bana yardım edin lütfen

prince

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında bu motor bu kasaya süper değil :) ama kurtarır düzeyde.

yakıtı az yakmanın yolları bence

oktanında benzin kullanmak (95 oktan )

lastik havalarının doğru olması

Hava Filtresinin ve motor yağının her daim yeni olması .
Bujilerin en fazla 15,000 kmde bir değiştirilmesi

ve sakin bir sürüşle sağlanır. ben ne zaman yakıtla ilgili sorunum olsa hepsini kontrol ederim ve birinden biri mutlaka patlak verir.

Bakıma vereceğiniz parayı benzine vermeyin , hiç bir zaman.

abi senin rakamlar süper ..senin motorda süper...2200

benim 90 km ile sabit gidecegim yer yokki istanbulda.full çalışıyorum iş çıkış saatlerinde de malum trafik var...
en yakın zmanda şu 90 km işine bir bakayım yada biraz daha sakin kullanalım.böyle olmaz. km ye 320 ne demek ya:mad: ...ek işe başlayacam yoksa:p

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
Benim arabada sehir içinde 0,300 ila ,330 arası yakıyor.Bende acaba arabada bi sorun mu var diyodum.Biara filitreleri,bujileri bi değiştirecem.Ha bide silindir kapağında kurum var demişti opel yetkili servisi o da %10 fazla yaktırı demişti.Onun içinde bi ara carbon clear yaptırmayı düşünüyom.YEtkili servis silindir kapaklarını(kurumdan dolayı) değiştirmeye 1000 ytl demişti bende yuh dedim kalsın demiştim o zaman.

vecba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şehir içi sürekli dur kalk, trafikte sert kullanım ve otomatik vitesli bir araç için normal bence..Benim arakadaşın 1.4 Toyotası var o da şehir içi 12-12.5 falan yakıyor..kullanım tarzı ve dur kalk trafik yakıtı çok etkiler...Araç bir de bakımsızsa bu değerler normal bence..

yılmaz85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi ben denedim hemde 6-7 kere denedim 90 ile sabit gittiğimde daha fazla yaktım bide 120-170 arası gideyim dedim ve sonuca şaşırdım kaldım yüksek hızda daha az benzin yakmıştım

galfordb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aslında 1600 cc araç ile 2000 cc araç arasında pek fark yok çünkü 2000 cc aracın devirlenmesi daha rahat ve kolaydır aracınız devirli olarak sürerseniz yakıt tasarrufunuz azalır siz 12,5-13 litreden söz ediyorsunuz benim aracım şehir içinde 10-10,5 litre yakıyor tabii bu lpg de benzine vurur sak 9-9,5 litre büyük motor aracın varsa avantajının olduğu doğru özellikle şehir içinde yakıt daha az yakarsın ayrıca dur kalk da aracın hararet yapmaz.Ne kadar yaktığını gerçekten ölçmek istiyorsan hafta sonu deponu dolduracaksın tabancanın attığı yerde dolmuş oluyor bizim pompacılar ağzına kadar doldururlar ona dikkat 100 km uzun yol yaptıktan sonra tekrar benzinciye girip aynı şekilkde doldurup kaç litre yaktığına bakacaksınız şehir içi verileri tutmuyor çoğunlukla servise gitsenizde servis aynısını yapıyor ayrıca otomatik-septronik-triptonik şanzımanlar düşük hacimli motorlarda %20 daha fazla benzin sarfiyatına sebep oluyor.

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavsiyeleriniz için saolun...biraz olsun rahatladım...

şunuda belirteyim.aracım son derece bakımlı..hiç bir problemi yok.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kesinlikle kullanımdan benim arabanın şehir içi kullanımında 8 i geçtiğini çok az gördüm ben Astra G 2004 bu arada araçta 77.000 km de

dnanor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slmm

kardeş ben 100 ytl lik yakıtla şehiriçi ortalama 385-400 km yol alıyorum.aracım astra g 1600 cc.2000 model.ama şunu biliyorum ki ani kalkışlar ve sert vites değişimi ve ani frenleme yakıtı çok artırıyor.

galfordb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şunu da belirteyim benim aracımda bakımlı 190000 km de ayrıca 2000 motor benim demek istediğim triptonic şanzıman ve aracın motorunun 1600 cc olması(yanlış anlamamış isem)1600 cc ile 2000 motor arasındaki benzin sarfiyatı hemen hemen aynı satarken az yakar çok kaçar derler ama inanmayın bir tür satış taktiğidir sadece vergi biraz daha düşük arada fark vergi olayı... sarfiyat yada bakım değil benim akrabamın araba sı hyundai getz otomatik vites şehir içinde 1 depo ile (45lt)410-420 km gidiyorsun yani yaklaşık 10,5-11 litre yakıyorsun ayrıca 30000 bakımına 450 ytl verdi bu araç 1400 cc arkadaşımda x5 var 4400 litre v8 şehir içinde yol bilgisayarına göre 15,6-16,5 arası değerler yakıyo adam 100000 bakımına 320 ytl verdi aradaki fark arkadaşlar bu büyük motor kullanan arkadaşlar (2000 cc bizim ülkemizde büyük motor sayılır)anlıyacaklardır düşük hacimli motorların sadece vergi avantajı var 1600cc-2000 arası yakıt o kadar oynamıyor.

Ghostbuster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir depo ile 800 km gittigini söyleyenler var....
şimdi ben ne yapayım.yazın ailemin yanına Mersin e gideceğim.980 km...Bu hesaba göre yaklaşık 350 ytl ye mersine gideceğim.millet 180 ytl ye gidecek...farka bak!
komedinin onde gideni kim gidiyormus 800 km benzinli araçla gelsin elini öpücem ben dizelle 800 yapamıyorum :) sacmalamıslar benzinli astralar duruma gore bir depoyla 450 - 550 km gider sehir icinde sehirdısındada 650 olsun hadi 700 diyen yalan derbence yada 5. viteste 80 le gitmistir hep bide ortalama hızına bak tuketimdeki oradan anlasılır eger 20-40 arası ise ortalama hızın olcum yaptıgın aralıkta ozaan cok normal yok 60-80 km arası ise ortalama hızın biraz yuksek.