B1001 Hata Mesajını Tech2'den Silemiyorum Yardım!....

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Merhaba;
Sitede pek çok konuda geçen ve bir ksım arkadaşların çözdüğü şu meşhur Low beam fld vision hata mesajı.
Sol farda hata mesajı var. Arka yükseklik sensörü hatası veriyordu. Sensör değişti. Kalibrasyon yapılmaya çalışıldı olmadı. Program yüklenememesinden dolayı Xenon beyninden hata olabileceği düşünüldü. Beyin değişti. Program yüklendi ama hata mesajı kalkmadı.

Soruma gelince;

- Hata mesajı silinmeden program atılabilir mi? Çünkü hata mesajını silemiyorum. Tech2 den nasıl silebilirim?
- Beyinden kaynaklanmayan bir sorun olduğu ortaya çıktı. Bu soruna sebep olan unsur yükseklik ayar motorundan kaynaklanıyor olabilir mi?

Doğrusunu söylemekg erekirse bu iş inada bindi. Tüm parçaları tek tek değiştirsem de (gerçi değiştirilecek fazla parçada kalmadı :) ) sorunu çözmeye niyetliyim.

Bu sürecin bana kazandırdıklarına gelince; Tech2'yi ve TIS kullanmayı öğrendim. :)

Ustalarımızın konuyla ilgili yorum ve önerilerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

aruda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kontağı açtığında farların merceği oynuyor mu ?

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba;
Sitede pek çok konuda geçen ve bir ksım arkadaşların çözdüğü şu meşhur Low beam fld vision hata mesajı.
Sol farda hata mesajı var. Arka yükseklik sensörü hatası veriyordu. Sensör değişti. Kalibrasyon yapılmaya çalışıldı olmadı. Program yüklenememesinden dolayı Xenon beyninden hata olabileceği düşünüldü. Beyin değişti. Program yüklendi ama hata mesajı kalkmadı.

Soruma gelince;

- Hata mesajı silinmeden program atılabilir mi? Çünkü hata mesajını silemiyorum. Tech2 den nasıl silebilirim?
- Beyinden kaynaklanmayan bir sorun olduğu ortaya çıktı. Bu soruna sebep olan unsur yükseklik ayar motorundan kaynaklanıyor olabilir mi?

Doğrusunu söylemekg erekirse bu iş inada bindi. Tüm parçaları tek tek değiştirsem de (gerçi değiştirilecek fazla parçada kalmadı :) ) sorunu çözmeye niyetliyim.

Bu sürecin bana kazandırdıklarına gelince; Tech2'yi ve TIS kullanmayı öğrendim. :)

Ustalarımızın konuyla ilgili yorum ve önerilerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

sami abi bugün bende serwiste aracı kaldırdıklarında sensörlerin yerlerini öğrendim ama nasıl değişir_?ayrı satılr mı_?fiyatı nedir_?yardımcı olabilir misin_?aynı dert bende de war :(

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Kontağı açtığımda farların merceği oynuyor. O konuda bir sorun yok. Ama hata mesajını oaradan kaldırmak için kalibrasyonu yapamadım. Programlama oldu. Ama kalibrasyonda sanki daha önce yapılması gereken bir durum varmış gibi anladım. O da acaba hata mesajının silinmesiyle ilgilimidir diye düşündüm. Çünkü hata mesajı da silinmiyor.

Sevgili Kerem ilk mesajımda da belirttiğim gibi bu iş inada bindi. O terslik çıkardıkça ben üzerine gideceğim. Aracı satmaya da niyetim yok. O mesajı görmeye de. Eninde sonunda gerekirse alakalı alakasız tüm aksamını elden geçireceğim :) Hani Vizontelede diyordu ya. "Bu iş himalayalara kadar gider" diye.

Sensörler sağ ön ve sağ arka tablalara bağlı. Ön ve arkanın ağırlık durmuna göre ortaya çıkan değişiklikleri ECU (xenon beyni) ya göndererek yükseklik ayar motorlarının hareketini sağlıyorlar. Sıfırlarını birkaç yere sordum ama yok. Yükseklik ayar sensörleri sadece CDX lerde olduğu için piyasada çıkma olarak da çok zor bulunuyor. Ön arka farketmiyor birbiriyle uyumlu. En iyisi çıkmacılara yoğunlaşmak. Ben Ankarada Yıldız sanayide yüm işyerlerini dolaşarak sonunda sadece birinde bulabildim. O yüzden çıkmacılarda CDX dağıtan varsa oradan sorabilirsin. Fiyat olarak da tutturabilene. Ben kendim o zaman 70 liraya zor bela alabildim. Ama doğrusunu söylemek gerekirse benim eski parçanın arızalı olduğundan da şüpheliyim. Değişimi kolay, herhangi bir usta değiştirebilir ama değişimden sonra parçanın tanıtılması ve kalibrasyon gerekiyor. O da ancak Teck2 cihazıyla oluyor bildiğim kadarıyla. Onun için aracın düz bir zeminde, tüm lastiklerin pürüzsüz bir yüzeyde olması, araçta teyp-klima vb diğer elektirk harcayan ünitelerin kapalı olması gerekiyor. Cihaz bağlandıktan sonra araç çalıştırılmadan kontak açılır, kısa farlar açılır ve gerekli işlem yapılır. Konuyla ilgili bir yanlışım varsa lütfen ustalarımız düzeltsinler.

Son düzenleme:

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Soru ve sorunlar ya çok kolay kimse yazmak istemiyor ya da çok zor olduğu için anlayan yok.

6868

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam
arka ayar motoru ters takmışlardır bendede arızalı işdi değişen ters takmış beyin dediler bende bıraktım
sonra tesadüf baktım yanlış haraket kısıtlı düzelttim sorun kalk tı bunu opel yetkili Servis de Bulamadı bi baktır ii bir usta veya sen bile görürsün
,

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Göksal bey sizde kalibrasyonda mı yoksa program atmada mı sorun çıktı? Arka sensörü bizzat benim yanımda takyılar ben de dikkat ettim. Önceki nasıl takıldıysa o şekilde takıldı.