Aydınlatma projelerim

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın haricen Depo marka alarak bir arkadaşına yaptırdığı ama bariz kusurlar ile kullanmadığı farlara tamirat ve yeniden montaj çalışmasın Rabbimin izni ile geçen yıl başlarında yapmıştım.Paylaşım bu güne imiş.

Mercek montajı sadece japon yapıştıcırıcı ve karbonat karışımı ve arka ampul kısmınada bolca sisyah ucuz tip silikon kullanılarak monte edilmiş.Mercekler ise tamamen her yöne kayık şekilde sabitlenmiş.

Yeni tip Hella bi-xenon mercek kullanılmıştı aynen kullanıldı.Mercek kapagı kromu epey srunluydu ve Eski tip Mercedes mercek kapagı.Daha zarif ve yakışan bir kapak ile değişim yapıldı.

Farlar depo marka olunca elimde depo marka çizgi alabileceğim bir tas olmadığı için orijinal Focus far tasından çizgi alarak mecburi montajı yaptım.Arkadaşımızada bu kusuru bildirdim.Aynı tip far tası bulabilirsek bilahire onarımı karşılıksız yapacağımıda bildirdim.Hali ile çizgide istemeden de olsa kusurumuz oldu.Duvar resmi mevcut değil.
Farlar orijinal kendi ısıtılıp yumuşayan silikon olmasına ragmen ciddi nemlenme yapıyor,arkadaşımızın kendi uğraşlarında silikonlar temizlenerek her çeşit silikon denemesine ragmen nem sorununu gideremedi.Sonra sanırım rayına oturdu ama çok uğraştı.

Hatalı montajdan bir kaç kare.Farları açmadan resim çektim diye hatırlıyorum ama bulamadım.

ZO05igR.jpg

223gqyg.jpg

nWCZ9gi.jpg

hyIORQt.jpg

Oem mercek tasından alınan çizgi ile mercek montajının vidalama ve destek silikonu ile montajı yapıldıktan sonra mercek şapkaları ile durum. Mercek şapkası 2 ayrı parçanın birlşiminden oluşuyor ve krom boya ile boyandı.

xNwYBuU.jpg

Farlar kapatıldıktan sonra.

tbhsPxI.jpg

UX3nuAZ.jpg

00Z9ryn.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Seat Leon Mk1 aracına Depo yedek far alınarak yeni tip Hella bi-xenon mercek,Gen5 balast,4300k Osram kullanılarak ve uzun hüzme kısmınada 6 lı 35 derece grup lens kullanılarak gündüz farı montajını Rabbimin izni ile yapma imkanını epey süren ve bir çok görsel değişimlerin denenmesi ve benim tarafımdan ve arkadaşımızında aynı düşünceleri ile begenilmemesi sonrasında içimize sinen şekilde son halini alan çalışmayı geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu.

Depo farlar güya takım gelmişti ama sağ ve sol Far çizgilerine kadar ayrı çok ayrı versiyonlar halinde çıktı.Sol farda kısa far çizgisi için ampul takılan kısım hatalı çıktı çizgiyi almakta zorlandım.Şansıma ki mercek kılı kılına fara oturduğu için çizgi aşaması sabitlenmesinde zorlanmadım.Zoraki düz olmak zorunda idi. Resim çekmemişim.Sağ farda ise çizgi bu şekilde idi ve işin en garip tarafı uzun hüzme odaklaması çok aşagıda ılması idi.Fena halde fabrikasyon bir hata.Zaten uzun hüzme iptal olacağı için sorun değildi.

DDKtgxd.jpg

Uzun hüzme yerine en son karar kıldığımız 6 lı grup lens takımını ledlerin yeşil tonu fazla görünmesin diye tırtıklı seçerek kullandık.Sogutucu kısmına led montajı sonrası komple siyah zemin yapıldı.

8oADVWS.jpg

Lens grubu çıplak halde tüysüz serçe gibi durunca merceklerde kullandığım mercek şapkasına fena halde güzel oturunca işte bu dedim ve aynen arkadaşımdan da onayı aldıktan sonra sabitleme evresi bitti.

5uWPlst.jpg

vp7tvzK.jpg

Sinyal kısmına yine Mondeo mercek kısmını keserek kullandım ve 4 lü amber led ile oldukça performanslı bir sinyal olarak yerini aldı.Farların kapanmasıyla son görüntüler.

KrHQTgQ.jpg

CAljelK.jpg

X6trzO7.jpg

sLLN7Yj.jpg

Far tasını komple siyah mı yapsaydım diye içimde soru işareti olarak kaldı ama bu hali ile yeni nesil araçlarda ki krom siyah uyumu güzelliğine yakın olduğu için kendimi avutuyorum.

Araç üzerinde resimler gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

Konya'dan bir arkadaşımızın Polo aracı için edindiği Junyan tip farları için Hella intemo bi-xenon mercek ile değişimi,5000k Osram xenon ampul,Gen5 Hella balast ,flux ledler ile aydınlatması yapılmış gündüz farı kısmının ledleride 1 watt power ledler ile değişimini geçtiğimiz aylarda Rabbimin izni ile bitirmek kısmet olmuştu.

Arkadaşımızın çektiği farların açılmış hali ile bir kaç kare.

ZS7jh0f.jpg

7q9mxA9.jpg

Farda kullanılan H7 hallojen ampul desteği olan mercekler.

NnS35nD.jpg

Hella intemo montajı sonrası.

9mE4I43.jpg

Ledlerin power led değişiminden sonra.

rvZdL88.jpg

Araç üzerinden Gündüz farı ledlerinin yeni hali ile yakın ve uzak mesafeden görünümü.

yP4TbEU.jpg

rFhWmqp.jpg

Duvar çizgileri.

we7jaAt.jpg

pK3Qqjx.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cihan sağolasın.Tekrar iyi günlerde kullanmanı diliyorum.Resimler gayet güzel.

Sakarya ilimizden arkadaşımızın Corsa aracı için aldığı junyan farlara kendisi Valeo H7 mercek montajı sonrası aydınlatma yetersiz kalınca ve gündüz farı bölümlerinede kendince mantar led ile çalışma yapmasından sonra hesaplı ve daha kaliteli bir aşamaya geçiş içinyeni tip Valeo bi-xenon,4300k Osram xenon,Gen4 Bosch balast ve gündüz farı kısmına 1 watt power ledler,fazladan deldiği delikleride sinyal amaçlı yarım watt smd ledler kullanılarak sinyal ampulü kısmınada 30mm lens takılıp ledlendirilerek Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda çalışmayı güzel bir sonuç alarak yapmak nasip oldu.

Valeo mercek montajı sonrası.

vjL5sCq.jpg

Ledler ve lensin montaj sonrası.

SZa6FHF.jpg

Sinyal bölümü.

03agG0J.jpg

Gündüz farı bölümü.

laH6V1j.jpg

Duvar çizgileri.

VEOvgtU.jpg

MSTqP7O.jpg

3ZyXqdO.jpg

Bir taraf sinyal yanarken diğer taraf gündüz farı yanarken.

iRC1ctg.jpg

TI5A5Yp.jpg

Ankara'dan arkadaşımızın Mondeo Mk2 aracı için haricen ön camı düz şekilde yaptırılmış,eski tip Hella bi-xenon mercek montajı yapılmış bir far alması ile iyileştirme ve modernize çalışmasını geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet olmuştu.Elimde olmayan özel sorunlar,sağlık sorunu falan derken işlemin arge kısmı çok uzun süren bir çalışma olunca diğer çalışmalarım gibi bunuda gecikmeli şekilde bitirdim.Rabbim bana gösterilen sabırdan dolayı arkadaşımızdan razı olsun.

Farda eski Hella mercek uzunluktan dolayı söküldü ve insiyatif kullanarak yeni tip Hella bi-xenon montajı yapıldı.Servo kontröllü yeni nesil Bosch bi-xenon merceğin perdesi uzun hüzmede sabitlenerek montajı yapıldı.

Alınan farın ilk toplu halini resmetmişim fakat mercek bölümü aynen bu şekilde idi.

iTNzvuT.jpg

Mercek iptalinden sonra elimde haricen bulunan aynı tipin orijinal far tasından ve camından faydalanarak duvar çizgisini işaretledim.sonra.Far tasına mercek için gerekli delikler açıldı.Zımparalandı boyandı mercek montajları yapıldı.

lHIZp7o.jpg

K1FWZR8.jpg

Mercek şapkaları uzun hüzmede kullandım Bosch merceğin orijinal kapakları.Arka kısımlarınıda farklı mercek kapaklarından kesip biçip düzgün halde sabitledikten sonra merceklere sabitledim.

QCRjsTF.jpg

Sade görünüm aynen bu şekilde görünüyor.Tabi son hali böyle değil.

L8vijGJ.jpg

Alınan bu çıkma farda maalesef manuel ayar yerleri iç kısımda tası tutan aparatlarda dahil fena halde laçka olmuş.Tasdaki kısımları oldukça iyileştirdim fakat ayar yerleri için şansım olmadı.Özellikle sağ far ciddi ayar sorunu oldu.Bu far ayar konusunda ciddi sıkıntı oldu ve şimdi mecburen haricen manuel ayar kısımları düzgün olan far aranıyor içi aktarılacak.Farlar toplanıpta ayar yapılırken bu sorunu tespit ettik ama boşta iken vida başları bozuk olsada geniş bir tornavida ile çevriliyordu tabi ve çok zorlamaz dedik.Lakin yanılmışız.

Bu sorundan dolayıda sağ far istemesekte biraz aşagıda kalıyor.Fardan duvar çizgileri.

QpV52fZ.jpg

9UnuEmt.jpg

Farlara ek olarak Bmw U halka,Bmw tip kaş,Power led Bmw oem parça sinyal,Bmw orijinal kaş kenarındaki park ledleri yada adına ne deniyorsa kenar ledi diyeyim gitsin.

Bmw orijinal sinyal led parçasının ilk hali.Aslında bu parçanın iç reflektörüde var fakat elime geçmedi.Ledleri camın iç kısmına sabitledim.Ledler yine Bmw orijinal stoplarında kullanılan yarım watt sinyal ledleri.Renkleri oldukça güzel.

nXuR8Mu.jpg

İlk başta far çerçevesi boyanmamıştı sinyal parçasınıda kroma boyamıştım.

1YEfNWf.jpg

lC5Wuoo.jpg

İlk görünümler böyle idi.U halkada orijinal Audi gündüz ledlerini yeniden sogutucu dizaynı yaparak kullandım.

OC9Zxsz.jpg

2eWK0Ge.jpg

SJBgf6e.jpg

n6b0pIP.jpg

TKK1Uss.jpg

Iovy1Mr.jpg

AjsrT8m.jpg

İşte buda gece görünen hali.U Halka zaten gündüz fazlası ile net görünüyor.Son halinde kaşta fena değil.

4URUdPs.jpg

Sonra arkadaşımız yapılan şeffaf camdaki yapıştırmadan kaynaklı hataları için farları sökmüş.Ledlerin kabloları vesaire falan sökülünce tekraren el atıldı.Bu arada maalesef kaşlardan birisi çatlamış.Yeniden değişimi yapıldı ve kaş ledleri daha güçlü power led ilede değiştirildi.
Çerçevedeki ciddi krom kusurlarıda göze batar halde idi dedik boyayalım ve kromu çıkarırken değiştirdiğpim kaş bu defa orta yerinden çatladı.Saniyesinde nasıl oldu nasıl kırıldı anlamadım bile çıt dedi ayrıldı.Moralim alt üst oldu.Zamanda kalmamıştı dedim Audi gündüz pleksileri ile değişecek başka yolu yok.Değişimi yapıldı.Siyaha boyandı.

Sinyal kısımlarınada Bmw kaş kenarlarındaki 5 li tip park ledlerinin kısmını kestim biçtim ve sinyali alta çekip bu kısım daha dolgun hale getirildi.

Krom çıkınca çerçevenin kendi siyah tabaı ile sinyal bölümünün ve 5 li ledlerin kromlu hali.

W7LzcEH.jpg

Audi kaş ile ve Siyah boyama işleminden sonrasındaki durumlar.

xpIfq9F.jpg

MpHaCb8.jpg

QBojvln.jpg

yFEM204.jpg

Araç üzerinden görünümler.

xa6QAET.jpg

pKMgL3z.jpg

NoA4odc.jpg

BSpnO2f.jpg

dIFItwj.jpg

Son düzenleme:

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan arkadaşımızın Focus 3 aracı için mercek montajı yapılmış şekilde aldığı far için ilk başta junyan tip Focus 3 farlarındaki gibi gündüz farı tarzında çalışma yapmaya başlamıştık.Sonra Mondeo Mk2 için yaptığım çalışmanın gece resmini görünce her şey iptal oldu ve bu şekilde bir çalışmaya yöneldik.Oldukça uzun süren bir arge zamanından sonra değişen çalışma boyutunuda ara ara telefon konuşmalarında geliştirdik ve ortaya orijinal Bmw kaş bölümü çerçevesi ile beraber komple aktarımı yapıldı.Uzun hüzme kısmına sürpriz bir kara ile mercek montajı için epey cesaret edemez isemde U halka sevdasına cesaretimi toplayıp tası deldim.Uzun süren özel meselelrimden dolayıda elimde olmadan uzattığım çalışmayı Rabbimin izni ile son derece güzel bir görsel,işlevsellik sonuçları alarak geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu. Arkadaşımızın anlayış ve sabrından dolayı kendisinden Rabbim razı olsun.

Son kaş çalışması için üst kısım kesildi.Orijinal Bmw kaş kısmı aynen sabitlendi.Çok uğraştırmadan montesi oldu.Sadece 2mm kadar fazladan egim olmuş tas birazcık sürtüyor.Çerçeve ilk önce tamamen eski boyadaki ciddi kusurlar nedeniyle güzelce zımparalandı.Çerçevenin kenar kısmındaki güzel şekilli kısım metalik grı tonda boyandı.Krom yapmadım boya kusurları olunca krom çok belli ediyor.

YQ0BIHy.jpg

HiRKCIJ.jpg

Uzun hüzme kısmı oldukça biçimsiz egimlere ve ebatlara sahip olunca mercekte küçük olmak zorunda idi.Mondeo Mk3 farlarının orijinal D2s merceği güzelce kısa hüzme merceği baz alınarak sabitlendi ve perdesi uzun hüzme etkisi yapabilmesi için egilerek etkisi kaldırıldı.Mercek kapagı bambaşka bir sorun oldu.2 haftdan fazl sadece mercek kapagı ile uğraşmak zorunda oldum.Önce orijinal Mondeo merceğin kendi kapagındaki kısım ile bir çalışma yaptım.Fena olmamıştı ama mercek yokmuş gibi görünüm ortaya çıkınca resimdeki parçayı yerlerde sürünürken gördüm.Junyan farların ampul değişim kapagı.Kesildi biçildi etrafı görsel izolesi ile kapanınca sonrasında boyandı.Daha önceden takılmış olan Hella merceğin kapagında epeyce uyumlu olmasıda bonus oldu.

fNlje1D.jpg

VNGNMn6.jpg

Bmw U halka yerleştirildi.U halkada orijinal Audi gündüz farı ledleri kullanıldı.

wSYILoL.jpg

XEq1xU2.jpg

GuOpnXl.jpg

Hangi araçta kullanıldığını bilmediğim parayıda sinyal kısmının egimlerine bire bire oturması ilede sinyal görünümüde farklı boyutta bir görünüm ortaya katınca moraller düzeldi.Sinyal kısmına geçen yıl smd5050 serisi 1 watt amber led olarak sinyallerde kullanmak için almıştım.Stoklarını bitirmiştim.Lakin hüsrana uğradım Anber renk çok koyu tonda idi ve kırmızı olarak görünüyordu.Hiç bir farda kullanmadım yatıp duruyordu.Arkadaşımıza durumu anlattım dedik zaten çok farklı bir çalışma oldu kullanalım kararı ile ledlerin sogutma dizaynı falan yerleşimide yapıldı.

Uwbbdcw.jpg

7bXz9Qq.jpg

pzwrmrP.jpg

tLJd9oV.jpg

Hatamı değilmi hala karar veremedim ama ledlerin beyazımsı hali görünmesin diye siyaha boyadım buda koyu amber yanan tonu biraz daha kırmızıya çekmesine yol açtı.Artık kırmızı bir sinyal oldu.Geri dönüşüde yok.

WewfAqZ.jpg

Kaşın ve U halkanın günışığı,beyaz ve beyaz turuncu olarak görünmleri.

wQPB2VG.jpg

7Po1Ecx.jpg

fPcvWrs.jpg

Turuncu beyaz haline karar verildi ve sabitlendi.Mercek montajını daha önce yaparken merceğin alt selenoid motor kenarlarından mercek camına doğru sağ ve sol kenardan her mercekte 2 tane 1 watt power led takmıştım.Ledleri sökmedik ve daha kısık şekilde yanmasını sağlayarak loş bir ışık elde edildi.Güzelde oldu pişman olmadık.

h8AQD6B.jpg

Xpgua5V.jpg

uy3a9dn.jpg

GNBQzO3.jpg

Toplanıp kapatılmaya hazır son halleri.

imEZ6Jz.jpg

tTwrVS6.jpg

Farlar toplandı kapatıldı.

TaOrnw5.jpg

tbj5ApQ.jpg

SP5qzwQ.jpg

Araç üzerinden görünümler.

KoAEpht.jpg

XNbj2ZW.jpg

yYuBKfU.jpg

7AmT8sU.jpg

vowkpsn.jpg

Farda olmasını hiç istemediğim halde Bmw kaş ledinde hesaba katmadığım bir sorundan dolayı sıkıntı yapınca ledleri yeni nesil Seramik tabanlı ledler ile değişimini yapıldı.Şimdi daha uzun ömürlü bir hale geldi.

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Focus II aracının orijinal mercekli farına sürekli uzun yol yaptıgı için aydınlatmayı güçlendirmek için hem xenon hem halojen olarak sarı tonda ışık destegi amaçlı çift mercekli bir çalışma için ilk önce H7 mercek istendi fakat ben H7 mercek için böyle bir çalışmaya ne emek nede mebla harcanmasını doğru bulmadığımı belirttim ve Hella bi-xenon mercek montajı için karar kıldık.Bi-xenon merceklerdede halojen ampul odaklama konusunda net performans vermeyeceğinide özellikle belirttim.Hella bi-xenon ampul tutuculu olduğu için halojen ampul odagını sağlamak oldukça sıkıntı.Orijinal merceğin ampul kısmı bu işleme uygundu halojen ampulü buraya taktım.Odaklama işlemi en ideal eşkilde ayarlayıp sabitledim.Orijinal 4300k D1s Osram ve Philips balast aynen kullanıldı.İşlemler benim özel sorunumdan ve arkadaşımızın Ankara ziyaretim olacak o vakit montajı benim yapamı istemesinden dolayıda uzun sürdü fakat sonuç aydınlatma açısından görünüm olarak bazı kusurlarda olsa Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda son derece içe sinen bir çalışma oldu.Arkadaşımızın sabrı ve anlayışı için Rabbim kendisinden razı olsun.

Mercek montajı için tası güçlendirmek için aliminyumdan montaj aparatı yaptım.Orijinal mercek bağlantı ayagından paralel aliminyum bağlantısı yaptım.Rtv silikon ile destek verdim.Oldukça uğraştırıcı bir montaj oldu.

Fara çift mercek montajı arka kapaktaki işlemle kılı kılınada olsa yapıldı fakat hesaba katmadığımız bir sürpriz sorun farın araca oturduğu kısımdı ve buraya da ufak bir operasyonla far montajınıda yaptık.Sinyal kısmınada 12 şer tane smd 5050 ile park ledi yaptım ama ışık şiddeti arkadaşımız için oldukça düşük geldi.Aslında isteğini ben tam alğılayamış olmamdan dolayı oldu.İstediği ışık ancak power ledlerde olacaktı ben bu ledler ile daha önce hiç yetersiz ışık şikayeti gelmeyince yeter sanmıştım yanılmışım.

Mercek montajı sonrası görünüm.

4LokLDA.jpg

Mercek montajı itibari ile ve tasın yapısından dolayı görünümde biraz çaplık olmasıda kaçınılmaz oldu.İlk yaptığım mercek şapkası mercek etrafını fazlasıyla ve güzel şekilde kapattı fakat bu çaplık biraz daha net ortaya çıktıgı için boyut değişti ve far zaten daha önce karatma istendiği için bu yöne eğilim oldu.Mercek kapagınıda orijinal İnsignia Hella kapagı kullanmaya karar verdik.Hafiften kenarda açıklık kalıyordu ama nazarlık dedik.

Çalışma degerlendirme karar verme aşamalarından birkaç resim.

Krom renge boyadığım benim seçtiğim mercek kapagı ile krom taban ve sinyal bölümü park ledi olarak görünümler.

GZfi4lz.jpg

70EBYDA.jpg

k1rtKYa.jpg

CKG15l2.jpg

Hella mercek kapagı ile görünümler.

BYOlfRc.jpg

bTvxQlU.jpg

Siyah taban için deneme çalışmaları.

cz3ruVm.jpg

NGTaatF.jpg

cz3ruVm.jpg

jcUvaLF.jpg

fGSQ0UD.jpg

Karar ise her yeri tamamen siyaha boyamak şeklinde oldu.

Çerçeveler zımparalandı.Boyandı mercek şapkaları ve tas komple 600derecelik mat siyah ile boyandı.Far toplandı.

5u7TczU.jpg

Rercpyk.jpg

xa4URCH.jpg

y4Jt0qt.jpg

Foqp86O.jpg

xNwKmOd.jpg

Araç üzerinde resim halen gelmedi.Montaj sonrasıda vakit darlığından ve arkadaşımız resim yollarım dediği için çekme fırsatım olmadı.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın F2.5 aracı için haricen far temininden sonra Hella intemo bi-xenon mercek,Hella Gen5 balast,5000k Osram xenon ampul,Mercedes farlarında kullanılan mercek şapkalarından elde birleştirerek yapıldı krom tabana boyandı ve çerçeve kenarına ve sinyal içine park ledi ile geçtiğimiz yıl Rabbimin izni ile bitirmek kısmet olmuştu.

ILp4lKe.jpg

OGSgLsn.jpg

iqdCIjU.jpg

dEVQ7n8.jpg

2vd0RUD.jpg

sJAW2dM.jpg

Çankırı ilimizden bir arkadaşımızın F2.5 aracı için Hella bi-xenon mercek Gen5 balast 4300k xenon,mercedes mercek şapkası,çerçeve kenarına ve sinyal içine park ledi dizilimini Rabbimin izni ile geçen yıl yapmak kısmet olmuştu.

msbsE4n.jpg

oJwgSVw.jpg

nq38Cpu.jpg

Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın 2009 Carevelle arcının farları için Hella bi-xenon mercek montajından sonra önce angel halka tarzı çalışma yapılacak diye konuşmuştuk sonra kararsızlıklar epey uzun sürdü ve bir çok çeşit denemeler yapıldı değişik ve oem tarz bişiler olsun diyerek Passat gündüz farı çalışması yapmak için denemelere başladık arge çalışmalarımız epey uzun sürdü ve bir çok denemelerden sonra benimde özel sıkıntılar vesaireler araya girdi ve geçtiğimiz aylarda Rabbimin izni ile arkadaşmızın ve benim içime sinen güzel bir çalışmayı yapmak kısmet olmuştu.

Farın dağılmış hali.

vo7bOYs.jpg

Mercek montajı sonrası mercedes mercek şapkası ile görünüm.

PlLIohP.jpg

udw6uut.jpg

lln8vu3.jpg

Sade orijinal hali ile görünüm.

ogOBAbo.jpg

UJA1aYx.jpg

Passat gündüz farı kesilip biçildi ve arkadaşımızn krom olmasını istediği için kroma boyandı.Ek olarak sinyal kısmı ile görünüm.Ledler arkadaşımızn özel istegi ile orijinal lensler kullanılarak 9000k led olarak kullanıldı.Aynı ledler ile araç içindeki aydınlatmalarda bilahire tarafımdan yapıldı.

VKfg1iu.jpg

Uzun hüzme altına gelecek kısım.

QhSgOSs.jpg

İlk görünümler.

ndBzW2S.jpg

Wiil6pY.jpg

EbcifpT.jpg

Passat parçasının üst kısmı boş kaldığı için ilave sinyal parçası eklemek istedik.Bizi bu kısım en çok uğraştıran kısım oldu.

Bmw stop sinyal kısmının lens bölümünü kesip biçip ilk denememizi yaptık.

K2fPUBU.jpg

LsVOdlO.jpg

xNpsjgF.jpg

İstek üzerine bu şekilde değişime uğradı.

HsRScjA.jpg

qbE7CWZ.jpg

UZiFROc.jpg

jlCTwAk.jpg

İlk başta bu parça ile kapatılacaktı ama ben begenmedim başka arayışlara girdik.

Bmw ön far led sinyal parçasına passat len kılıflarını yerleştirerek bir çalışma yaptık.siyah hali oldukça güzel olmuştu fakat krom olması şart olduğu için krom görünümde istediğimiz görünümü maalesef alamadık ve bu çalışmadanda vazgeçmek zorunda kaldık.Bütün iler ben buradayım dedi beni üzdü.

XfCVZCv.jpg

HFOj0Vj.jpg

M8pzQSm.jpg

Sonra epey fikir rüzgarından sonra sabitlenen passat gündüz farı parçasının devamı olarak aynı parçalardan üste ilave yapamaya karar verdik.Kesip biçtik ve birleşimlerden snra kroma boyandı.

yk8Dc6I.jpg

aQ7yaFp.jpg

Geri kalan boşluklarıda elimizde bulunan harici orijinal far tasından faydalandık ve kesip biçip eklemeler ile son hallerine getirdik.

VFWf44y.jpg

9sVuYlb.jpg

qFYJvvF.jpg

VFWf44y.jpg

Gündüz farının orijinal kenar şeffaf reflektörünüde park ledi döşedikten sonra görünüm.

DDHYJe0.jpg

fPIbSv8.jpg

Sinyal bölümün görünümü.

uBU65yc.jpg

Gündüz farı ve park bölümü görünüm.

fofq4hh.jpg

DnrctAJ.jpg

İçimi serinleten görünüm.

HGZ698h.jpg

Cam kapanmaya hazır hali.Orijinal passat frı parçalarını kullanarak görsel bütünlükleride sağladım.

O037C4S.jpg

tlBedF0.jpg

Kapandıktan sonra görünüm.

c7QsDiy.jpg

VwJycMn.jpg

cK87Zgg.jpg

Araç şu an iş için yollarda Resim çekip yollanırsa bilahire ekleyeceğim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın Vectra c aracı için haricen alınan farlarına uzun hüzme kısmınada Hella bi-xenon mercek montajı yapıldı.Far yapısının müsait olmasından dolayı angel halka ve son bir karar ile kaş eklemeye kara verildi.Sinyal bölümünede Mondeo Mk3 minik mercek lens kısmı takılarak 5 watt power led ile sinyal eklendi.Bmw stil park ledleride sinyalin alt kısmındaki müsait yere yine oem bmw sinyal ledi kullanılarak yerleştirildi.

Çalışma öncekiler gibi benim özel sıkıntılarımdan dolayı ve farın soket kısmınında değişmesi gerketiği için soket arayışları vesaire gecikmeli olarak geçtiğimiz haftalarda Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Rabbim arkadaşımızn bama olan sabrından dolayı razı olsun.

Bmw orijinal angel halkalı tipe en yakın çalışma bu oldu diyebilirim.

Mercek montajından sonar çerçevedeki halka montajı yapılarak ilk testler.

cGafLQA.jpg

Kaş denemesi.

HgczhVD.jpg

sqS6nad.jpg

YXh8EUu.jpg

UwKvgkv.jpg

Kaş takma kararından sonra ve sinyal bölümüne mercek montajından sonra görünüm.

ABUQlcO.jpg

XaBIofp.jpg

Bmw stil park ledi diziliminden sonra.

C7KCvZP.jpg

Farlar kapatıldıktan sonra.

pu9MZFJ.jpg

6vJ2cTe.jpg

DQEr1CW.jpg

SeJh8LE.jpg

O3xzlbG.jpg

Qb7NvjC.jpg

50vHTWQ.jpg

Araç üzerinde resimler gelmedi.Gelince bilahire ekleyeceğim.

İstanbul ilimizden bir akadaşımızın Golf V aracı için Orijinal Hella far alındı.Uzun hüzme kısmına Hella bi-xenon mercek montajı yapıldı.Sinyal bölümüne Mercedes sinyal reflektörüne beyaz ve sinyal ledleri yerleştirildi ve Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda bitirmek kısmet oldu.

Farın dagışmış hali.

EgVnAbL.jpg

Mercek sonrası ilk görünüm testi.

ZkIamBC.jpg

Sinyal bölümü için reflektör çalışması.

XxfJuGJ.jpg

5cDQOuS.jpg

Işık denemeleri.

GomBqSI.jpg

8wj4yin.jpg

hU8ilxx.jpg

qkhyP1E.jpg

Farın bitmiş hali gündüz farı görünümü.

fTJqMh5.jpg

Sinyal ve akşam parkta görünen hali.

ZGf6UkX.jpg

9ul90w0.jpg

Araç üzerinden resimler geliince bilahire ekleyeceğim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın Stilo aracı için haricen far alınıp Valeo bi-xenon mercek ve uzun hüzmeyede Bosch servo bi-xenon mercek uzun hüzmede sabitlenip monatjı yapıldıktan sonra gündüz farı için Audi stop farının led reflektörü kullanılarak gündü zfarı montajı yapıldı.Sinyal kısmınada Mondeo Mk3 mercek lens kısmı takılarak sinyal ledleri takıldı.Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu.

Mercek montajı,şapkalar,sinyal bölümünün bitmiş hali.

QSzrP3R.jpg

Gündüz farı için kullanılan Audi led stop reklektörünün yapılış aşaması.

fDdHiOe.jpg

Çerçeve üzerine montajdan sonra Passat parçaları ile görsel düzenlemeler yapıldıktan sonra görünüm.

aaFP68v.jpg

Farların toplanmış hali.

3KTe4F9.jpg

U7XIfxV.jpg

apbhd7X.jpg

9jyST16.jpg

Araç üzerinden görünüm.

9HEHsyT.jpg

NErk5JF.jpg

Duvar resimleri.

a2VJD5x.jpg

c4HB8kV.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın 97 Passat aracı için Depo H7 mercekli olarak aldığı far için Hella bi-xenon mercek montajı ve Koito d2s set ile ve sinyal bölümü içinde Amercan park ledlerini yapıp Rabbimin izni ile geçen yıl bitirmek kısmet oldu.

Depo farın H7 mercekli hali.

Ztm6Pwo.jpg

Orijinal mercekte kullanılan montaj aparatları işime çok yaramadı bende Hella bi-xenon mercek için aparat yapıp aynen monte ettim.Birazda silikon destegi lazımdı tabiki.

Rta3sFi.jpg

Bu farda hoşuma giden aparat tasın tutturma aparatının kilitli sisteme sahip olması idi.Bunu görünce aynen Vay be dediğimi çok iyi hatırlıyorum.

i2dJImZ.jpg

D2s xenon lardan sonra ve far kapatıldktan sonraki görünüm.

C23RSST.jpg

tCTEeUV.jpg

Sinyal bölümü için ledler için üst kısımda 2 delik ile işlemi bitirdim.Hem sinyal içinde hamojen bir görüntü oldu hemde ledler taneli olarak görünmedi.Ayrıca farın içindeki orijinal park ampulü kısmında led yerleşimi ile sinyal deki ledler ile aynı anda çalışır hale getirildi.

Eaz0LDw.jpg

Fardan bir görünüm.

FbN3AVQ.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rabbimin izni ile yeni çalışmalar devam ediyor.Yaşantımda sizler ile olmamı engelleyecek sıkıntılarım olmadığı sürece sık sık burada olmaya devam edeceğim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
C4 Kullanıcısı arkadaşımız haricen far temin ettikten sonra projeye başlanarak 2015 model C4 farındaki gibi iç çerçeve ön görünüme yaklaşık bir çalışma olmasını istedi.İç görünüm biraz farklıda olsa kısmen elde edilebilecek bir işlem olduğu için işleme karar verildi.Hella bi-xenon,Bosch Gen5 balast,Osram 4300k xenon,Mercesede afl sistemdem merceğinin şapkası ve ek ilave olarak Bmw mercek şapkasının birleşimi ile yapılan şapka kullanıldı.Bunların montajına mütakip.Bmw yuvarlak Angel,Sinyal bölümüne gündüz ledleri ve sinyal ledleri için mercedes sinyal reflektörü ile parçalar hazırlandı.Rabbimin izni ile oldukça görsel ve işlevselliği yerinde bir çalışmayı bitirmek kısmet oldu.

Y7UE0RS.jpg

Çerçeve maskelendi ve kalan kısımlardaki krom taban zımparalandı.600 derecellik mat siyah ile boyandı.Maskelem için epey uğraştım fakat minimal hatalar ile güzel bir sonuç aldım.Krom tabaka ise ciddi sorun yapmadı ama bant lekeleri son temizlikte epey uğraşştırdı.

45wnYJh.jpg

İlk işlemde iç tas bölümü kısmı nı böyle yapmıştım ama sonra siyaha dödürdük.

6rEVTwS.jpg

OEaWeKQ.jpg

Sinyal bölümüm kenar turuncu kısmı alttan düzğünce kesildi.İçteki krom parçayıda aynı şekilde keserek Bmw stil park ledi için yerler işaretlenip ledleri takıldı.Bu kısmın led montajlı halini çekmeyi unutmuşum sanırım.Sonradan led sayısı 4 yapıldı.

VAEHbQO.jpg

pbcgwTY.jpg

Çerçevenin hazırlanmış halleri.

K654qMe.jpg

8yG5YKy.jpg

l5tkalt.jpg

Far tasındaki orijinal gündüz halojen ampulü kısmına ise 30mm lik lens yerleştirildi ve hem beyaz hem turuncu led destegi ile aktif hale getirildi.

NY9uqAG.jpg

lPSGGx8.jpg

rD9HFb2.jpg

Yr2dPK1.jpg

Akşmaları park modunda iken görünecek hali.

YhTDhoW.jpg

Gündüz farı modunda iken görünen hali.

L4uwiDD.jpg

Farın toplanmış hali.

mUTeob9.jpg

IOous95.jpg

cCWeYis.jpg

Araç üzerinde resimler gelince bilahire ekleyeceğim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekirdağ'lı fardan son durum.

oYZ9KY4.jpg

YkFLdb8.jpg

y9McFxe.jpg

İzmirden bir arkadaşımızın Fusion aracının sis farlarının çerçevesine Passat gündüz farında kullanılan Lensler ve her biri 130 150 lümen aralığında olan Edison power led kullanılarak ve İnsignia orijinal gündüz farı sürücü kartı ilede sürülerek montajı yapıldı.Rabbimin izni ile geçen yıl yapma imkanı olmuştu.

Sis çerçevesinin uygun bölümlerine delikler delindi.

Yj8bIZ8.jpg

Lensler derece açısı verilerek sabitlendi.

noWEjvU.jpg

Arka kısmınıda iyice silikona bulayarak izolesini yaptım.

noWEjvU.jpg

Yanış halleri

GnAXeuc.jpg

rqNqWWr.jpg

2 çerçeveninde tavana yansıyan ışık odagı.

XnQLTum.jpg

Araç üzerinde maalesef resimler gelmedi.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın Seat aracı için kullandığı Afl sistem Valeo bi-xenon farları sıvı ile temizlik yaparak sonuç alınmaya çalışmış fakat iç kısımlarda ciddi lekelere yol açınca benim genelde yapmadığım işlem olmasına ragmen Arkadaşımızın ısrarı ile farların silikonu sert olduğu için kasadan keserek açtım iç temizliği,mercek temizliği ve mercekleri tutan ayak kısımlarındaki ciddi kırıklarıda orijinal hale en yakın şekilde sabitleyerek toparlayıp Rabbimin izni ile geçen yıl bitirmek kısmet olmuştu.

Camın görünen hali.İç kısımdaki siyah taban çerçeve.Cam kırık gibi çıkmış.

eeX1Ow3.jpg

Mercek kısmının görünümü.

cLysrFN.jpg

Temzilik soınrası ve toplanmış hali.

0ONOiK2.jpg

gWRxk7o.jpg

zLVJCSq.jpg

OWKdg5p.jpg

A4M7XOk.jpg

Çift mercekli Focus F1 farların Beyaz F1 üzerindeki halleri.

CkKKexA.jpg

hrv95TY.jpg

KywF4uV.jpg

Çalışmasını yaptığım son F1 focus farının araç üzerindeki siyah taban çerçeveli ve krom taban çerçeveli hallerinin görünüm.

GW7twbr.jpg

ycybbBf.jpg

Kayseri ilimizden 2 ayrı arkadaşın F1 araçları için geçen yıl ortasında Rabbimin izni ile yapıp güzel sonuç ile btirmek kısmet olan gösterge led aydınlatmalarından görünüm halleri.

Öylesine 2 renk denemesi.

SShF6bd.jpg

nuem7pk.jpg

Son hallerinden görünüm.Araç üzerinden görünüm halleri maalesef gelmedi.

fIzE28Q.jpg

88FOe52.jpg

fMcvE0r.jpg

zPNDWer.jpg

KWwxNoe.jpg

Çakmaklık içinde kırmızı ve beyaz ledlendirme yapmıştım.

i942Udm.jpg

8PSae5m.jpg