Aydınlatma projelerim

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=&quot]Ankara'dan bir arkadaşımızın 2012 Astra j aracının halojen farlarına Rabbimin izni ile yaptığım mercek çalışmasında halojen farlarına yeni tip Hella bi-xenon,Gen 5 balast 4300k Philips xenon apuller ile montajı yapıldı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farlar kesilerek açıldı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ojlikaS.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Balast ve mercekler.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
dGS9vFe.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Merceklerin montajlı hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
LA4GduH.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Mercek şapkası olarak Fiesta orjinal mercekli far tasını kesip biçerek kullandım.Başkada şapka yakıştıramadım.Beni çok uğraştırdı küçük hatalar ile orjinal şekilde durması için çok uğraştım.İç kısmda bulunan kesik ksım angel halka taktıgım için mecburen kısa oldu yoksa bu kısım uzun yapacaktım ve farın orjinal eğimli yapısına daha uyumlu olacaktı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Mt5DPSI.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Far camını idareten kapattım ve görünüm böyle idi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Fmd5byV.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
UCCb071.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
opRZriE.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Son halide böyle oldu.Araç sahibi arkadaşımız özellikle bu angel tarzını istedi ve bende elimden geldiğince iyi durmasına özen gösterdim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
nvOcdjY.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
F23iAoc.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
1eu2Rsm.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rYrmfTp.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
MraZ8xW.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
NFp2qz0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Duvar resimlerimiz.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Cv6wFpi.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
9cATtwa.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerinden bir görünüm.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
7LG04zK.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]farların orjinal olan ledli gündüz farı bölümüne amber power ledler kullanarak sinyal ledlerini ekledim ve tampondaki orjinal olan sinyal bölümünede hem sinyal ledi hemde gündüz farı için 10 watt power led kullanarak farlar ile bütün halde olacak şekilde bir çalışma ile neticelendi.Elimde fazla resim yok fakat video izlenebilirse her şeyi fazlası ile anlatıyor.Yapıda Orjinal gündüz farı,Angel halka ve sinyal bölümündeki gündüz farı sinyal verildiğinde otomatik kapanıyor ve sinyal bitince aktif oluyor.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Orjinal gündüz farına amber power led montajı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rFGBEE2.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Angel halkanın montajlı hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
F23iAoc.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rYrmfTp.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Orjinal sinyal bölümüne ise parçanın alt kısmından 4 adet ledler için delik deldim ve iç yapının reflektör özelliğinden yogun ışık oluşturarak ışık dagılımının en iyi şekilde olabilmesini sağladım.Orjinal ampul girişinede 10watt lık power ledi yerleştirdim ve sinyalin orjinal egimininde yardımı ile ışık son derece iyi bir açı ile gündüz görünebilir halde elde edildi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Sinyal ledleride biraz görünüyor.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
mBat39t.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
DrhxBjn.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerindeki görünüm.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
57eYi0E.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
4oxz3HB.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Bütün çalışmayı anlatan video bu linkte.arkadaşımız benim ismim ile videoyu paylaşmış.Yanlış anlaşılmasın.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]http://www.youtube.com/watch?v=MIo0FEbKILU [FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Rabbimin izni ile bir arkadaşımızın Hyundai Era aracı elinde iken yapmaya başaladığımız fakat iş bitmeden sattığı aracı için mercek çalışmasında Eski tip D2s Hella bzenon mercek kullanıldı.Mercek şapkası olarak 2012 sanırım bu yılda üretilmiş Megane mercek şapkası kullanıldı.Bence tabiri caiz ise cuk diye orturan bir şapka oldu.Angel halka ve power led sinyal de ekledim.Yapım aşamasında çok resimler yok.Sonuç resimleri farı anlatacak.

Farlar şu an araç satıldığı için mecburen satılık durumda.Konu açsam mı bilemiyorum.

Farlar sıfır yerli üretim ve yükseklik motoruda üzerinde.Mercek montajından sonra mercek şapkasınında takılmasıyla görünüm böyle oldu.[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
A4EwbmL.jpg

cdNiVaF.jpg

Farların kapanmış hali.
Xwgw1O5.jpg

iokq2Fa.jpg

n6YzBxi.jpg

[FONT=&quot]Gündüz farı olarak mercek şapkasının yapısına uygun orjinal Bmw U halka montajı yapıldı.200 lümenlik power led ile aydınlatması yapıldı.[/FONT]
[FONT=&quot]Sinyal ampulü giriş kısmına 30mm lik lens monte ettim ve uygun kısımlara 3 adte power led için delik deldim sinyal için iç reflektör yapısınıda kullanmaya çalıştım.Sonuç umduğumdan daha iyi oldu.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ICNnxHi.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Halkanın ve sinyal bölümün bitmiş resimleri.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
UOii0lO.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
c7OdweX.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
GGb9roV.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ujC1xiJ.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Rabbimin izni ile Ankara'dan bir arkadaşımızın 2010 scirocco aracının halojen farlarına çift mercek çalışması ile berbat duruma getirilmiş aydınlatmasını düzelt tik.Yeni tip Valeo bi-xenon mercek ve uzun hüzmeyede Halojen H7 mercek siperi kesilerek uzun hüzme konumuna sabitlenip takıldı.Kısa hüzme mercek şapkası Bmw mercek şapkası kullanıldı far tasına tabiri caiz ise cuk diye oturdu.Uzun hüzme merceğine ise mercek şapkasını kendim yaptım.[/FONT]
[FONT=&quot]Gen4 balast ve 4300k Osram xenon takım kullanıldı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farların dağılmış hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
tVkWG0Q.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Orjinal H7 soketi kırılarak Çin malı H7 xenon takılıp yapıştırıcı ile öylesine sabitlenmiş hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
CZDA82d.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Bu xenon ile H7 tasın kısa far duvar resmi.Çizgi yok neredeyse tamamen uzun hüzme yapısında bir ışık demeti.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
jUxKdaz.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Merceklerin montajından sonra.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
dSzZn7K.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
aUkKOjt.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Uzun hüzme için yaptığım mercek şapkası.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rCI5cbG.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
vYhE9jq.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Kısa hüzme mercek şapkası.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
VNqX8rz.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Şapka montajlarından sonra görünüm.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
x0HGrUl.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
GqLCIhj.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
4DKqH7q.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Çerçeveye Bmw halkaları takıldı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
gqtRVLC.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
2K9yUv5.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farlar ayarlanmadan duvar resmi.Bu farda uzun hüzme ayrı olarakta yükseklik ayarı yapılabiliyor ve aynı zamanda kısa far çerçevesinede paralel bağlı yapısı mevcut.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
jiP96Br.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Montaj sonrası sadece bu resmi çekebildim.Arkadaşımız kendi çektiği resimleri yollayınca bilahire ekleyeceğim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
yzzOStd.jpg
[/FONT]

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=&quot]Ankara'dan bir arkadaşımızın sanırım 2011 model Picasso aracının farlarına yeni tip Valeo bi-xenon mercek,Gen5 balast 4300k xenon ampul ve mercedes mercek şapkası kullanarak Rabbimin izni ile iyi bir sonuç alarak bitirebildiğim bu far çok iyi bir gündüz farı power led sinyal modifiyesine uygun yapıda.Arkadaşımız bu tarz işlemleri istemediği için sadece mercek montajı ile araca monte edildi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farlar kesilerek açıldı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
sbVz27A.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Tasa merceğin monteli hali ve mercek kapagının denemelik hali.Mercedes mercek kapagı 2 parçadan oluşuyor.düzgün bir şekilde birleşim yapıldıktan sonra krom tonunda boyandı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
uGUZlvr.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
MCeLJ7q.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Montajlı halleri.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
4AD88rn.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
YghXJwL.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
5YilKsM.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Akşam saatlerinde montaj olduğu için duvar resmimizde bu şekilde.Bi-xenon uzun ile Halojen uzunların etkisi bu resimde daha net ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.Halojen ampul beyaz olsa idi bu netice kesinlikle alınamazdı diye düşünüyorum.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
qhlV6BL.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
XeDogUN.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerinden görüntüler.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
aJccFEy.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
3jMRJKc.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
48ppI4W.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Elazığ ilimizden bir arkadaşımızın 2004 kasa fiesta aracına makyajlı kasa farları yan sanayi sıfır olarak alındı.Bosch bi-xenon mercek,Gen4 balast 4300k xenon ampul,mercedes mercek kapakları birleştirilerek yapılan kapak,orjinal Bmw eski tip angel halka takıldı.sinyal bölümüne 1 watt sarı power ledler monte edildi ve sinyal camı sökülerek junyan mercek camı yerleştirildi.Bu kısımada yine orjinal eski tip ince olan Bmw angel halka monte edildi,Park bölümünede 30mm lens kullanılarak sişnyale dahil edildi.Çerçeveler aracın orjinal renk kodunda boya bastırılarak boyandı ve far içide siyah zemin yapıldı ve Rabbimin izni ile güzel sonuç alarak işlem bitirlidi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farın dağılmış hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
G4tXTcc.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Çerçevelerin zımparalı ve boyanmış hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
BuFGifm.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
QSstAeq.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Mercek şapkası.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
RlpwL8w.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Power led sinyalimiz.Mercek içinden araç rengi tonunda yansıma olsun diye boyadım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Tfue60n.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Junyan merceğin camının yerleşmiş hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
KnmOciM.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Halkalar ile tasların birleşmiş hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
gyPWg3E.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Toplanmış halleri.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ZPV796s.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
olxtdJ5.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
cOkV5dY.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
EVKDPuS.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Angelların ve sinyal kısmının yanarken görünümü.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
0Yc84ZH.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ipsIwYm.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
m7KKaa3.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
8hHjaEJ.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
WLYDuxG.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
7UqY67p.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Ankara'dan arkadaşımızın 2012 Mazda 3 aracının oldukça kirlenmiş merceklerini eski tip D2s Hella bi-xenon modifiyesini yaptık.Boşa çıkan orjinal H7 merceğide uzunlara monte edildi.Bmw angel halkalar takıldı.Sinyal bölümü power led yapıldı turuncu camın altına amber power ledler yerleştirip etkili bir sinyal elde edildi.Çok ricacı bir şekilde yapmamı istedi fakat ben sadece aldığı rgb şerit ledi her 2 merceğin etrafına yapıştırıp kablosunu çıkartırım gerisini kendin yaparsın diyerek Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile işlem bitirildi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Far tasının sökülmüş hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
kdX4hvg.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Mercekler o kadar kirlenmişki camı defaatle temizlemem ragmen yapışan tozları temizlemesi çok zor oldu.Merceğinde siper kenarına yapışmış misafiri vardı.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
UUzb8pv.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
4KXi44a.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Merceklerin montajlı hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
oAJ2Ei0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
HczNA83.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Uzunlara takılan mercek için şapka tasarımı beni çok fena ugraştırdı.Mercek çapı küçük olduğu için uyan parça sadece Afl bosch bi-xenon merceğin orjinal şapkası ve 2010 mercedes mercek şapkası parçasını birleştirerek tabi buda epey uğraştırdı kes biç yapıya uydur 2 gün uğraştım dersem yalan olmaz.Fakat güzel olduğunu düşünüyorum.Orjinal mercek şapkası Hella merceğin uzun olması nedeniyle ki yeni tip Hella merceğide uzun geldi.Mercek camının şapkadan çıkan kısmı içe dogru basık olduğu için mercek çapına göre genişletildi zımparalandı ve meşhur aliminyum parçayıda ekleyince görünümü güzelleştirebildim.Uzun merceğin orjinal siyah bölümüne uysun diyerek bu parçayıda siyah yaptım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
oMMAwb4.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
cHroMML.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
q0wxn8G.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Orjinal bmw tam yuvarlak fakat ince tip halkayı mecburen silikon ile tutturdum.Uzun hüzme kısmıda kalın küçük yuvarlak halkkayı keserek ve yapıştırarak yerleştirdim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Resimlerde sinyal kısmındaki power ledler görünüyor.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
tUochNd.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
b5emvBv.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
sL9O8BH.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Farın kapalı hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
8lPQMAX.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Halkaların ve sinyal kısmının yanan hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
pKDk5yq.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
5aEvujH.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
cyjYArC.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerindeki görünüm.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
L9yqdYp.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
2dlyzTi.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
WvEbD6G.jpg
[/FONT]

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Müthiş yemin ederim gördükçe içim cızzz ediyor keşke elimden gelse de ben de yapabilsem en hastası olduğum konu araçta modifiye olarak aydınlatma far angel led ... :cry:

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fiesta V çalışmamızdaki farların araç üzerindeki görüntüsü.İlerde yenileri gelir ise ekleyeceğim.
Er0XKlb.jpg

2kM5vg9.jpg

QzXV7bd.jpg

2001 Fiesta farının araç üzerindeki görünüm.Halka yanarken resmi gelmedi gelince ekleyeceğim.
TgielrU.jpg

IARd589.jpg

z3X3eeg.jpg

[FONT=&quot]Zonguldak ilimizden arkadaşımızın aracı olan Mondeo Mk3 hb V6 aracının sislerine Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını düz çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Aracın orjinal farlarına daha önceden yapmış oldumuz bi-xenon montajında kullandığımız orjinal D2s xenon takımı yerine Gen5 balst D1s takımı ile değişimini yapıp üzerinde duran D2s ampulüde sislere monte ettik.Far içinden orjinal kablo sis bölümüne uzatılıp takılacak ve far soketinde bulunan orjinal D2s balastın + ve - ucuda sis tesisatına bağlanacak.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Sis farının dagılmış hali.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rI0CKFs.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]İç kısım zımpara sonrasında siyahtı ama malum zımparanın giremediği bölümler olunca parlak siyaha boyandı.Daha öncesinde hava kanalını 2 kat genişlettim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
5tx8iKo.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Montaj sonrası kareler.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
PM7esdz.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
CJmiD4j.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
zYCqT6D.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Orjinal yükseklik ayar vidası yine kullanılabilir durumdadır ama hali ile biraz daha sert ayarı olacak.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
sxNrrno.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]D2s xenon ve yerine takılınca bez bant ile izolesini yaptık.Bu kısımda ısı minumum seviyede o nedenle sorun çıkarmaz.Ayrıca bu bez bantlar belirli bir ısı ve sıvı ya oldukça dirençli özelliğe sahiptir.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
jDdCxnc.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
860IQPh.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Sisler bu hali ile kılı kılına denilecek şekilde yyani arka boşluk açısından sığıyor.Araç üzerinden ve duvar resmide gelince bilahire eklerim.[/FONT]

[FONT=&quot]Ankara'dan bir arkadaşımızın Focus F1 aracına geçen yıl yaptığım ama paylaşmayı unuttuğum sis farına mercek çalışmasında Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını düz çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Gen4 D1s xenon takımı kullanıldı.Sag farın ayar ayagı montaj sonrasında tam yerine oturtamadık o nedenl 15 derece açılarda çizgi egri oldu.Sol farımızın çizgisinde sorun yok.Işık toplaması 2 sis farı arasında kısa farın kinden biraz daha geniş oldu.Bunun nedenide kısmen benden kısmende orjinal halojen yapıda ışık toplaması o kadar dagını ki zor tespit edebildim.Fakat mercek kaliteli olunca fazlasıyla kafi derecede yeterli bir aydınlatma elde edildi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Duvar resmide çekmiştim ama şimdi nereye yüklediysem cidden bulamadım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Kasanın mercek sıgacak şekilde kesilmesi.Yassı bir yapı olunca geniş duruyor değilmi?Mercek camı ile sis camı arasında 6mm civarında boşluk var.Zaten mercek camı metali daha fazla içeride giremedi.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
swQyWV0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
T2EZNaT.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Önce 1200 derecelik sert silikonla her yerini izole ettim.sonra kırmızı Rtv silikon ile esneme destegi vermeye çalıştım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
hhyqArq.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
brmYgyC.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]İç kısımda mercek kenarı biraz görünüyor ama buda gülün dikeni diyelim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
BjhEB9B.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerinden görünümler.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
akc4rA2.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
4DFAtg0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
vcHX4fy.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Ankara'dan bir arkadaşımızın Focus F1 aracı için çift mercekli far çalışması daha yapmak kısmet oldu.Biraz daha farklı bir dizay diyebiliriz.Kısa hüzmeye yeni tip Valeo bi-xenon mercek,uzuna yine Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını uzun hüzme çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Bu defa sinyal camı yerine Mondeo fındık merceğinin cam kısmını monte ettim,sinyal içinde Amber power ledleride yerleştirdim.Angel halkalarıda yine orjinal Bmw U halka kullandım.Bence bu U halkalar daha güzel durdu.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Bu farda aklımdaki bütün görsel çalışmaları uzun süren denemeler lle denedim.İnanın en sade ve güzel duran yapı bu oldu.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Kısa far merceklerine yaptığım mercek kapaklarının boyalı hali.Uzun hüzmeyede elimde yaptım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
MSUknN2.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Angel halkaların çerçevedeki duruşu.Orjinal çerçeveleri testlere feda edildi.Aslında ilk başta içi komple siyah bir yapı olacaktı ama sonra aracın renginden dolayı krom kalmasına karar verildi.Sanırım iyide yapıldı ama far tasının içini boyamıştım.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Y4QdcJw.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
GYKJaAP.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rdHQz3f.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
6CX0Lkh.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Araç üzerindeki görünümler.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
K9Z1RAI.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
m4TqfwM.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
2fGuCou.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
dGa6Gmo.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
7cplf4e.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
UaDovus.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Montaj öğlen sonrası yapılınca maalesef duvar resimlerimiz oldukça soluk.Duvar çizgimizde belli olmauyor ama gayet normal.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
x08gwzk.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Uzunlar.Şunu belirteyim bu uzun hüzme aydınlatması çift mercekten çıkan aydınlatmaya ait.Aynı eksene iyi oturmuş görünüyor.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Lubilst.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Çift mercek çalışması yaptığım Mondeo Mk3 aracın farlarındaki yuvarlak halkaları söktük ve kesme biçme olmadan U halka taktık.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
wyb9NiW.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
seg342a.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
0LW2LjJ.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
it4tJCq.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
kkFgJlm.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Sinop ilimizden arkadaşımızın Mk3 aracının farları çift mercek montajı sonrasında power led sinyal,Bmw U halka montajını ekledik.Bu defa sadece akşamaları kaş gibi görünecek bir pleksi çubuk ekledim.Far içini krom bıraktık.Bilahire araç üzerinde resimler gelince ekleyeceğim.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Kısa far merceğinde Valeo bi-xenon kullandık,Uzun hüzmede Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını uzun hüzme çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.[/FONT][FONT=&quot] Gen4 D1s xenon takıldı.Gen5 gibi olmasada sellektör gayet iyi.[/FONT][FONT=&quot]Uzun hüzmeye kapagı elimde yaptım.Kısa hüzme için krom tonunda boyanmış kapak orjinal BMW mercek şapkası.

fa58BEV.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
MryCmsS.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
MryCmsS.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
rJCO2EA.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
JrEudvT.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
dqHJD8E.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
FY7h9PF.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
ua4dr1i.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
KvR0Rj0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize gönülden selam ediyorum.Uzun süren ciddi özel nedenlerimden sonra Rabbimin izni ile sağ salim aranızdayım ve bu süre zarfında kısmet olan ve hatalarım ile kusurlarım ile bitmiş kullanılmakta olan çalışmalarımın paylaşımlarım ile karşınızdayım.Hakkınızı Helal etmenizi Rabbimden diliyorum.

Farlarımızdaki angel halka sorunu nedeniyle yeniden değişime giderek mercekler,balast,angel halka tamamen değişti.

Mercekler yeni nesil Audi araçlardan çıkma Hella intemo bi-xenon mercek,orijinal Osram 5000k D1s xenon,Hella Gen5 balast,Bmw U halka olmak üzere yeniden elden geçirilen farlara monte edildi.

Parçalarımız bunlar.

rWdaVwc.jpg

Mercek montajından sonra mercek şapkalarınıda değiştirdim.Merceğin etrafı tamamen kapatıldı.Yine Mercedes araçlardan çıkma mercek şapkası kullanıldı ve arka kısmınıda yine mercedes araçlarda kullanılan geniş şapkanın iç kısmı kesilerek birleştirildi ve sonuç.

ysPTexX.jpg

JenusBM.jpg

Farlar kapatıldıktan sonra.

9SLixT7.jpg

k36QNfY.jpg

PPsNehG.jpg

Angel halka ve köşe gündüz farının şimdiki görünüşü.

JWv6gp7.jpg

9wTS0Kq.jpg

Araç üzerindeki fotolar bilahire eklenecek

Şunu belirteyim bu İntemo merceğin uzun hüzmesi çok çok fena.Gen5 ile sellektör keyfi ve geceleri uzunların dehşet olacağını düşünüyorum.

Rabbimin izni ile Van ilimizden bir arkadaşımızın Focus 2.5 aracının farlarına yeni tip Hella bi-xenon,orijinal kromlu Mercedes far mercek şapkası,Gen5 balast 4300k xenon takım çalışmasından sonra bu defa Audi tip gündüz farı çalışması yapma imkanı buldum.Farların orijinal park ampulü bölümünden başlayıp sinyal camına kadar uzanan orijinal Audi pleksi gündüz farı çubugunu yerleştirip 600 lümenlik power led ile yeterli bir ışık elde edildi.sinyal kısmı tarafındaki uçtan ise 1 watt sarı power led ilede akşamları park modunda yanacak şekilde led yerleştirdim.İç çerçevenin kenarlarındaki kısımlara ise smd ledlerden dizilim yaparak yandan park görünümü elde edildi.Orijinal sinyal bölümüne smd5050 ledlerden park ledleri dizildi.

İlk testler.

YVeeYuA.jpg

EZecfWl.jpg

0n4xLhY.jpg

p6wf5yH.jpg

son montajlı hali.

Yn1XU4I.jpg

3R5XApa.jpg

nhVaYr9.jpg

Belirli mesafeden gündüz farımız.

WtLdWd2.jpg

Park modundaki görünen hali.

zeh0EiX.jpg

IE618Y7.jpg

Focus 2.5 Junyan far modifiyesi Rabbimin izni ile Ankara'dan bir arkadaşımızı aracı için yapmak kısmet oldu.
Gündüz ledlerinde kullanılan ledler smd 3528 sınıfından fakat sanırım 60ma cinsinden kullanılmış.Işık 20ma cinsinden daha fazla idi.1watt lık cinsi kesinlikle değildi sogutucu yoktu.

Ledlerin her biri 170lümen olan 1 watt beyaz led kullaılarak gündüz ledlerinin değişimi yapıldı.

Sinyalde kullanılan ledler flux tipte idi fakat standard tipte olan değildi.

Sinyal ledlerinin her biri amber 1 watt ledler ile değiştirildi.Led sayısı epey fazla idi bu yer sıkışıklığı yarattığı için epey uğraştırdı.

qly9Ode.jpg

HtnQtnv.jpg

ljuXCB8.jpg

qopKPP0.jpg

hyeqYHj.jpg

6V4BPhT.jpg

Video.

http://youtu.be/GnHIlXRR-z8

Sinyal yanınca gündüz farı sönsün istenmediği için modul yapılmadı.

Farda kullanılan mercek kocaman farın içi daracık hale getirilerek minnacık.

xW2IQU0.jpg

N3ooO99.jpg

H3 serisi mercekle yetinilmesi istenmiş.Bu boyuta ve mercek takılabilecek alana uyacak bi-xenon mercek sadece Mondeo Mk4 ilk versiyon orijinal bi-xenon mercekleri idi ve sadece mercek takımına 300tl istenince değişim olamadı.Merceklere H3 serisi çin xenon takılmış.Hali ile odaklama ve çizgi resimdeki gibi idi.

YtVcERL.jpg

Mercek değişimi yapılamayınca bu merceğe xenon odaklaması şart oldu ve kara kara düşünme operasyonu sonrasında kalıcı bir çözüm yani başka bir xenon değişiminde aynı sonuç alınabilecek halini elde edebilmek için işlem uygulayarak son halini verebildim.

dxbiarm.jpg

Ankara'dan başka bir arkadaşımızın ise Junyan stop arızası nedeniyle kullanamadığı için tamiri ve modifiyesinide Rabbimin izni ile uğraştırıcı bir çalışma ile yapmak kısmet oldu.

Stopları mecburen keserek açtım.Led sorunu vardı.Bütün ledleri aynı versiyonda ve lümeni yüksek 30 derecelik ledler ile yapmıştım ve iç kısmı ve camın kenar kısımlarını mecburen kesme işleminden dolayı siyaha boyadım.Kapattım fakat ledler yine su koydu.sonra anladımki orijinal led montaj plakalarındaki sorundan dolayı ledler bozuluyordu.İptal ettim ve sinyal ledlerini orijinal Mercedes ledli sinyallerinden çıkma ledleri kullandım.Kırmızı ledleride düzenledikten sonra sıralamayı değiştirdim.Altta 2 sıra ve üstte 2 sıra sinyal yansın dedik ve geri kalan kısımlarda park ve fren olsun dedik.İyikide demişiz.

Değişen ledlerin görünümü.

ANeAHUH.jpg

Nz98ELy.jpg

Ledlerin yanış halleri.

QCin66B.jpg

AfvwhlF.jpg

uhyw8Ev.jpg

waO55rD.jpg

Arkadaşımız iş yogunluğundan dolayı araç üzerindeki resimleri yollayamadı.Yolladığında bilahire ekleme yapacağım.

İzmir'den arkadaşımızın Focus 3 aracının farları için ilk uğraşları daha farlar elime ancak geçtiğinde sorunlar başlamıştı.Arkadaşımızın kendi aldığı merceklerin lensi eski Hella merceklerin lensi takılmış ve sonrasında yeni mercekler değişime geldi ve kullandık.Bu farda başıma gelen bütün sıkıntıları daha hiç bir farda yaşamadım dersem yalan olmaz.Sıkıntılara hali ile benimde kusurlarımı eklemez isem hatalı olurum.Neyse Fara mercek çalışmamız bu başlangıç sorunundan sonra devam etti.

Farda çizgiyide biraz zor aldım.Orijinal halojen ampul soketlerine yerine çok zor oturuyordu.Epey uğraştım ve sonrasındaki mercek montajımız ile durum bu.

lgjtjBE.jpg

Sonra mercek kapagı arayışına girdik.Önce arkadaşımız Çi'den sipariş verecekti ama ben begenmemiştim.Bir sürü uygulama resimlerini inceledik arkadaşımızın begendikleri vardı.Sonra ben Fiesta orijinal far tasındaki mercek kapagını kesip biçip fena sayılmayacak şekilde yerine uydurmuştum.Fakat kapagın şeklinden dolayı kenar kısım açık kalıyordu.Bu kısıma ben parça uydurdum ve sabitledim.Lakin ek kısmı içime çok sinmedi.Kapagı siyaha boyadım kısmen belirsiz hale gelmişti ve arkadaşımızda onayı verince bu sorunu o an için aştık.Zaten kapaklardaki kromlar keserken ve kenarlarını oturtmak için zımparalarken ister istemez zarar görmüştü.Boyamakta şart olmuştu.

wGLeqEV.jpg

RJHGZRK.jpg

R2JitTZ.jpg

Sonra çerçeveyi siyah yapmak için zımparaladım ilk plan bu idi.Ben kenardaki yer kalsın diye aslında diretmiştim ama komple siyah olacak kararından sonra her yeri siyah oldu.

6dlJGcv.jpg

JbihZLr.jpg

Bv1wVMZ.jpg

tNWivoq.jpg

jtAx2Kj.jpg

Sonra krom kısmıda boyadık.Farlarıda kapattım.

4p2EUq7.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada ben Fiesta far taslarından tekrar getirmiştim.Farları yollamadan elime geçti,bu arada merceğin içine power led koyma fikri mesajlaşmalarda ortaya gelince ben farları kargoya verdiğim gün tekrar gidip kargodan aldım.İçime sinmeyen mercek kapağının halini ve bu led işini bahane yapıp haber vermeden insiyatif kullandım.Elime geçen Fiesta far taslarını kafamdaki şekle uygun keserek şansıma ki bu gelen krom yapı öncekinden daha kaliteli çıktı epeyce ugraşıya ve bu defa daha dikkatlide uğraşınca son derece minimal sevide kusurla kapakları yerine alıştırdım.

bgk4etK.jpg

Dip kısımdaki arka plan boşluğunu daha güzel bir ek parça ile sabitledim ve far yapısına çok yakın bir kapak tipi ortaya çıkınca şimdi oldu dedim.

35J3HSW.jpg

LMbltGK.jpg

Bu hali ile ve merceklerin içine Resmini çektiğim ama pc de nereye attım bulamadığım led montajınıda sağlıklı şekilde yapıp kapattım.Gecikmeli olarak ve sonrasında durumu genişçe izah ederek gönlünü farların son halinin resimlerini yollayarak onayı alıp farları yolladım.

PlBYDpl.jpg

QkLI6Vw.jpg

wWobzm0.jpg

idvYxjf.jpg

8QrbXIf.jpg

Araç üzerindeki durum.

XynAWeL.jpg

HEHn76U.jpg

ult6jZb.jpg

Duvar resmi gelince ben yine üzüldüm.Sol far merceği çok hafif eğimli olmuş.Çok bariz rahatsız edecek bir egim olmaması biraz ferahlatmıştı ama rahatsız edici bir hata olduğu açıktı.

V80nJyY.jpg

Arkadaşımız mercekteki eğimi düzeltmek için farı açıp mercek şapkaları çıkarılırken kırılınca Çin'den daha önce begendiği kapakları sipariş etmiş ve farın son halide böyle oldu.Arkadaşımız bu kapağında kenarlarını mecburen tıraşladı ve yine hafif kusurlar ile yerine alıştırdı.

6Q7blsF.jpg

Son duvar resmi.

L4FQk0m.jpg

Far çalışmasında uzun süren denemeler ve mesajlaşmalar,şöyle olsun böyle olsun dan sonra ortaya çıkan sonuç ilk etapta arkadaşımızıda begenisiyle ve bencede son derece tatmin ediciydi lakin kusurlar son haline getirdi defaatle arkadaşımızla helalleştik ama bu çalışma beni çok sıkıntıya sokan bir çalışma olduğu için o kadarda çok özenmeme rağmen bu hataların olması kendimi defaatle sorgulamama yol açtı.Bunların sonucu hali ile ilerki zamanlarda paylaşacağım çalışmalara olumlu yansıması oldu fakat bu çalışma bana çok şey öğretti.Tekrardan buradan arkadaşımızın hakkını Hella etmesini Rabbimden diliyorum.
Farları arkadaşımızın kendi son halinide bazı kusurlardan dolayıda içine sinmediği için ben öyle biliyorum şu an Van'da bir arkadaşımız satın almışBu arkadaşımız şu an için begeniyle ve bi-xenon keyfini rahatça kullanıyor.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara’dan bir arkadaşımızın babasının 2010 Octavia aracının orijinal mercekli farlarına yeni Hella bi-xenon,Gen5 balast 4300k Osram xenon takımı kullanılarak Rabbimin izni ile güzel bir sonuçla bitirebildiğim bu çalışmada orijinal merceğide uzun hüzme kısmına takarak çift mercekli hale getirdim.Çerçeve kısmıda siyaha boyandı.

Orijinal mercekler H7 visteon fakat boyut Hella mercek kadar küçük.

Wb08HQ5.jpg

Hella mercekler orijinal mercek ayaklarına hali ile uymadığı için montaj kiti yaptım.

SaWFXGE.jpg

Montaj aparatı ve Hella merceğin duruş açısı farklı olduğu için çerçevede kesme işlemi yapıldı.

fylPQ9h.jpg

Orijinal H7 merceği uzun hüzme kısmına monte ettim.

QRDn1Cy.jpg

Çerçeve zımparalandı maskelendi boyaya hazırlanıp boyandı.

rnmlRkz.jpg

4ivOitF.jpg

Toplanma aşamaları.

Gubd204.jpg

kaJzkgO.jpg

GSV1tI8.jpg

Lpfz4B2.jpg

b9MFUYO.jpg

Duvar resmi.

MRawXBC.jpg

1kxaRxd.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

x4Bd8pU.jpg

OxIAuLK.jpg

Q7HFdd9.jpg

Bursa ilimizden bir arkadaşımızın 2011 Corolla aracı için haricen çıkma far temin edildi,yeni tip Valeo bi-xenon,Gen4 balast D1s 4300 xenon kullanılarak yapılan çalışmayı Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirme imkanı buldum.

Farların dağılmış hali.

prLcoH9.jpg

Mercek montajından sonra çok çeşitli mercek şapkası denemelerinden sonra son anda benim bir gece şöyle yapsam diyerek uyguladığım şapkada arkadaşımız tamam bu olsun deyince bu aşamayıda geçtik ve montaj bitirildi.

8Q7cSHA.jpg

D7J57PQ.jpg

Arkadaşımız Bmw stil park ledi istedi bunun üzerine ben epey düşündüm çünki bu kenar bölümde buzlu bir bölüm var ve diğer kısımlar açıkta kalıyor ve egri duracak bir led dizilimi işlemi berbat edecekti.Buzlu kısın ile düz kısım paralelinde bir led dizilimine karar vererek ölçüp biçip delikleri deldim.Önce mantar led yapacaktım ama ledler çok içte kaldı delikler üztten göründüğü için sırıttı.30 derecelik 5mm şeffaf led kullanmaya karar verdim.Rengide ambere çok yakın olunca sonuçta led diziliminide son derece düzgün desem yalanmı olur bilmeme ama minnacık bir kayma ile sıralamayıda yapınca sonuç güzel oldu.

phmbPH0.jpg

S8IU7O8.jpg

em5U45s.jpg

36hbnOX.jpg

Farların toplanmöış hali.

Xcbc9RD.jpg

LWKg9tl.jpg

vNyZwBe.jpg

YxSxpyV.jpg

FibSuDk.jpg

Araç üzerinden görünüm.

GVisn5V.jpg

bQv06YK.jpg

p0T5il7.jpg

W9WAJf7.jpg

Duvar resmimiz.

djXGgWM.jpg

SM7ofPc.jpg

İzmir’den bir arkadaşımızın 2011 Seat İbiza aracı için arkadaşımızın parçaları kendi temin ederek yaptığım çalışmayı Rabbimin izni ile bitirmek kısmet oldu.Mercekler yeni tip Hella bi-xenon,orijinal D2s Philips xenon ampuller balast arkadaşımız yan sanayi kullandı.Mercek şapkası VW Touran şapkası.Şapkayı arkadaşımız kendi seçip temin etti.Farlar Depo marka olarak sıfır alındı.Bana sadece montaj işlemi kaldı.

Depo farın krom tabakası çok kalite fakat tasın içi minnacık kusurlar ile dolu yani çok sayıda minik pürüzler mevcut.Sadece bu fara özel değil başka araçlara içinde kullandığım farlarıda böyle idi ve bu bütün far modellerinde far çizgisi orijinal halojen ampul kullandığım halde yok denecek kadar kötü ve net değildi bu fardada aynı zorluğu daha fazla yaşadım.Halojen hali ile bu farı alıp kullanan arkadaşlarımız kesinlikle önünü zor görebilecekleri bir far kullanmış olacaklar.Uzn hüzme yapısı bile ciddi manada bozuk dersem yalan olmaz.Merceklerin montajından sonra kapaklarında takılması ile görünen durum.

6PkVQQn.jpg

uMlfPA6.jpg

bvM7ciR.jpg

Çerçeve boyamöası yapılacaktı bu aşamadan önce krom tabanlı hali ile farın görünümü.

5jLucXY.jpg

OVXzOZn.jpg

Çerçeveler zımparalandı ve boyandı.

Bta6C0m.jpg

ynGm5sh.jpg

Toplanma işlemi.

bvM7ciR.jpg

79gk5Tg.jpg

YWdig2K.jpg

Araç üzerinden görünümler.

C0Zx8Qf.jpg

EcaJzbZ.jpg

Xa27LK4.jpg

6amvOXy.jpg

Yukarda bahane ettiğim ama kesinlikle kusurum olan çizgideki küçük hatalarım ile duvar çizgimiz.Orijinal halojen çizgisini resimlemediğime pişmanım.

ppRteYz.jpg

Eeq4Tkl.jpg

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Abi yine dokturmussun. Eline saglik.

Tapatalk pro.