Ayağı gazdan çekince gelen metal sürtme sesi

PhilipMeursault

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar;

Aracım 2006 Opel Astra H kasa Hatchback 1.6 Benzin&Lpg ve manuel şanzıman. Aracımla ilgili problem şu: Aracı ilk çalıştırdığım ve yaklaşık yarım saatlik kullanımda bir problem yok fakat araç ısındıktan sonra bir yerde durduğum zaman kalkışta 1. vitesten 2. vitese geçmek için ayağımı gazdan çektiğimde ön taraftan metalin metale sürtmesi gibi bir ses geliyor. Bu sıkıntı aracı uzun süreli stop ettirene kadar artarak devam ediyor ve aracın performansı sürekli olarak düşüyor. Araç tamamen kendini sıkmaya başlıyor. Çok fazla usta gezmeme rağmen soruna net olarak bir çözüm bulan çıkmadı. Bu konuda sizlerin yardımınızı istiyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Sesi dinlemek lazım arıza kodu varmı bakmak lazım performans düşüyor demissiniz ya motor yada vites debraj sorun olabilir araca binin gaz ve frene basın kontağı hazır konuma getirin km sayacında arıza kodları çıkar buraya yazın

PhilipMeursault

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Sesi dinlemek lazım arıza kodu varmı bakmak lazım performans düşüyor demissiniz ya motor yada vites debraj sorun olabilir araca binin gaz ve frene basın kontağı hazır konuma getirin km sayacında arıza kodları çıkar buraya yazın
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğinizi yaptım ama fren oldukça sert geldi bana, neredeyse basılmıyordu bile fakat bu normal sanırım. Onun dışında ekranda herhangi bir arıza kodu da çıkmadı. Ayrı olarak araçta gereğinden fazla da yağ eksiltme problemi de bulunmakta. Dün yağ değişimi yapıldı ve önceki yağ değişiminden itibaren 6000 km. yol yapmıştım ve 4,5 litre yağdan yaklaşık olarak 1 litre civarında yağ kalmıştı araçta.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aracı çalıştırın kaputu acın ecotech kapağı var bobin kapağı onu çıkarın solun oval bir kısım ve ucunda delik var bakin oraya ıslık sesi varmı parmağınızı yaslayın emiş yapıyor mu yağ için çözüm bu öncelik

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğinizi yaptım ama fren oldukça sert geldi bana, neredeyse basılmıyordu bile fakat bu normal sanırım. Onun dışında ekranda herhangi bir arıza kodu da çıkmadı. Ayrı olarak araçta gereğinden fazla da yağ eksiltme problemi de bulunmakta. Dün yağ değişimi yapıldı ve önceki yağ değişiminden itibaren 6000 km. yol yapmıştım ve 4,5 litre yağdan yaklaşık olarak 1 litre civarında yağ kalmıştı araçta.
4.5 litre yağdan 1 litre kaldığına eminseniz sorun belli zaten.
Motor aşırı yağ yakıyor veya çok ciddi yağ kaçağı var bi yerde. Metal sürme sesi dediğiniz yatak sürtmesi. Yağ basıncı düşük diye uyarı vermedi mi hiç, ilginç.
Motoru böyle yağsız çalıştırırsanız rektifiyeye kadar gider.

PhilipMeursault

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
4.5 litre yağdan 1 litre kaldığına eminseniz sorun belli zaten.
Motor aşırı yağ yakıyor veya çok ciddi yağ kaçağı var bi yerde. Metal sürme sesi dediğiniz yatak sürtmesi. Yağ basıncı düşük diye uyarı vermedi mi hiç, ilginç.
Motoru böyle yağsız çalıştırırsanız rektifiyeye kadar gider.
Motorun yağ seviyesini sürekli olarak kontrol ettim, 1,5 litre civarına geldiğinde de hemen yağ değişimi yaptırdım. Normalde 10000'de olması gerekirken 6000'de yaptırdım. İşin ilginç yanı araçta en ufak duman atma ya da motor üzerinde üfleme gibi durumlar olmaması. Egzozda da herhangi kurum vb. yağ yakma ibaresi de yok. Motor ve aracın alt kısımlarında da herhangi bir kaçak durumu da bulunmamakta. Sıkıntının yağ pompası ile ilgili olma ihtimali var mıdır?

PhilipMeursault

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Aracı çalıştırın kaputu acın ecotech kapağı var bobin kapağı onu çıkarın solun oval bir kısım ve ucunda delik var bakin oraya ıslık sesi varmı parmağınızı yaslayın emiş yapıyor mu yağ için çözüm bu öncelik
Bir bakayım sonucu size yazarım.