Astra j yol tutuş ve atlatilan kaza!!!

Ramocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar arkadaslar,

Gecen cumartesi ucuz atlattigim kaza ve astra j nin yol tutusundan bahsetmek istedim. Allah kimseye kaza bela vermesin.

Bildigimiz gibi opel astra j lerin yol tutusundan bahsedilir. Hatta denemek icin e5 den buyukcekmeceye inerken malum virajli inişte ne kadar hizlansa ciZgiden cikmamasi insana zevk verir. Ama ya kaza aninda?

Cumartesi mecburi Edirne yolculugum sirasinda tem otoyolunda 130, 140 lar ile giderken sol seritten çok hizlica gelen bir suv (yeni modellerden) kendisinden yol isteyen oldugu icin onume gecti. Hizi sanirim kendi hizimi baz alirsam 160 en az.

Takip mesafesini koruyayim derken 120 lere dusurdum hizimi. Bi 50 metre ileride sag seritteki garibim kopegi gordum en soldan saga gecti. Kurtardi kendini. Ona eyvah derken, 30 metre otemdeki suv yalpalamaya basladi devrilmesine ramak kalmisti ki yalpalayinca yuksekliginden de dolayi sol tekerleri havalandi. Yola giren diger kopege carpti tabi on panelin tamponun parcalar havada ucusuyor. Ani frenledi. Durdu oylece ortada. Gormemle o 30 metrede frene basmam bir oldu yavaslatmaya calisirken solumu kontrol ediyorum hizla gelen olayi farketmeyen bi arac var. Sagim dolu hemen 10 metre arkamda sag seritten geliyor o da uyanamadi sanirim.

Son 5 metre duramayacagimi anlayinca sola ani refleks manevrasi o esnada abs devreye girdi. Nasil yaptim bilmiyorum ama bilincli degil. Vites kucultup gaza basip kaza yapani gecip seride girdim ama saniyelik olaylar. Solumdaki halen geliyor vs vs. Verilmis sadakamiz vardi.

Astara j miz hic cizgiden cikmadi savrulmadi. O hizli sert manevralarda aninda toparladi. Ne kayma ne kic atma. Alman mühendislerine cok dua ettim. Hep aklimdaydi ya bu araba guzel de neden bu kadar agir gibi sorular. Artik sormuyorum. Bi bildigi var adamlarin.

Siz siz olun takip mesafesinde kalin. Onume gecen suv un asiri hizi, kurallara uymadan seridime gecmesi nelere sebep oldu.

Adam olayin sokundan cikamadi. Tem de orta seritte oylece durdu. En saga gectim biseyi varmi diye sormak icin emniyet seridine cektim ama o kadar geride kalmistiki gidemedim haliyle yanina.

Kalin sevgiyle...

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çok geçmiş olsun hocam..

• Beğen
Tepkiler: Ramocan

Ramocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tesekkurler.. hiz cidden felaket. Her an her sey olabiliyor ozellikle otobanlarda..

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun...Esp hayat kurtarmış..Yaklaşık bir yıl kadar önce bende 120-130 gibi hızlarda sol şeritte giderken sellektör ile yol istememe rağmen bir öküzün yol vermeyip birde ben sağında geçerken önüme bilerek kırması sonucu sağımdan ve solumdan hızla gelen araçlara çarpmamak için 2-3 defa kontra yapmak zorunda kalmıştım...Araç tüm kontralara cevap verdi yere yapıştı,Esp görevini eksizksiz yaptı...Ve Astra J nin Direksiyon hassasiyetinden şikayet ediyorlar ama Allah kaza bela vermesin kritik anda inanın tepkisi on numara..Bence uygun lastikler-Hava ve bakımları yapıldıktan sonra çok güvenli araçlarımız var...ALlah kimseye kaza bela vermesin arkadaşlar..

• Beğen

kadsamuy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öyle selektör yapıp yol hakkı senin gibi davranırsan başınıza her şey gelir
başkalarınında kaza yapmasına sebep olursunuz
yol da sadece siz yoksunuz

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
öyle selektör yapıp yol hakkı senin gibi davranırsan başınıza her şey gelir
başkalarınında kaza yapmasına sebep olursunuz
yol da sadece siz yoksunuz
Sanırım yanımdaydın...Şahit oldun herşeye...Uzun uzunmu anlatsaydım...Mesela sol şeritte otobanda 100 le neden gider biri..Tamponuna kadar yaklaşıp dikiz aynasından göz göze gelmemize rağmen sağa çekilmemesi...Uzun bir süre ne korna ne sellektör yapmamama rağmen hala sol şeritte kalması..Senin gibiler yüzünde bu trafik oluyor..Sol şerit otobanda hız şerididir..Sağda isterse 20 ile gitsin..Hız limiti 120+%10 tölerans payıdır...90-100 ile sol şeridi kapatmayacaksın..Çekileceksin...Ha hızlanabiliyorsan hızlanacaksın..Ben zaten onu geçtiksen sonra orta şeride geçerim benden daha hızlı olanlara yol vermek için...Bu yolda birinin önünü kapatıp bu yol senin değil çekilmiyorum demek gibi birşey..

• Beğen
Tepkiler: goktasoktay

Guven

VIP Üye
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun Ramocan.
Allah kimseye kaza bela yaşatmasın. 🙏

Araçlarımızın en beğendiğim yanlarından biri, muhteşem yol tutuşları.

• Beğen