ÇÖZÜLDÜ Astra j trigger zincir sesi

Maddalyn

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar herkese hayırlı günler. Aracı ilk aldığımda değiştirmeyi düşünmüştüm trigger zincir setini. Lakin ses olmadığından ses gelene kadar değiştirmek istememiştim. 2 gün önce zatı muhterem ne gibi bir ses verdiğinin canlı şahidi oldum. Sonuç zincir değişimi için motor komple ineceğinden dolayı 6-7 bin TL masraf çıkarmış bulunmaktadır. Tabiki net rakam iş bitiminde belli olacaktır. Ben aracımı riske atmadan özel servise götürdüm. Tanıdık olması ile bayağı bir indirim alacağım. Fakat sizlerede bunun bilgisini, ne kadar tutacağını, nelerin önemli olduğunu aktaracağım bir yazı yazacağım. Hepinize aracınızla neşeli günler dilerim.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar herkese hayırlı günler. Aracı ilk aldığımda değiştirmeyi düşünmüştüm trigger zincir setini. Lakin ses olmadığından ses gelene kadar değiştirmek istememiştim. 2 gün önce zatı muhterem ne gibi bir ses verdiğinin canlı şahidi oldum. Sonuç zincir değişimi için motor komple ineceğinden dolayı 6-7 bin TL masraf çıkarmış bulunmaktadır. Tabiki net rakam iş bitiminde belli olacaktır. Ben aracımı riske atmadan özel servise götürdüm. Tanıdık olması ile bayağı bir indirim alacağım. Fakat sizlerede bunun bilgisini, ne kadar tutacağını, nelerin önemli olduğunu aktaracağım bir yazı yazacağım. Hepinize aracınızla neşeli günler dilerim.
Hayırlı günler.. 1.6 CDTi motorun tek sorunu bu zincir sesi olsa gerek.. Yalnız araştırdığım kadarıyla bence bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu işlemin kaput sökülmeden yapılmasıdır, aksi halde aracınızı satarken kaput vidalarında oynama olduğu için kazalı muamelesi görebilir...

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Serkann61

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merakla belkiyorum hocam durumunuz bende gelecek hafta degistirmeyi düsünüyorum bi kac yerd3n fiyat alcam istanbulda

Maddalyn

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
Hayırlı günler.. 1.6 CDTi motorun tek sorunu bu zincir sesi olsa gerek.. Yalnız araştırdığım kadarıyla bence bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu işlemin kaput sökülmeden yapılmasıdır, aksi halde aracınızı satarken kaput vidalarında oynama olduğu için kazalı muamelesi görebilir...
Aracım şu anda bakımda herşey olduğu gibi yerli yerindeIMG-20210617-WA0000.jpg

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Zincir sesinin çözümünün zincir değişimi olmadığını hatırlatmak isterim. Daha önce bu zincir sesi ile ilgili paylaşımlarım olmuştu. İngiltere'de bir vauxhall kullanıcısının da bu zincir sesinden muzdarip olduğunu ve zincir değişimi sonrasında sesin devam ettiğini belirttiğini paylaşmıştım. 10bin km'deki araçta da bu sesin duyuluyor olması da zaten bunu kanıtlar nitelikte.

Belki zincir sesi devam eder fakat zincir değişimi sonrasında aracınıza gönül rahatlığı ile binersiniz. Kafanız rahat olur.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bazen ilk çalıştırmalarda Carrr diye gelen, metal metale çarpar gibi bir ses... 1-2 saniye sürüyor....
her zaman olmuyor....

Ben bu sesle ilk karşılaştığımda aracı alalı 1 ay olmuş 45bin bakımını yaptırmıştım. Aylardan eylüldü. Arkadaşımın sıfır aldığı insigniası da ilk bakımından yeni çıkmış ve 10bin kmlerde idi. İkisi de b16dth motorlu araçlardı, doğal olarak ikisi de ilk marşta aynı sesi çıkarıyordu ve tabi ki yetkili servis normal deyip geçiyordu.

Ben 2017 ağustostan beri bu aracı kullanıyorum. Yılın belli dönemlerinde bazen sadece 1 gün bazen 3-4 gün bazen bir hafta boyunca günde 1 kez bazen 3-4 kez, yapıyor. Kesin bir sayısı yok.

Kesin olan tespitim; bu motor bu sesi sadece mevsim geçişlerinde yapıyor.

Eylül ve haziran aylarının belli bir kısmında yapıyor. Kışa geçişte ve kıştan çıkışta sayıca daha az ve zaman dilimi olarak daha kısa sürüyor. Kış geçişleri için ay belirtemiyorum hiç belli olmuyor çünkü. (Edit : Ocak 2020'deyiz, yağmurlar bitip sıcaklıklar 18 derecelere çıkınca, son bir haftadır ara ara duyuyorum bu sesi...)

Havaların çok dengesiz gittiği, yaz mı kış mı belli olmadığı bir haziran ayında 10 gün sürmüştü arabayı 1.4t ile takas ediyodum az daha.. Mesela dün adanada hava çok sıcaktı bugün 8 10 derece düştü ve ben o sesi gün içinde 2-3 kere duydum.

Hava sıcaklığının ya da atmosfer basıncının yada birçok fiziksel şartın ayrı ayrı ya da birlikte ani değişimi sonrasında oluyor. Hani söylüyorlar yağlama gecikiyor diye. Belki bu ani değişimler sonrası yağın viskositesi (Akışkanın akmaya karşı gösterdiği iç direnç) yükseliyor ve yağ daha az akıcı hale geldiğinden o an yeterli yağlama yapılamıyor olabilir. Tabi zincirin sıcaklık farkıyla uzayıp kısalması ve aklımıza gelmeyen birçok farklı etken de olabilir.

Dpf ye bağlayanlar var ama ben buna tam olarak katılamıyorum. Çünkü kışın ortasında 2-3 ay hiç uzun yol yapmadığım en yoğun şehir içi kullanımlarımda, haftada 2 kez aracın pasif temizliğe girdiği zamanlarda bile bu sesi hiç duymadığımı net biliyorum...

İlgisi varsa da mevsimsel değişikliklerle birlikte olduğunu düşünüyorum.

****Yanılıyor da olabilirim. Buraya kadar anlattıklarım benim aracı kullanırken edindiğim gözlem ve tecrübelerimin bende oluşturduğu kanılardan ibarettir. Bilimsel olarak gerçekliği kanıtlamış veriler değildir.
%95 Akdeniz ikliminde kullanılmıştır.

Bu konuda yalnız değilmişiz meğer. Aşağıdaki linkte ingilizler de aynı konuyu tartışmış.

B16DTH rumuzlu kullanıcı konuyu mükemmel aydınlatmış ve konu orada kapanmış. Ben de okuduktan sonra kapatmıştım. İlgilenenler için tekrar açtım.

B16DTH (adam nasıl bezdiyse rumuzu bizim motorun kodu) rumuzlu arkadaşın yazısından bir kısmı alıntılıyorum;

"""""Düşük hızda sık kullanılan şehir sürüşüne geçildiğinde, başlangıç gürültüsü sıkça ortaya çıktı.
Her motor çalıştırıldığında değil, ama çoğu kez.
Önceden zincirli arabalara sahip olduğumdan, bu ses zincirin değişmesi gerektiğini gösteriyor gibiydi.
Ancak 126k kilometrede (dediğim gibi) bir zamanlama zincirinin çok gevşek olması garip görünüyordu
Böylece zamanlama zinciri gürültüsüne neden olur.
Yerel bir Opel bayisine gittim, normal bir ses olduğunu söylediler."""""

ordada aynı demekki bu bayiler:)

"""""Neden kesintili olduğu ve sabit olmadığı açık değildir.
Bu nedenle, tüm zamanlama zinciri seti OEM'i tedarik etmeye ve fikrimi rahatlatmak için değiştirmeye karar verdim.
Son 18 yıldır tüm arabalarıma bakan tamirci (bayiliksiz),
bu motorla onun için bir ilkti.
Mevcut tüm bilgileri topladı ve çalışmaya başladı."""""

ustaya bakar mısınız? bilgi topluyor, araştırıyor adam. burada böyle usta görsem alnından öperim. bizimkiler kaç lt yağ koyacağını bilmiyor. peeeh...

"""""İşlem zordu, zira zamanlama zinciri motorun arkasındaydı.
öndeki zamanlaması olan önceki motor modellerine kıyasla.
Böylece şanzıman, tahrik milleri, valf kapağının üzerindeki her şey ve
motorun altında ve motorun arkasında sökülmekk zorunda kaldı.
Ve sadece zamanlama zinciri muhafazasını sökerken, onayladık
başlangıç gürültüsünün nedeni ve kaynağı.

- B16DTH motorun arkasında zamanlama zinciri bulunur
- zamanlama zinciri saat yönünün tersine döner
- zamanlama zinciri hidrolik gergisi zincirin gerilmiş tarafına yerleştirilmişse,
çok garip, gerdirici normalde gerilmemiş tarafa yerleştirilmelidir
- zincirin gerilmemiş tarafında sabit kılavuzlar bulunur
- zamanlama zinciri sabit kılavuzlara çarpıyor
- çalıştırmadan sonra, birkaç saniye içinde, yağ basıncı yükselir ve hidrolik gerici
Gerdirilmemiş tarafın da yerine çekildiği şekilde basınç uygulayabilir.

Şimdi yepyeni bir zamanlama zinciri ve aksesuarları var, ancak gürültü hala orada.
Yeni bir zincir olmak, eskisi kadar gevşek değil, gürültü daha kısa ama yine de orada.

Sonuç olarak, çare yok, ne yazık ki, "normal" bir gürültü.
Harika motor zamanlaması tasarımı, teşekkür ederim Opel.""""

(alıntıladığım ingilizce yazıyı anladığım kadarıyla google translateden de faydalanarak çevirdim. hatam varsa kusura bakmayın, iyi ingilizce bilen arkadaşlar düzeltirse sevinirim...)

Bu mevzuyla ilgili benden bu kadar.
Ben kafamı artık yormuyorum. yoranlar da çok yormasınlar. motor her carrrrr dediğinde, bizim kuyruksuz aslan kükredi yine diyor ve geçiyorum :) her motorun her şanzumanın her aracın kendine has kronik sorunları vardır. ondan kaçarsın ötekine yakalanırsın.
Bakımlarınızı düzenli yapın gerisi Allah'a havale...

Bindiğiniz aracın tadını çıkarın.

Herkese kazasız, belasız, sorunsuz sürüşler...

Maddalyn

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
Zincir sesinin çözümünün zincir değişimi olmadığını hatırlatmak isterim. Daha önce bu zincir sesi ile ilgili paylaşımlarım olmuştu. İngiltere'de bir vauxhall kullanıcısının da bu zincir sesinden muzdarip olduğunu ve zincir değişimi sonrasında sesin devam ettiğini belirttiğini paylaşmıştım. 10bin km'deki araçta da bu sesin duyuluyor olması da zaten bunu kanıtlar nitelikte.

Belki zincir sesi devam eder fakat zincir değişimi sonrasında aracınıza gönül rahatlığı ile binersiniz. Kafanız rahat olur.
Öneriler için teşekkür ederim. Aracın ilk çalışma anında bu sesi vermesi ve bazen uzun bazen kısa sürmesi her insanı olduğu gibi benide mutsuz etmiştir. Lakin araç 150 bin olduğu için zamanı da geldiği için gönül rahatlığı ile değiştiriyorum. Araçtan ses kesilecektir umarım. Kullanıma başlama sonrası ilgili detayları ve sesin düzelip düzelmemesini yada ne kadar azaldığını tarafınıza bildireceğim. Şansıma ki çok uzun süre opel servisliğini yapmış ve sadece opel bakımlarını yapan bir ustaya denk geldim. Servis bile onun yaptığını yapamıyor maalesef. Ve yapıldığında katıyla para alıyor. Umarım herşey eskiden olduğu gibi sorunsuz ve sessiz olur diyorum.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Öneriler için teşekkür ederim. Aracın ilk çalışma anında bu sesi vermesi ve bazen uzun bazen kısa sürmesi her insanı olduğu gibi benide mutsuz etmiştir. Lakin araç 150 bin olduğu için zamanı da geldiği için gönül rahatlığı ile değiştiriyorum. Araçtan ses kesilecektir umarım. Kullanıma başlama sonrası ilgili detayları ve sesin düzelip düzelmemesini yada ne kadar azaldığını tarafınıza bildireceğim. Şansıma ki çok uzun süre opel servisliğini yapmış ve sadece opel bakımlarını yapan bir ustaya denk geldim. Servis bile onun yaptığını yapamıyor maalesef. Ve yapıldığında katıyla para alıyor. Umarım herşey eskiden olduğu gibi sorunsuz ve sessiz olur diyorum.
İnşallah gönlünüzce olur, hayırlı olsun...

Serkann61

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Zincirin farklı bölgelerde daha az ya da daha coz ses cikarmasına kesinlinle katılıyorum normalde istanbulda yasiyorum ara ara saniyelik ses cıkartıyo yazn memleket orduya gidiyorum g3celer bi tık daha soğuk oluyo sabah arabayı calstırdığmda motorda sanki parca kopar gibi zincir sesi geliyo ordudan istanbula geldiğimde normale saniylik ses cikarıyo

• Beğen
Tepkiler: omeroz