Astra J - Süspansiyon Sertliği

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Ben Astra J'mi yaklaşık 1 ay önce aldım, şu anda 1200 km'de. Öncelikle böyle güzel bir platformu oluşturduğunuz ve gelişmesine katkıda bulunduğunuz için sizlere teşekkür ederim. İnsanın sevincini paylaşacak, sıkıntılarını anlatabilecek ve sorunlarına çözüm arayabilecek bir çatıya sahip olması çok güzel gerçekten. Aracımı yeni aldım ve bu araç benim ilk aracım. Dolayısıyla aracımı başka araçlarla kıyaslayacak çok fazla tecrübem olmamasına rağmen aracımdan çok memnun olduğumu ve herhangi bir pişmanlık yaşamadığımı söyleyebilirim. Bu ve buna benzer forumlarda araçla ilgili okuduğum sıkıntılardan herhangi birisi ile çok şükür şu ana kadar karşılaşmadım, aracımda böyle bir sorun varsa da benim dikkatimi çekecek kadar bariz değildir belki bilemiyorum (rüzgar sesi, tıkırtılar vs.).

Aklıma takılan ufak bir mesele var. Aracın süspansiyonunu sportif anlamda herkes zaten övüyor; ancak bir çok sitede konfor anlamında da çok güzel övgüler okudum. Acaba bu övgüler FlexRide şasi bulunan arabaların "Tour" moduna atfen mi yapılıyor? Bende FlexRide yok, sanırım aracım FlexRide olan bir aracın normal sürüş moduna eşdeğer. Bunu soruyorum, çünkü benim aracın süspansiyonları babamın Opel Vectra aracına kıyasla bana çok sert geliyor. Bu araçla yoldaki bozuklukları çok daha fazla bir seviyede arabanın içerisinde hissediyorum. Arabanın yol tutuşu gerçekten müthiş; ancak titreşimleri bu kadar içeri alması da özellikle bozuk yollarda rahatsız etmiyor değil. Bu konu direkt olarak çözüm aradığım, çözüm önerisi beklediğim bir sorun değil. Yalnızca siz ne düşünüyorsunuz, ben mi abartıyorum onu merak ettim. Bu konuda sizin görüşleriniz nedir?

Not: Lastik basınçları aracı aldığım haliyle duruyor. Düşük mü yüksek mi bilmiyorum açıkçası (keşke ülkemizde satılan araçlarda da lastik basınç sensörleri olsaydı). Konforu artırmak için basınçlar biraz düşürülebilir belki ama bu kez de yakıt tüketimi artacak buna bir yan etki olarak.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J - Süspansiyon Sertliği

Öncelikle foruma hoşgeldiniz sn. xylent
Forum hakkındaki görüşleriniz için de teşekkürlerimi sunuyorum
Şöyleki ben de aracı servisten aldıktan sonra 5 ay civarı kullandım sonra lastik basınçlarını ölçtürdüğümde 39 basılı idi
resmen balon gibi şişirilmiş, konfor açısından lastiklerin mutlaka 32 olması gerekiyor
Yarın bir lastikçiye gidip lastik havalarını kontrol ettirin ve fazla ise 32 ye düşürün
ama araç sportif olduğu için biraz sertlik söz konusu ama o kadar da aşırı değil benim kullandığım kadarıyla

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızı iyi günlerde kullanın..Hakan Beyin de dediği gibi çok büyük bir ihtimalle araçlarınızın lastik basınçları fazlasıyla fazla.. 005hihih Ben de önceleri süspansiyonlardaki sertlikten yakınırken 32 ye indirdiğimde aradaki aşırı konfor farkını iliklerime kadar hissetmiş ve sonuçtan çok memnun kalmıştım..Siz de en kısa zamanda kontrol ettirin lütfen..

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın xylent,

'Bende FlexRide yok, sanırım aracım FlexRide olan bir aracın normal sürüş moduna eşdeğer.'demişsiniz.
Flexride da amortisör sertliği normal araçlardan çok daha yumuşak veya çok sert duruma gelebiliyor.Bu yüzden tour modunda eşdeğerlik olamaz sanırım, sonuçta flex ride aracı diğer araçlardan yeri geldiğinde daha konforlu ve daha stabil yapmak için var.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Sayın xylent,

'Bende FlexRide yok, sanırım aracım FlexRide olan bir aracın normal sürüş moduna eşdeğer.'demişsiniz.
Flexride da amortisör sertliği normal araçlardan çok daha yumuşak veya çok sert duruma gelebiliyor.Bu yüzden tour modunda eşdeğerlik olamaz sanırım, sonuçta flex ride aracı diğer araçlardan yeri geldiğinde daha konforlu ve daha stabil yapmak için var.

Hepinize güzel temennilerinizden dolayı ve görüşlerinizi belirttiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Sayın vehicle_dynamics,

Sanırım kendimi iyi ifade edemedim. FlexRide araçlarda Sport, Normal ve Tour modları var bildiğim kadarıyla. Sport modunda, kabaca söylemek gerekirse, yol tutuşunu artırmak için süspansiyonlar sertleşiyor (tabii ki başka farklar da var). Tour modunda ise süspansiyon sertliği konforu artırmak için azalıyor diye biliyorum. Benim söylemeye çalıştığım ise aracımın süspansiyon sertliğinin Sport veya Tour modlarından ziyade Normal sürüş moduna (yani Sport ve Tour modlarının kapalı olduğu duruma) daha yakın veya eşdeğer olacağıydı. Bu konuda yanlış mı düşünüyorum acaba?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bildiğim kadarı ile sport ya da tour mode seçili değil ise sistem kendini sürekli olarak ayarlıyor,zaten sistemin ismi böyle CDC (continuous damping control), sürekli süspansiyon kontrolü.
Yani normal mod demek flexride olmayan mod değil, kendini yol ve sürücü reaksiyonlara göre sürekli değiştiren mod demek.

Bu yüzden karşılaştırma yapılabileceğini sanmıyorum.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Söylediğinizi şimdi anladım, ben yanlış düşünmüşüm. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.