Astra J P0299 Hatası

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar J kasaların genelde turbo kaynaklı meydana gelen arıza kodlarından birisi olan "p0299 turbo basınç az" uyarısı sonucunda aşağıdaki turbo resmini görüyorsunuz. Malesef turboda meydana gelen çatlaktan dolayı besleme gücü tam sağlanamıyor bu nedenle hata kodu dönüyor. Şuna dikkat etmeniz gerekiyor bu hata kodunu gördünüz diye turbonuz çatlak değildir, bu hata kodu zayıf besleme sonucunda oluşur yani bu hata koduna lpg veya selenoid valfler sebep olabilir. Hemen turbodan şüphelenmemek lazım.

IMG-20180717-WA0031.jpg

Son düzenleme:

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbonun rutin bakımı var mı? Varsa neler yapılıyor? Aracım 88 000 de mesela bu arabanın turbosuna bakım yapılır mı?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Turbonun rutin bakımı var mı? Varsa neler yapılıyor? Aracım 88 000 de mesela bu arabanın turbosuna bakım yapılır mı?

Turbonun rutin bakımı aracı stop etmeden önce şehir içi kullanımlarda 30 saniye, uzun yol dönüşünde en az 3-4 dakika rölantide bekletmektir diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Murat

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Turbonun rutin bakımı aracı stop etmeden önce şehir içi kullanımlarda 30 saniye, uzun yol dönüşünde en az 3-4 dakika rölantide bekletmektir diye biliyorum.
👍

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bakımı değilde ömrünü uzatma yapılabilir..Ani hızlanmalarda çok fazla devir basmamak,stop etmeden bir müddet beklemek,motor yağını zamanında ve uygun değerlerde değiştirmek gibi..

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende turbo dizel araç var 15 senedir kullandığım ama son 10 aydır da S&S astra kullanıyorum. Astra S&S yani star stop sistemli. Fakat S&S sistemli turbo araçlarda enteresan bir durum var. Araç beyni kendisi karar veriyor. kapatıp kapatmayacağına . Yani yeri geliyor aracı kapatması çoğunlukla ayağınızı debriyajdan çektiğinizde 1-2 sn bile sürmüyor, yeri geliyor turboya zarar vereceğini gördüğünde bir kaç sn sonra, devir göstergesini kapatıyor. (S&S eco modu)

Bir de yağ filitresi ve yağ kaliteli ve Opel GM ya da GM onaylı olmalı.

Önceki turbo aracımı 270 bin km kadar kullandım herhangi bir turbo bakıma ihtiyaç göstermedi, normal kullanım şartlarında.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben üniversite okurken aynı zamanda harçlığı çıkarayım diye otobüs muavinliği yaptım. 4 yıl çalıştım çok güzel travego sürerim bu arada :) taşımacılıkta günde en az 750 km yol yapılır. haliyle motorda zaman zaman aksaklıklar olur turbo yüzünden çok yolda kalmışlığımız vardır. 1.000.000 küsür km li aracın turbo kesmesi intercooler patlaması vs. nedenlerin olması normal. şimdi arabam var ve korkuyorum:) ve küçücük bi turbo var soru işaretlerim oluyor. yoldan gelince röantide bekletme gibi ve daha birçok ince detayı duayenlerden öğrendik çok şükür. Bu star stopu bence ş.içi dur kalk hariç iptal edin derim. Ben zannetmiyorum turboyu korumaya alacağını.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.000.000 küsür km li aracın turbo kesmesi intercooler patlaması vs. nedenlerin olması normal. şimdi arabam var ve korkuyorum:) ve küçücük bi turbo var soru işaretlerim oluyor. yoldan gelince röantide bekletme gibi ve daha birçok ince detayı duayenlerden öğrendik çok şükür. Bu star stopu bence ş.içi dur kalk hariç iptal edin derim. Ben zannetmiyorum turboyu korumaya alacağını.

Zaten küçük araçlarda, ticari kullanım dışı kullanılan araçlarda çok yapsan 300-500 bin km yapıyorsun sonra motor ve turbo yenileniyor. Bu normal sayılır.Dediğiniz gibi ticari araçlarda 500 bin-1 milyon km kadar motor ve turboların dayandığını duydum. Zaten verimli kullnım ömrü o kadardır. Yetkili servisi S&S sitemi otomatik ayarlıyor diyor. %75 şehiriçi araç kullanıyorum sorun olmuyor uzun yolda ise basarsan , yüksek devirde falan kullanırsan da araç zaten kendini stop etmiyor devir düşüne kadar bekliyor. Gayet memnunum 24 bin kmdir.

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Turbo için en önemli faktörlerden yağlama!

Ilk çalıştirmada 30 saniye, stoptan önce 30 sn - 1dk bekleme bunun için.

Yağ seçimi önemli.

Liquimoly> motul her zaman [emoji106]

Ayrıca turbo rekorları değiştirilebilir. Ikinci el bakım rehberlerinde yazmıştık.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Feyzi