Astra J Motordan Gelen Ses (Videolu)

Ercan Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, 2013 model astra j dizel sport aracım var. Bazı günler aracı ilk çalıştırdığım zaman motordan sürtme sesi gibi sesler geliyor, tam olarak nereden geldiğini ve ne sesi olduğunu anlayamadım. Ses videoda çektiğim bölgeden geliyor ve motor ısındıktan sonra ya da motor soğukken gaza basıldığında kesiliyor.

Videolarını ekledim, daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ?

Not: Aracın tüm bakımları zamanında, yetkili teknik servisi tarafından yapıldı. Km 58bin.

Videolar;

https://youtu.be/S8tR-S-UqFQ
https://youtu.be/N7eeaPLbtKM

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zincir sesi gibi geldi bana, gittiğiniz servise dinlettiniz mi ne dediler?

Motor yağı ne kullanıyorsunuz, o da önemli.

caulerpa

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
benim şarj dinamo kasnağı bozulduğundaki sesin aynısı... (corsa d 1.3)

Merhaba arkadaÅlar, 2013 model astra j dizel sport aracım var. Bazı günler aracı ilk çalıÅtırdıÄım zaman motordan sürtme sesi gibi sesler geliyor, tam olarak nereden geldiÄini ve ne sesi olduÄunu anlayamadım. Ses videoda çektiÄim bölgeden geliyor ve motor ısındıktan sonra ya da motor soÄukken gaza basıldıÄında kesiliyor.

Videolarını ekledim, daha önce böyle bir durumla karÅılaÅan oldu mu ?

Not: Aracın tüm bakımları zamanında, yetkili teknik servisi tarafından yapıldı. Km 58bin.

Videolar;

https://youtu.be/S8tR-S-UqFQ
https://youtu.be/N7eeaPLbtKM

Ercan Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zincir sesi gibi geldi bana, gittiğiniz servise dinlettiniz mi ne dediler?

Motor yağı ne kullanıyorsunuz, o da önemli.

Servise götürmedim, daha doğrusu periyodik bakım zamanı götürdüğümde söyledim fakat o zaman ses yapmadı öyle olunca da bir şey diyemediler. Sesi bazen yapıyor mesela 2-3 gün yapmaz 1 gün sonra yapar gibi her çalıştırmada olan bir şey değil. Bu yüzden de fazla önemsemedim aslında.

Motor yağı GM 5w30 servisin koyduğu yağ.

Ercan Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim şarj dinamo kasnağı bozulduğundaki sesin aynısı... (corsa d 1.3)

Olabilir, bu işlerden anlayan bir arkadaşıma da videoyu yolladığımda kasnak sesi dedi ama aracı yakından inceleyemediği için net bir şey söyleyemedi.
Peki sorunun çözümü nedir hocam ?

caulerpa

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
merhaba, kasnak değişince düzeliyor, oto elektrikçiler bakıyor, benimkinde 100 TL parça 90 TL işçilik almışlardı.

Olabilir, bu işlerden anlayan bir arkadaşıma da videoyu yolladığımda kasnak sesi dedi ama aracı yakından inceleyemediği için net bir şey söyleyemedi.
Peki sorunun çözümü nedir hocam ?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servise götürmedim, daha doğrusu periyodik bakım zamanı götürdüğümde söyledim fakat o zaman ses yapmadı öyle olunca da bir şey diyemediler. Sesi bazen yapıyor mesela 2-3 gün yapmaz 1 gün sonra yapar gibi her çalıştırmada olan bir şey değil. Bu yüzden de fazla önemsemedim aslında.

Motor yağı GM 5w30 servisin koyduğu yağ.

Bilhassa 1.6 cdti ve 1.4 turbo benzinliler için, motorunu seven o yağı kullanmasın.

Bunun tartışması da olmuştu eski konuların birinde. Mobil1 0w-40 esp dexos2, GM'in yağından çok daha kaliteli ve gerekli korumayı daha iyi sağlıyor.

Ercan Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilhassa 1.6 cdti ve 1.4 turbo benzinliler için, motorunu seven o yağı kullanmasın.

Bunun tartışması da olmuştu eski konuların birinde. Mobil1 0w-40 esp dexos2, GM'in yağından çok daha kaliteli ve gerekli korumayı daha iyi sağlıyor.

Önümüzdeki bakımda motul marka yağ kullanmayı düşünüyorum, onun hakkında bir bilginiz var mı? Genellikle kullananlar oldukça memnun.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önümüzdeki bakımda motul marka yağ kullanmayı düşünüyorum, onun hakkında bir bilginiz var mı? Genellikle kullananlar oldukça memnun.

Motul' un tam sentetikleri de cok iyi. Piyasadaki en kaliteli yağlardan.

Motul xclean efe 5w-30 dexos2 kullandim. 30 bin bakiminda yetkili serviste koyulan gm yağa 1000 km dayanabildim. Motulla degişmiştim.

Ama 1.6 cdti için 0w-40 mobil1 esp dexos2 cok daha iyi bir seçim.
Kendimdeki ilk marştaki zincir sesi mobil1 e geçince kesildi.

ferdiozturk@outlook.de

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı ses bendede basladı

merhaba senın videodakı sesin tıpa tıp aynısı benımde ? ilk defa geldi o ses , uzun yola cıkmadan once castrol edge 5 30 yag attım araca sonra 800 km yaptım 2-3 gun sonra bu sesı yapıyor

voland dendi - kayıs dendı - zincir dendi egr dendi