Astra J GTC - Euro NCAP Çarpışma ve ESP testleri

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J GTC - Euro NCAP Çarpışma ve ESP testleri

Arkadaşlar,
Esp testinde birşey dikkatimi çekti.Testte steering robot kullanılıyor.Yani direksiyon açısı tam bir sinus grafiği ve sürücünün herhangi bir müdahalesi yok.

Bu direksiyon açısını daha düşük bir hızda verirseniz araç yol boyunca şerit değiştirir, başta ve sonra araç aynı yöne bakar, yani yola paralel kalır.
Fakat esp nin devrede olduğu teste bakıyorum, araç manevra sonunda başka yöne gidiyor.

Burdan şu sonucu çıkarmalıyız.ESP sizi tam olmanız gereken yolda tutamıyor, sadece aracın kaymasını kontrol ediyor.Bu kayma anında milisaniyeler içinde aracın burnu başka bir yöne dönmüş ise buna bir müdahalesi yok.Burda iş sürücüye düşüyor, araç kayıp da esp nin desteği ile tekrar kararlı hale gelince sürücü hemen devreye girip eğer burnu başka yöne bakıyorsa bunu hemen kendisi düzeltmeli.

Sonuç olarak ESP var diye sakın boşta bulunmayın, ESP kaymayı durdurunca ben nereye geldim, aracımın burnu nereye bakıyor deyip, anında direksiyon ile düzeltme yapın ki yoldan çıkmayın.

Test açık alanda yapılmış, eğer birkaç şeritli yol olsaydı ESP li aracın sürücü kontrolü olmadan yoldan çıktığını görürdünüz.