Astra J ESP-EL.FRN. Arıza

mlry

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Merhaba , yakın zamanda aldığım aracım belirsiz aralıklarla ABS/ESP lambası yakarak gücü kesiyordu.

Bakan usta ön ABS sensörlerinin arızalandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi.

Sağ ve sol sensörler Delphi Marka Abs sensörleriyle değiştikten sonra 30 dakika kadar bir ikaz almadim fakat şuanda ABS/ESP ikaz lambalarım hiç sönmüyor.

Ek olarak , otomatik el frenim zaman zaman çalışırken zaman zaman uyarı vererek tuşu devre dışı bırakabiliyor.

Bu durumları daha önce yaşamış veyahut önerisi olabilecek arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
El freni için arka çamurluk içinde epb soketini kontrol edin, kablo soket ten kablo kopması bu hatayı verir. Diğer bir kontrol edilecek yer ise epb düğmesi, düğme içinde sıvı teması vss olduğu zaman oksitlenme yapar...

ABS/ESP için ise yine orta konsol içinde, yani vites kolu altında ufak bir modül ve soketleri var, onlara bakın kontrol edin..

mlry

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
El freni için arka çamurluk içinde epb soketini kontrol edin, kablo soket ten kablo kopması bu hatayı verir. Diğer bir kontrol edilecek yer ise epb düğmesi, düğme içinde sıvı teması vss olduğu zaman oksitlenme yapar...

ABS/ESP için ise yine orta konsol içinde, yani vites kolu altında ufak bir modül ve soketleri var, onlara bakın kontrol edin..
Farklı bir usta bugün tekerlek bilyesinden kaynaklı olduğunu söyledi, bilyedeki hata sensöre etki eder mi ?

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Cihazda hata kodunu öğrenip bakmadan parça değişimi bazen Fuzuli oluyor, cebe zarar, arza kodu nedir? Baktılar mi?

mlry

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Cihazda hata kodunu öğrenip bakmadan parça değişimi bazen Fuzuli oluyor, cebe zarar, arza kodu nedir? Baktılar mi?
Arıza kodunda sol teker ABS kısmını gösteriyor, araç ayar yapildiktan sonra dururken abs yakmıyor fakat ilerledigim gibi yanıyor ve sönmüyor, usta sorunun bilyede olabileceğini buna istinaden abs o bölgeyi okuyamadigi için yandığını söyledi.

El freniyle ilgili butonda sürekli kısa devre gösteriyor , bununla ilgili buton değişimine karar kıldık.

mlry

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
ÇÖZÜLDÜ: Aynı durum başına gelen arkadaşlar için ; sorun sol tekerlek bilyesinde çıktı, orjinal gm 13-14 bin tl civarı fakat muadili 2000TL civarlarında bulunmakta.Sorunun başları sensör veya puldan da kaynaklanabiliyor

İyi sürüşler diliyorum.

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ÇÖZÜLDÜ: Aynı durum başına gelen arkadaşlar için ; sorun sol tekerlek bilyesinde çıktı, orjinal gm 13-14 bin tl civarı fakat muadili 2000TL civarlarında bulunmakta.Sorunun başları sensör veya puldan da kaynaklanabiliyor

İyi sürüşler diliyorum.
Merhaba

Aynı sorun benim 1.6 dizel aracımda da olmuştu bende ilk etapta sizin gibi abs sensörü delphi marka ile değiştirdim ama sizin belirttiğiniz gibi arıza hiç sönmüyordu. Ben çözümü aks yuvasına takılan abs pulu (röndela) değiştirerek çözdüm.

Tekrardan geçmiş olsun.