Astra J 1.6 115 HP - 30.000 bakımı sonrası değişen motor sesi hk.

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Astra J 1.6 115 hp aracıma 30.000 bakımında yetkili serviste;

-Bujiler
-Yağ, hava ve polen filtresi
-yağ değişimi

işlemleri gerçekleştirildi. Bakım sonrası aracın motor sesinin arttığını gözlemledim. Kesilen faturayı kontrol ettiğimde

Dexos 1 Motor Yağı diye yazılmış.

Fakat 15.000 bakımında faturaya 5w30 GM Dexos 2 diye yazmışlardı. Kitapçığında da zaten B16XER için dexos 2 onaylı yağları kullanın yazıyor.

Ne önerirsiniz?

a: Servise gidip yağ filtresini ve yağ değişimini talep mi etmeliyim? (galondan dolduruyorlar yağı nefret ediyorum bu uygulamadan)

b: hiç servise gitme x marka dexos 2 yağ al değiştir.

ana şüphelim yağ, yorumlarınızı bekliyorum...

Bu arada 999 ₺ bayıldım, güncel fiyat öğrenmek isteyenlere.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Astra J 1.6 115 hp aracıma 30.000 bakımında yetkili serviste;

-Bujiler
-Yağ, hava ve polen filtresi
-yağ değişimi

işlemleri gerçekleştirildi. Bakım sonrası aracın motor sesinin arttığını gözlemledim. Kesilen faturayı kontrol ettiğimde

Dexos 1 Motor Yağı diye yazılmış.

Fakat 15.000 bakımında faturaya 5w30 GM Dexos 2 diye yazmışlardı. Kitapçığında da zaten B16XER için dexos 2 onaylı yağları kullanın yazıyor.

Ne önerirsiniz?

a: Servise gidip yağ filtresini ve yağ değişimini talep mi etmeliyim? (galondan dolduruyorlar yağı nefret ediyorum bu uygulamadan)

b: hiç servise gitme x marka dexos 2 yağ al değiştir.

ana şüphelim yağ, yorumlarınızı bekliyorum...

Bu arada 999 ₺ bayıldım, güncel fiyat öğrenmek isteyenlere.

Ben o aracı 7 yıl kullandım. İlk yıl garanti bozulmasın hesabı bir kez serviste yaptırdım bakımı. Gerçekten 1 yıl boyunca rezil bir ses... Daha doğrusu ilk bakımdan sonra... Ardından dışarıda özel serviste yaptırdım hep bakımlarımı. Mobil 1 ESP Formula 5w 30... Tüm filtreler orjinal satın aldım. Hiç bir problem yaşamadım araçta. İlk bakımdan sonraki ses gitti yerine başka bir araba gelmişti sanki. Bu dexos' ları neden koyarlar anlamam.

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben o aracı 7 yıl kullandım. İlk yıl garanti bozulmasın hesabı bir kez serviste yaptırdım bakımı. Gerçekten 1 yıl boyunca rezil bir ses... Daha doğrusu ilk bakımdan sonra... Ardından dışarıda özel serviste yaptırdım hep bakımlarımı. Mobil 1 ESP Formula 5w 30... Tüm filtreler orjinal satın aldım. Hiç bir problem yaşamadım araçta. İlk bakımdan sonraki ses gitti yerine başka bir araba gelmişti sanki. Bu dexos' ları neden koyarlar anlamam.

teşekkür ederim cevap için, yağ filtresi ve yağı değiştireceğim anlaşılan.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Dexos, Opelin çıkarttığı yağ standartının adıdır. Mobil1 de Dexos2 dir örneğin.

İçinize sinmedi ise yağı değiştirmenizde fayda var.

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Dexos, Opelin çıkarttığı yağ standartının adıdır. Mobil1 de Dexos2 dir örneğin.

İçinize sinmedi ise yağı değiştirmenizde fayda var.

Dexos teknolojisinin gelişimini yabancı kaynaklardan biraz okudum. Yanma sonrası kül bırakımını azaltan bir teknoloji. Viskozite ile ilgili de dexos olmayan yağlara göre değişkenlik gösteriyor.

Benim problemim aslında şu noktada başladı. Kitapçığında B16XER için dexos 2 onaylı yağ kullanın deniliyor. 15.000 bakımında yetkili servis GM 5W30 Dexos 2 koymuş ve faturaya da aynen yazmıştı. 30.000 bakımında ise ne yağ koyduklarını bilmiyorum, ustanın başında da duramıyorsun zaten. Faturaya da "MOTOR YAĞI" yazılmış sadece. Psikolojik olamayacak bir motor sesi değişikliği mevcut. Kamyon gibi çalışıyor araç. Yetkili servise her ne koymuşsa koysun motor yağı ve filtresini değiştirmesini talep edeceğim. 1000 ₺ bakım ücreti verdim bujiler dahil.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servis olmasının tek avantajı, buji gibi kodları çok karıştırılan parçalarda doğru parçayı kullanmaları. Ve filtre grubunun kaliteli olması.

Ancak yağları her zaman düşük kalitelidir. Bu 1.6'lardaki değişken zamanlı sübapları kontrol eden sanayi dilinde vanos diye geçen parçanın ses yapıp bozulması kalitesiz yağ nedeniyledir.

Mobil1, Shell, Motul veya Luqui Moly'nin uygun tam sentetik yağına geçin, farkı hemen hissedeceksiniz.

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yetkili servis olmasının tek avantajı, buji gibi kodları çok karıştırılan parçalarda doğru parçayı kullanmaları. Ve filtre grubunun kaliteli olması.

Ancak yağları her zaman düşük kalitelidir. Bu 1.6'lardaki değişken zamanlı sübapları kontrol eden sanayi dilinde vanos diye geçen parçanın ses yapıp bozulması kalitesiz yağ nedeniyledir.

Mobil1, Shell, Motul veya Luqui Moly'nin uygun tam sentetik yağına geçin, farkı hemen hissedeceksiniz.

cevabınız için teşekkürler. servisle ufak bir tartışmanın ardından yağ değişimini yaptılar. Enteresan şekilde motor gürültüsü ve sarsıntısı beklediğim gibi gitti. 5000 km sonra liqui moly top tec 4600 deneyeceğim.