Astra J 1.4t Hızlanma ve Ses Sorunu

Edifice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.

2011 model 35000km'deki Astra j 1.4t sport active select aracımda, son bir kaç aydır farkettiğim 2 problemim var. Bu problemler için servis randevusu aldım ama tam 10 gün sonraya randevu verdiler. Bu arada forumdaki arkadaşların fikirlerini almak istedim.

1.si, araçla düşük hızlarda iken, gaza ani basınca turbo devreye giriyor, ince bir tıslama ile araç hızlanmaya başlıyor. Tıslamanın normal olduğunu düşünüyorum ancak bir başka arkadaş sesin normal olmayabileceğini söyledi. Son aylarda ise, araç biraz daha yüksek hızdayken gaza aniden basınca, hiç turbo sesi duymuyorum ve hızlanma çok yavaş oluyor. Yani turbonun devreye girip aracın kendini öne atma hissi artık yok. Örneğin iş dönüşü bağlantı yolundan 80 ile giderken ana yola çıkınca gaza yüklenip hızımı 100-110'a kolaylıkla çıkarıp trafiğe dahil oluyordum. Şimdi ise gaz pedalına sonuna kadar basmama rağmen zar zor 90-100'e çıkıyor. Turbonun bu konudaki eski atikliğini hissetmiyorum.

2.si ise, yalnızca araç ısındıktan sonra, müzik kapalı sessiz bir ortamda, araç içinden duyulabilen, yaklaşık 1 saniyede bir tekrar eden har har sesi. Sabahları ilk çalıştırmada bu ses gelmiyor. Araç ısındıktan sonra rolantide veya viteste hiç farketmeksizin sürekli geliyor. Klima açık kapalı da hiç farketmiyor. Kaputu açınca belki de motorun kendi sesinden olabilir, hiç duyulmuyor. Ses çok yüksek değil ancak son zamanlarda yapmaya başladığından bir sorun olduğunu düşündürüyor. Klima kompressörü veya devirdaimden olabileceğini okudum ancak emin olamadım. Bir de şunu ekleyim, geçen sene araç iki kez soğutucu az uyarısı vermişti. İlk seferinde, su seviyesi düşmüştü, az bir su eklemiştim. Bir süre sonra tekrar verdiğinde daha fazla su ekledim. O zamandan beri bir daha bu uyarıyı vermedi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.