Astra J 1.4T A14NET Su Deposunda Oluşan Terleme

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba araç soğukken gaza ufak dokunduğumda çıkmayan su sesi yaklaşık hararet 65-70 derecelere geldiği zaman gaza dokunduğumda 2.000-3.000 devir arası bir su sesi geliyor lıkır lıkır şöför tarafından çok net duyabiliyorum. Aynı gün su kabına inip baktığımda fotoğrafta çekmiş olduğum gibi terlemeler mevcuttu bu normal midir? Araca geçtiğimiz 2019 Temmuz ayında motor yapıldı hararet yapıp yağa su karışmasından dolayı bunu da bir konu da anlatmıştım. O yüzden biraz paranoyak olmuş durumdayım düşünceleriniz tavsiyeleriniz nedir?

Ayrıca 2013 ve önceki araçta devirdaim vs gibi kronik problemler olduğunu biliyorum bazı güvenilir yazılım firmaları 100-105 derecelerde çalışan motoru 90-95 derecelere indirip motoru rahatlatabileceklerini ve hararet riskini büyük bir ölçü de azaltacağını söylüyorlar siz ne düşünüyorsunuz? Okuduğunuz için Teşekkürler.
yOjqPk.jpg

cT1ESt.jpg

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
opel motorların rahat çalışma ısısı 100 110 arasıdır ve su sesi geliyorsa üstadım bunu kalorifer peteğinden yapar petek temizleymeyi önermem yenisini alır takarsanız su gelmez su tam döner sistem de

• Beğen
Tepkiler: keremcetinkaya

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel motorların rahat çalışma ısısı 100 110 arasıdır ve su sesi geliyorsa üstadım bunu kalorifer peteğinden yapar petek temizleymeyi önermem yenisini alır takarsanız su gelmez su tam döner sistem de
Teşekkürler peki bu su kabında ki terleme normal mi?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
antifiriz varmı araçta yoksa ondan terler ve biraz fazla terlemiş sadece suyu mac çizgisindemi ve kaloriferi halledin dahada azalır

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
antifiriz varmı araçta yoksa ondan terler ve biraz fazla terlemiş sadece suyu mac çizgisindemi ve kaloriferi halledin dahada azalır
Tamamdır kontrol edip tekrar döneceğim. Teşekkürler

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2013 cruze A14net motorlu aracım var. Fan sesi sebepli tribe girmiştim. Son yazılımla ile birlikte olur olmaz zamanlarda sürekli çalışır halde kalıyor. Meğer yazılımmış. TErleme durumu bana normal geldi. 110' da neredeyse termostat açıyor arac. Fanı da ilk o an açıyor. Bu yüzden terleme olabilir gibi. Ki bende de oldu. Bu motor ve yazılımına yabancı olduğumdan ötürü değişmedik parça bırakmamıştım soğutma tertibatında. Sonuç alamayınca araştırmaya koyuldum ve sonra öğrendim. Ayrıca, sürücü tarafında gelen ses bende de var. Çözüm, arakdaşın dediği gibi kalorifer petek sistemi değişimi. Ki değişenlerinde sesin gitmediği konusunda yorumlar var dı. Bu işte, özellikle a14net motorda hava alma olayı çoğunlukla işkence olduğundan sesin bir kısmı hava yaptığından ötürü geliyor olmalı. Kaldı ki birkaç yöntem ile havayı kendim alarak sesi baya azalttım. Tamamen gitmesi olamadı.

• Beğen

asyagrafik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Havayı alınca terleme bitti bende. bilginize. Antifiriz şart. Az olması bile yetersiz. Suyun kaynama noktasını yükselttiğinden buhar = terleme olmayacak. Terleme dediğimiz aslında suyun genleşmesi. Olması gereken. Fakat hava olduğundan baloncuk olarak görüyorsunuz. Temelde zararı olmasa da görünenin, sebeplerinin zararı var. antifiriz yetersizliği ve hava.

• Beğen

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
2013 cruze A14net motorlu aracım var. Fan sesi sebepli tribe girmiştim. Son yazılımla ile birlikte olur olmaz zamanlarda sürekli çalışır halde kalıyor. Meğer yazılımmış. TErleme durumu bana normal geldi. 110' da neredeyse termostat açıyor arac. Fanı da ilk o an açıyor. Bu yüzden terleme olabilir gibi. Ki bende de oldu. Bu motor ve yazılımına yabancı olduğumdan ötürü değişmedik parça bırakmamıştım soğutma tertibatında. Sonuç alamayınca araştırmaya koyuldum ve sonra öğrendim. Ayrıca, sürücü tarafında gelen ses bende de var. Çözüm, arakdaşın dediği gibi kalorifer petek sistemi değişimi. Ki değişenlerinde sesin gitmediği konusunda yorumlar var dı. Bu işte, özellikle a14net motorda hava alma olayı çoğunlukla işkence olduğundan sesin bir kısmı hava yaptığından ötürü geliyor olmalı. Kaldı ki birkaç yöntem ile havayı kendim alarak sesi baya azalttım. Tamamen gitmesi olamadı.
üstadım 110 termostat açar 100 düşer 113 ilk kademe 118 de ikinci kademe fan açar klima ile 1 kademe sürekli çalışır arac 100 105 sabit gezer