Astra h koltuk

bRs*

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, 2005 astra h aracımın ön koltukları özellikle şoför koltuğunun süngeri içten çürümüş sanırım yüzeye toz birikiyor kızıl renkte. Sürekli makineyle çektirmeme rağmen 1 hafta olmadan tekrar oluşuyor. Bunun için ne yapabilirim önerisi olan var mı? Koltuğu döşemeyi söküp temizlemeyi düşündüm vidaları çok sıkışıktı sökemedim :D Bi döşemeciye sordum süngerin kalıbını alıp çıkarıyorlarmış ama konforu nasıl olur bilemiyorum. Farklı fikirlerinize açığım. Teşekkürler.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nedense döşemenin süngerleri erken deforme olmuş. Döşeme süngerini değiştirme imkanı varsa değiştirmenin daha sağlıklı olacaktır. Zira eskiyen süngerler kolay kolay tat vermiyor, üzerindeki kumaş sökülünce ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

bRs*

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nedense döşemenin süngerleri erken deforme olmuş. Döşeme süngerini değiştirme imkanı varsa değiştirmenin daha sağlıklı olacaktır. Zira eskiyen süngerler kolay kolay tat vermiyor, üzerindeki kumaş sökülünce ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Ben de anlamadım hocam 20 yıllık araçların süngerleri duruyor sapasağlam. Döşeme süngerini açıp göreceğim belki kendi imkanlarımla basit bir çözüm bulabilirim. Olmazsa üzerinde çürüyen kısmı altında sorun yoksa düzgün şekilde sıyırıp alırım. Aklımdaki bu boş vaktimde raydaki vidaları açabilirsem uğraşacağım :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Döşeme vidalarına pas sökücü veya WD-40 sıkarak biraz bekleyin, gene açılmazsa bu sefer aynı işlemi aracın altından vidaların çevresini temizledikten sonra uygulayın. Süngerler inşallah tahmin ettiğim şekilde deforme olmamıştır, eğer olduysa işiniz çok zor. Süngerden dökülen parçalar yerlerde kolay kolay temizlenmeyen kirler bırakıyor, sakın ola ki evin içinde veya balkonda yerlere bir şeyler sermeden tamir işine başlamayın. Yeni süngerler bulamazsanız döşemelerin daha uzun ömürlü olması için ön döşemelerin süngerlerini sırtlıkları dahil yer değiştirin derim ( sağdaki sola, soldaki sağa)

bRs*

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Döşeme vidalarına pas sökücü veya WD-40 sıkarak biraz bekleyin, gene açılmazsa bu sefer aynı işlemi aracın altından vidaların çevresini temizledikten sonra uygulayın. Süngerler inşallah tahmin ettiğim şekilde deforme olmamıştır, eğer olduysa işiniz çok zor. Süngerden dökülen parçalar yerlerde kolay kolay temizlenmeyen kirler bırakıyor, sakın ola ki evin içinde veya balkonda yerlere bir şeyler sermeden tamir işine başlamayın. Yeni süngerler bulamazsanız döşemelerin daha uzun ömürlü olması için ön döşemelerin süngerlerini sırtlıkları dahil yer değiştirin derim ( sağdaki sola, soldaki sağa)

wd 40 ile denedim ama uyduruk torx uç olduğundan dişleri sıyırır diye çok zorlamadım. Dışarı da bahçede uğraşıyorum hocam evde o tarz işler uygun olmaz çok teşekkür ederim :) Bir sorum da kontak kapalıyken koltuğun airbag soketlerini sökünce sıkıntı olur mu olmaz mı o konuda net bilgim yok tereddütteyim kaş yaparken göz çıkarmayalım :confused:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Döşemeci/elektrikçi arkadaşlarımın ifadesine göre; bu tür onarımlarda aracın arıza lambası yakmaması için bütün soketler kontak kaplı ile sökülmeli ve araç toplanana kadar da kontak açılmamalıymış.

bRs*

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Döşemeci/elektrikçi arkadaşlarımın ifadesine göre; bu tür onarımlarda aracın arıza lambası yakmaması için bütün soketler kontak kaplı ile sökülmeli ve araç toplanana kadar da kontak açılmamalıymış.

Anladım hocam çok teşekkürler