Astra H el freni donması

mozkose

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Aracım 2005 yarı otomatik Astra H SW. Ankara'da sıcaklık eksiye düşünce el freni donuyor ve ne kadar gidersem gideyim balatalardan duman çıkmasına rağmen kesinlikle açmıyor. Zannedersem tel donuyor. Evim yokuşta ve araba otomatik vites olduğundan el freni çekmeden gecirdigim her gün kabus oluyor. Ne yapabileceğim konusunda önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

wendor11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O tür yokuş yerlerde donma riskine karşı bir çift takoz kullanın ben öyle yapıyorum bizim köylerde çok donar

LG-F700S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benzer bir durum yaşayıp yanmış balatalar ve tutmayan frenlerle tamircime gittim bir iki ay önce. El freni halatı donuyor dediğiniz gibi. Arka tekerlerin önünden geçen teller mevcut el freni için. Tamircim onları gösterip bunları biraz sallasaydın muhtemelen fren bırakırdı dedi. İşe yarar mı bilmiyorum ama denemeye değer.

mozkose

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benzer bir durum yaşayıp yanmış balatalar ve tutmayan frenlerle tamircime gittim bir iki ay önce. El freni halatı donuyor dediğiniz gibi. Arka tekerlerin önünden geçen teller mevcut el freni için. Tamircim onları gösterip bunları biraz sallasaydın muhtemelen fren bırakırdı dedi. İşe yarar mı bilmiyorum ama denemeye değer.

Peki telin değiştirilmesi çözüm olabilir mi?

hakan027

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Aynı sorun benim aracımda da vardı. Arka tekerin iç kısmından baktığınızda el freni halatının son bağlantı kısmında körüklü lastik var. Lastik zamanla sertleşip yırtılıyor.
Yırtılan lastikten dolayı halatın içine yağışlı havalarda su giriyor. Halatın içinde su olunca hava eksi derecelere düştüğünde el freni donuyor.
Birkaç denemem oldu ancak geçici çözüm sonunda el freni halatını değiştirdim.
Yaptığım denemeleri aşağıda anlattım isterseniz deneyin belki faydası olur.
El freni halatını fön makinası ile ısıtarak içindeki suyun buharlaşmasını sağladım. Su buharlaştıktan sonra halatın içine yapabildiğim kadarıyla balata spreyi sıkıp yağ-pislikleri aldım. Sonra wd 40 sıkarak pası aldım. Ardından içine şırınga ile motor yağı sıktım.
Yukarıda anlattıklarımı yaparken el frenini birkaç defa indirip kaldırmanızda faydalı olacak yağın-wd40’ın ve balata spreyinin halatın içine girmesine yardımcı oluyor.
Eğer araç disk ise wd40 ve şırınga yağını disk yüzeyine değmemesine özen gösterin aksi taktirde fren tutamaz.
Umarım işinize yarar.
İyi Forumlar

mozkose

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Aynı sorun benim aracımda da vardı. Arka tekerin iç kısmından baktığınızda el freni halatının son bağlantı kısmında körüklü lastik var. Lastik zamanla sertleşip yırtılıyor.
Yırtılan lastikten dolayı halatın içine yağışlı havalarda su giriyor. Halatın içinde su olunca hava eksi derecelere düştüğünde el freni donuyor.
Birkaç denemem oldu ancak geçici çözüm sonunda el freni halatını değiştirdim.
Yaptığım denemeleri aşağıda anlattım isterseniz deneyin belki faydası olur.
El freni halatını fön makinası ile ısıtarak içindeki suyun buharlaşmasını sağladım. Su buharlaştıktan sonra halatın içine yapabildiğim kadarıyla balata spreyi sıkıp yağ-pislikleri aldım. Sonra wd 40 sıkarak pası aldım. Ardından içine şırınga ile motor yağı sıktım.
Yukarıda anlattıklarımı yaparken el frenini birkaç defa indirip kaldırmanızda faydalı olacak yağın-wd40’ın ve balata spreyinin halatın içine girmesine yardımcı oluyor.
Eğer araç disk ise wd40 ve şırınga yağını disk yüzeyine değmemesine özen gösterin aksi taktirde fren tutamaz.
Umarım işinize yarar.
İyi Forumlar
Teli değiştirince problem çözüldü mü?

hakan027

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aynen değiştirince sorun çözüldü.

hakan027

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
2 yıl önce yetkili serviste değiştirmiştim orijinal parça kullanıyorlar. 350 lira gibi fiyat çıkmıştı.
Dışarıda muadil ürünlerle daha uyguna çıkabilir.