Astra H Ecn 301, 302,303,304 hata kodu ?

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar araba lpg li ecn 301, 302,303,304, 314 hatalarını verdi bu sabah.
P0301: Silindir =1 Ateşleme hatası tespit edildi
P0302: Silindir =2 Ateşleme hatası tespit edildi
P0303: Silindir =3 Ateşleme hatası tespit edildi
P0304: Silindir =4 Ateşleme hatası tespit edildi

http://www.programdoktoru.com/opel-ariza-kodu/

Bobin daha 5 bin km önce değişti, çekişte sıkıntı yok, 16 bin önce subap yapıldı, bujiler değişti. Son zamanlarda araba benzinde sarsıntılı çalışıyordu ama lpg de saat gibiydi, kimyasını bozdum arabanın lpg de kullana kullana :D Sabah dedim bugün de benzinde çalıştırayım motor biraz ıslansın, benzinde çalışırken birden arıza ışığı yaktı...
Sorun büyük ihtimal benim benzin enjektörlerinde 15 gün sonra uzun yol yapacam würth atıp İstanbul_Ankara otobanında 100_150 km kırbaçlasam bir güzel kalaylarım motoru, ciğerler açılır, kurumlar çözülür..

Sorum şu ki, arıza lambası kendiliğinden söner mi ? Başka problemler de olabilir ama ben ucuzdan pahalıya deneyecem...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın arıza lambası yanıyormu normalde?
gaz ayarınız bozuksa benzin ayarlarınıda bozar. benzinde düzensiz çalışıp gazda düzgün çalışabilir.
kutup başını söküp 5 dakikasonra takıp benzinde kullanın sadece. sorunlar ortadan kalkarsa lpg ayarı bozuktur.
benzin enjektörlerine kolay kolay bir şey olmaz

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

aracınızın arıza lambası yanıyormu normalde?
gaz ayarınız bozuksa benzin ayarlarınıda bozar. benzinde düzensiz çalışıp gazda düzgün çalışabilir.
kutup başını söküp 5 dakikasonra takıp benzinde kullanın sadece. sorunlar ortadan kalkarsa lpg ayarı bozuktur.
benzin enjektörlerine kolay kolay bir şey olmaz

Normalde yakmıyor, 17 bin km dir arıza lambası problemim yoktu, lpg ayarı bozuk olsa İstanbul gibi bir yerde 29 litre lpg ile 250 260 km şehir içi gidiyorum ki çekişte filan da en ufak bir sıkıntım yok, bir de lpg ile sürekli kullanılınca enjektörlerde kurum oluşur. Malum havalar ısındı 2 dk da motor 30 dereceyi bulup lpg ye geçiyor, benzin ibresi haftalardır milim anca oynadı, fazla lpg ye abandım gibi bir his var içimde...?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normalde yakmıyor, 17 bin km dir arıza lambası problemim yoktu, lpg ayarı bozuk olsa İstanbul gibi bir yerde 29 litre lpg ile 250 260 km şehir içi gidiyorum ki çekişte filan da en ufak bir sıkıntım yok, bir de lpg ile sürekli kullanılınca enjektörlerde kurum oluşur. Malum havalar ısındı 2 dk da motor 30 dereceyi bulup lpg ye geçiyor, benzin ibresi haftalardır milim anca oynadı, fazla lpg ye abandım gibi bir his var içimde...?

kurum falan kolay kolay oluşmuyor enjektörde. anca benzin kalitesi bozuluyor.
LTFT STFT ayarları % 10-15 civarına ulaşmışsa lpg ayarı yüzünden benzinde sorunlu çalışabilir. ki aracınızın az yaktığından bahsediyorsunuz. lpg fakirdeyse beyin afr yi tutturmak için ltft yi 15 lere çıkarmıştır.(anlık ve uzun dönem yakıt düzeltme ayarı diyebiliriz basitçe)
beyinde kayıtlı +%15 yakıt haritası yüzünden benzinde araç boğulup arıza yakabilir mesela. yada tam tersi gibi şeyler.
kutup başını söküp frene basın 5 dakka sonra takın ve benzinde kullanın.sorun devam ederse başka yerlere bakılır.
bide bazı lpg sistemleri arıza yaktırmayıp aracın fakirde kaldığı halde sorun yokmuş gibi yanıltarak çalışmasını sağlıyormuş sanırım. tam tehlike diyebilirim.
lpg ayarı bozuk olduğu halde arıza yakmadığı için sorun yok diye kullanılan aracın sibopları pek dayanmaz mesela

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

kurum falan kolay kolay oluşmuyor enjektörde. anca benzin kalitesi bozuluyor.
LTFT STFT ayarları % 10-15 civarına ulaşmışsa lpg ayarı yüzünden benzinde sorunlu çalışabilir. ki aracınızın az yaktığından bahsediyorsunuz. lpg fakirdeyse beyin afr yi tutturmak için ltft yi 15 lere çıkarmıştır.(anlık ve uzun dönem yakıt düzeltme ayarı diyebiliriz basitçe)
beyinde kayıtlı +%15 yakıt haritası yüzünden benzinde araç boğulup arıza yakabilir mesela. yada tam tersi gibi şeyler.
kutup başını söküp frene basın 5 dakka sonra takın ve benzinde kullanın.sorun devam ederse başka yerlere bakılır.
bide bazı lpg sistemleri arıza yaktırmayıp aracın fakirde kaldığı halde sorun yokmuş gibi yanıltarak çalışmasını sağlıyormuş sanırım. tam tehlike diyebilirim.
lpg ayarı bozuk olduğu halde arıza yakmadığı için sorun yok diye kullanılan aracın sibopları pek dayanmaz mesela

Kutup başını sökünce arıza kaydı silinir mi peki?

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

evet. frenede basın bi yerlerde kalan elektrik falan varsa fren lambalarıyla gitsin :D

Arıza sildirmeye boşuna 20 lira veriyormuşuz be :) Kutup başını sök, bin arabaya, kontağı aç, frene bas kalan elektrik gitsin. Taktığında arıza lambası sönsün... Bu kadar yani arızayı silmek..?

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet. frenede basın bi yerlerde kalan elektrik falan varsa fren lambalarıyla gitsin :D

Kutup başını bugün söktüm ve 5 dk bekledim, çalıştırdığımda arıza kaydı silinmemişti, sadece bir kutubunu çıkarıp bekledim, teybe bastım, frene bastım, marşa da bastım ki elektrik filan yok... Şimdi bu saatten sonra ne yapmamı tavsiye edersin üstat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kutup başını bugün söktüm ve 5 dk bekledim, çalıştırdığımda arıza kaydı silinmemişti, sadece bir kutubunu çıkarıp bekledim, teybe bastım, frene bastım, marşa da bastım ki elektrik filan yok... Şimdi bu saatten sonra ne yapmamı tavsiye edersin üstat.

5 dakikada silinmemiş olması garip. süreyi uzatmayı deneyin öyleyse. birde kutup başını taktıktan sonra direk çalıştırmadan arıza koduna bakın eğer öyle yapmadıysanız.
kutup başlarının sıkılığınada aman diyim dikkat edin gevşek kalıp tehlike çıkarmasın

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5 dakikada silinmemiş olması garip. süreyi uzatmayı deneyin öyleyse. birde kutup başını taktıktan sonra direk çalıştırmadan arıza koduna bakın eğer öyle yapmadıysanız.

kutup başlarının sıkılığınada aman diyim dikkat edin gevşek kalıp tehlike çıkarmasın

Akşam 1 saat sökerim, sıkılığını ayarlarım problem yok :))