Astra h cdtı şanzıman yağı

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

2008 model Astra H Cdti ( düz vites)aracımın şanzıman yağını 90000 bakımı geldiği için değiştirtmek istiyorum. Değiştirilir diyenler, değiştirilmez diyenler okudum. Ancak değiştirmenin mantıklı olduğuna karar verdim. Fakat cevabını bulamadığım üç soru var

1) GM in EP 80 yağını mı yoksa Mobil veya Castrol gibi şirketlerin EP80 yağlarını mı kullanmalıyım?
2) Aracımın şanzımanı ne kadar yağ alır? GM in 1 litrelik olanını, Castrol ün ise 3 litrelik olanını buluyorum. Ancak maalesef şanzımanın kaç litre alacağını bilmiyorum.
3) Şanzıman yağı değişiminde tur işleminden bahsedilmiş. Acaba bu yağ bir seferde boşaltılıp doldurulan bir yağ değil midir? Turdan kasıt nedir? Gerçekleşecek olan işlemle ilgili bilgilerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Şanzımanımın düz olduğunu bir kez daha söylemek isterim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, herkese iyi forumlar...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzıman yağı değiştirmek istiyorsan GM de olur castrol da şanzıman için 6 fites sanıyorum 2.4Litre bilen varsa tam söyler sen 3 litre almak zorundasın zaten

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sn. Semia

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Sadece çeşitli castrol, mobil gibi sitelerin 'Aracınız için yağ seçin' bölümünde kendi aracımı bulduğumda miktarı 1.6-1.8 gösteriyordu. Bende bu miktarlar az geldiği için sorayım istedim. Evet, Castrolünki 3 litrelik hemen bulunuyor, GM ise 1 litrelik bulabildim, ondan üç adet almam gerekecek. Sanırım kullanıcılar şanzımanla pek ilgilenmediğinden, bilgi ve ürün çeşidi de internet üzerinden zor bulunuyor... Tabi konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yine fikirlerini belirtmelerini isterim...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Castrol iyidir, Selim Abiye ek olarak,
Tur olayı pompa ile alakalı. Kollu bir makine tıpaya girişine bağlıyorsunuz, her turu yarım litre aklımda kalmış. Yanılıyor olabilirim.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sn. Emre

Bilgi için teşekkür ederim... Castrol iyidir, buna eminim. GM de aklım kalsa da Castrol alabilirim. Olmadı 3 litreliğini bulamasam da 1 er litrelik alırım. Eğer ki Selim Bey in bahsettiği oranlar kadar alıyor ise araç...

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuyla birçok kez okudum. 3 litreden biraz fazla alıyor ibaresi düşündürdü beni. Ordaki arkadaşımızın aracı otomatik mi yoksa düz mü bilemediğimden kafam karışmıştı. Sanırım hala net bir bilgi yok ortada.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğan Bey size güzel bir sayfa buldum tüm arac bilgileri içinde yanlız Almanca
bu linke girin üstde techik ordan getriebe(şanzıman) orda 3 seçenek var orda schaltgetriebe yi seçin ordanda hangi şanzımanınız varsa seçin orda geniş detayları görürsünüz Füllmenge(aldığı yağ miktarıdır) getriebeöl de kullanmanız gereken yağ dir.
bu sizin işinizi görür anlamadığınız yer olursa tercüme ederim kolay gelsin
http://www.opel-infos.de/startseite.html

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selim Bey, ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Sayfayı hemen inceliyorum. Sanırım istediğim bilgileri burda bulucam. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...