Astra H 1.3 triptonik stop etme sorunu

SPonbasi

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Selamlar ,
Astra H 2011 1.3 dizel aracımın normalde hiçbir sorunu yokken özellikle klima açıkken dur kalk trafiğe girdiğimde kasise geldiğimde yada kırmızı ışıkta durduğumda kalkarken ayağımı frenden kaldırdığım anda stop ediyor. Stop etmeden önce zaten vites geçişinde özellikle 2 den 1 e düşüştü hissedilir sarsılma yapıyor stop edeceğini o zaman anlıyorum. Bu sorunu sürekli yapmıyor ve arıza ışığı yakmıyor. Şanzıman yağı yeni değişti. Şanzıman kalibrasyonu yapıldı ama düzelmedi. Varsayım yaparak egr tıkalı, robottan üst merkezden ana merkezden diyen ustalar var fakat hepsi deneme yanılma usulü söylüyor. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olmuş sorunu çözen var mı ? Yetkili servise mi götürmeliyim ? Stop etmeyi her zaman yapmadığından ve arıza vermediğinden tespiti çok zor.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
benim başıma geldi. akünün altında vitesi değiştiren parçaların yağını kendim değiştirdim. stop etme sorunu kalmadı. bu stop etme şanzıman yağı değişimi ile düzelmez. elbette ki aracın yağın suyunu belirli aralıklarla değiştirmek lazım ama easytronic sistemin de yağı değiştirilmeli.

SPonbasi

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
benim başıma geldi. akünün altında vitesi değiştiren parçaların yağını kendim değiştirdim. stop etme sorunu kalmadı. bu stop etme şanzıman yağı değişimi ile düzelmez. elbette ki aracın yağın suyunu belirli aralıklarla değiştirmek lazım ama easytronic sistemin de yağı değiştirilmeli.
Sizde de a1 gelince kalkarken mi stop ediyordu. Ben bakıma verdiğimde sorun yokken şanzıman yağını değiştirtmiştim bu sorun sonrasında oldu. Hatta dediğiniz robotun yağınıda değiştirmelerini söyledim usta bana sorun yokken ellersek sorun çıkarabilir dedi yağı kontrol edildi ve değişmedi. Stop etme sorunu için farklı servise götürdüm onlarda hemen aküyü söküp yağını kontrol etti sorun yok dediler

• Beğen
Tepkiler: cenk artem

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam akünün altındaki o hidrolik yağı ben kendim her 10.000 de bir değiştiriyorum. öyle aman ellemeyelim bir şey olur denilecek bir şey yok. Aracın tüm kavrama noktası vs. O hidrolik sıvısıyla ilgili . Yalnız stop etme olayı bana şanzımandan ziyade egr map ve maf sensörü kaynaklı gibi geldi. Özellikle klima açılınca araç daha fazla yüke biner, bahsettiğiniz stop etme aracın ilk hareket ettiği yani egr nin çalışma aralığındaki süre. Bence bir egr ye baktırın. En azından egr fişini söküp bir test edin stop etme var mı ?

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Sizde de a1 gelince kalkarken mi stop ediyordu. Ben bakıma verdiğimde sorun yokken şanzıman yağını değiştirtmiştim bu sorun sonrasında oldu. Hatta dediğiniz robotun yağınıda değiştirmelerini söyledim usta bana sorun yokken ellersek sorun çıkarabilir dedi yağı kontrol edildi ve değişmedi. Stop etme sorunu için farklı servise götürdüm onlarda hemen aküyü söküp yağını kontrol etti sorun yok dedi
evet kalkışta stop ediyordu. freni daha yavaş bırakmak üzere bir kaç kere denedim birden bıraktığımda stop etti yavaş bırakınca da bir kaç kere stop etmeden kalkığı oldu. durmak istemiyordum yani o derece. sonra yağı değiştirdim. stop sorunu ortadan kalktı.

SPonbasi

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam akünün altındaki o hidrolik yağı ben kendim her 10.000 de bir değiştiriyorum. öyle aman ellemeyelim bir şey olur denilecek bir şey yok. Aracın tüm kavrama noktası vs. O hidrolik sıvısıyla ilgili . Yalnız stop etme olayı bana şanzımandan ziyade egr map ve maf sensörü kaynaklı gibi geldi. Özellikle klima açılınca araç daha fazla yüke biner, bahsettiğiniz stop etme aracın ilk hareket ettiği yani egr nin çalışma aralığındaki süre. Bence bir egr ye baktırın. En azından egr fişini söküp bir test edin stop etme var mı ?
Hocam zaten şöyle soğukken vs bir durumda yok uzun süre kullandıktan sonra yol gittikten sonra yoğunlukla klima açıkken yapıyor. Stop edeceği zaman zaten çalışmasından anlıyorum eğer frenden hızla çekip o devir düşmeden gaza basarsam yada frene basarsam stop etmiyor. Benim tahminime göre de enjektör ya da egr den dolayı stop ediyor gibi

• Beğen
Tepkiler: cenk artem

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Hocam zaten şöyle soğukken vs bir durumda yok uzun süre kullandıktan sonra yol gittikten sonra yoğunlukla klima açıkken yapıyor. Stop edeceği zaman zaten çalışmasından anlıyorum eğer frenden hızla çekip o devir düşmeden gaza basarsam yada frene basarsam stop etmiyor. Benim tahminime göre de enjektör ya da egr den dolayı stop ediyor gibi
soğukken de stop etti ısınınca da. bazen hiç etmedi bazen yola çıkarmadı korkudan. sonra yağ değiştirdim. hava tuttum o bölgeyi iyice temizledim. yağ değiştirirken haznenin içine toz dahi kaçmasına müsade etmedim. 6 ay daha aracı kullandım. hiç stop etmedi.

SPonbasi

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
soğukken de stop etti ısınınca da. bazen hiç etmedi bazen yola çıkarmadı korkudan. sonra yağ değiştirdim. hava tuttum o bölgeyi iyice temizledim. yağ değiştirirken haznenin içine toz dahi kaçmasına müsade etmedim. 6 ay daha aracı kullandım. hiç stop etmedi.
O zaman bende deniyim yağ değişimini. Hangi yağı kullanmak gerekiyor robot için

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
orada iki tane kapak var. birinde zaten kapağın üstünde yazıyor dot4 fren hidroliği koymak lazım. diğeri kırmızı tutela c5 speed 75W/90 (petronas marka benim kullandığım)

SPonbasi

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
götürdüm arabayı aküyü söküp yağını kontrol ettiler. Yağda eksik yanık vs yok eksik olsa yapardı dediler değiştirmediler yağı