Astra h 1.3 Cdti katalizör iptali

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2010 model 1.3 cdti astra aracımın motor soğukken egzoz kısmından, sanki egzozun içinde küçük bir şeyler var ve şırıltı-zırıltı bir ses yapıyor arkadan egzozu esnettiğim zaman seste değişim oluyor. Fakat bu ses egzoz ısınınca kesiliyor. Katalizörden şüpheleniyorum araç 116.000 km'de.
Sanırım katalizörü iptal etmek için içini boşaltıyorlar. Boşaltma yapmadan direk iptal etme şansımız var mı acaba ? nasıl bir yol izlemeliyim bilgisi olanları yardıma çağırıyorum

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar kendim sordum kendim cevaplayayım belki benim gibilere faydası olur.....
Bugün katalizör iptali yaptık; serviste manifold ve turbo sökülüp katalizör alındı, katalizör egzozcuda turbo bağlantı tarafından açılıp içi boşaltıldı sonra tekrar kaynakla eskisi gibi kapatıldı (zaten fabrikasyon üretiminde de kaynakla kapatılmış). İçinden çıkan filtreleme malzemesiyüzlerce küçük delikten oluşuyor ve çok kötü durumdaydı, gözenekler is ve kurumlarla kapanmış sadece bir kaç delik açık ve hava akışını zorlaştırıyor, turboyu fazla basınca maruz bırakıyordu.
SONUÇ ; motor sessizleşti, rölanti çalışması daha kararlı, kalkış ve ivmelenme daha kararlı ve rahat, duman atma gibi bir sorun yok, alt devirlerde kötüleşme gibi bir sorun hiç yok aksine alt devirler eskisine göre daha canlı.

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
Yanlış yapmışsınız kataliği iptal etmek ile bence temizelme işlemi yapsanız daha verimli olurdu hemde çevre kirliliği açısından hemde motor verimliliği açısından neyse olan olmuş egsozcu da hayır dememiştir çünkü içinde altın var çok pahalı malzeme iyi paraya geri alıyorlar.
dezavantajı ise egsoz amisyon pulu alamayacaksınız değerler çok yüksek çıkacak

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2019 un temmuzuna kadar bu şekilde binmeyi düşünüyorum. İçindeki malzeme pahalı olabilir fakat bana gösterdiğinde darmadağın ekmek ufağı gibi olmuş zaten değiştirmemiz gerekiyordu. Muayene yaklaştığı zaman içini açıp 500-600 tl gibi fiyatlara yeni filtreleme malzemesi koyarız diye anlaştık egzozcuyla. Yeni katalizörde nasıl olur bilmiyorum ama şuanki haliyle araç çok daha keyifli..
Çevre kirliliği konusunda da diyecek çok şeyim var ama kısacası ne kadar insanlığa karşı haklı olsam da evet kuşlara geyiklere çiçeklere böceklere karşı haksızım, bir tek doğadaki hayvan ve bitkilere karşı vicdan yapıyorum..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Yanlış yapmışsınız kataliği iptal etmek ile bence temizelme işlemi yapsanız daha verimli olurdu hemde çevre kirliliği açısından hemde motor verimliliği açısından neyse olan olmuş egsozcu da hayır dememiştir çünkü içinde altın var çok pahalı malzeme iyi paraya geri alıyorlar.
dezavantajı ise egsoz amisyon pulu alamayacaksınız değerler çok yüksek çıkacak

Sökmeden temizlemek için emme den verilen ürünler var, iş görür mü hocam?