Astra H 1.3 CDTI İçin Motor Yağı Önerisi?

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
bildiğim kadarıyla aracında DPF yok. Ben new life 0/40 kullanıyorum gayet iyi

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orjinal gm aliyim diyorum simdu 3 senedir 0W40 a gore daha kalin olan bi yag kullanilan atacda 0W40 ince yaga gecmek iyi bisey degil sanirim :/

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
ben bu yağı koyduğumda km 20 000 deydi. Koyduktan sonra birkaç özel servise sordum yazın eksiltme yapabilir dediler. Bir hafta önce 2000 km lik bir tatil güzergahından sonra dahi herhangibir eksiltme yok. Sürekli kontrol ediyorum. Kış performansı çok iyi yakıt tasarrufu güzel turbo için de iyi olduğu yorumlarda var. Önceki yağı muhtemelen gm 5/30 du cunki garanti kapsamında serviste bakım yapılmış. Ince olduğu için motor sesi çok az arttı bu ses aldığım yakıta görede değişiyor. Kısacası şu ana kadar ben negatif birşey gözlemlemedim. Aracının km si fazla değilse sende deneyebilirsin yada castrol magnetek tavsiye ederim.

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorum icin tesekkur ederim,

Km su an 39.000 km de benim icin en onemli sey kaliteli olmasi ve motorum icin en iyisi olmasi,

Gm 50 tl iken Mobil serisi 90 tl civari :)

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelin kendi sitesinden alıntı yaptım buyrun:

Herhangi bir yeni Opel modeline yağ doldururken yalnızca Opel tarafından 2003 yılından ileriye doğru onaylanmış, benzinli motorlar için GM-LL-A-025 spesifikasyonuna ve dizel motorlar için GM-LL-B-025 spesifikasyonuna uygun olan yağları kullanmalısınız. (DPF’li Antara, Vivaro, Movano hariç).
Az miktarda yağ gerekli ise ve yukarıdaki yağlar mevcut değil ise bir litreye kadar A3/B3 veya A3/B4 kullanabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki viskozite sınıflarından herhangi bir kullanılabilir: 0 W-30, 5 W-30, 0 W-40 ve 5 W-40.

Kaynak Web Sitesi: Opel bakımı: Araç kontrolleri, muayeneleri ve onarımları - Opel Türkiye

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mobil 1 ESP 0W-40 özellikleri için (Daha önce ki 0W40 New Life idi bu yeni çıkan yağıdır.) Mobil 1'in internet sitesinden bakınca yukarıdaki standartları birebir sağlamaktadır hatta sırf bunun için çıkarılmış bir çeşittir diyebilirim..

Mobil 1 ESP 0W-40 Kullanım Yerleri:
Mobil 1 ESP 0W-40, en son yolcu arabaları, SUV'lar ve hafif kamyonlarda bulunan yüksek performanslı benzinli ve dizel motorlar başta olmak üzere her türlü modern otomobil motoru için tavsiye edilmektedir.

Mobil 1 ESP 0W-40, tüm 2010 yeni GM/Opel/Vauxhall/Chevrolet Dizel ve Benzinli modelleri için gerekli olan General Motors Service Fill dexos2 TM onayına sahiptir. GM/Opel, dexos2TM spesifikasyonunun eski GM/Opel spesifikasyonlarına (GM-LL-A-025 ve GM-LL-B-025) geriye dönük olarak uyumlu olduğunu bildirmiştir. GM/Opel/Vauxhall/Chevrolet Dizel ve Benzinli araçlarının çoğunda dexos2TM yağları kullanılabilir.

Mobil 1 ESP 0W-40 , özellikle klasik yağların performans gösteremeyeceği ağır koşullar için uygundur.

Üretici tarafından onaylanmadıkça bu ürün, 2 zamanlı motorlar veya hava taşıt motorlarında önerilmez.

Kaynak Web Sitesi: Mobil 1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buda Mobil 1 ESP 0W30 un özelliklerinin yazdığı Mobil 1 in kendi sayfası:
Burda opelin istediği kriterlerden hiç bahsedilmemiş !

Kaynak Web Sitesi: Mobil 1 ESP

Kısacası ben 2010 Astra H 1.3 CDTI Dizel aracımın yağını değiştirmeden önce çok araştırdım ve en son Mobil 1 ESP 0W40 da karar kıldım.

Şu an yıllık bakım yapılalı 4000-5000 km arası gittim. Bakımda 4 adet (Yağ, Mazot, Hava, Polen) GM Filtre orjinali ile değiştirildi ve Mobil 1 ESP 0W40 motor yağı konuldu.

Önceki yıl servisden konulun GM 5-30 Yağına göre Mobil 1 ESP 0W40 çok çok daha iyi. Bir kere aracın motor sesi ciddi derece de azaldı. 10-15 dk çalıştıkdan sonra heleki uzun yolda resmen benzinli araç gibi çalışıyor sıfır motor sesine yakın gürültü ile çalışıyor motorunuz.

Şehir içi veya şehir dışı km yaptıkca çok çok doğru bir karar verdiğimi çok daha iyi anlıyorum ;)

Son düzenleme:

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar konu kirliliği yapmamak için konuyu hortlatıyorum, aslına bakarsanız bu konunun hortlatılma zamanının geldiğini düşünüyorum.
Mobil 1 new life 0w40 motor yağı kullananlar bilirler artık bu yağın üretimi sonlandırıldı yerine mobil 1 FS 0w40 ismiyle yeni bir yağ geldi ve ne yazık ki bu yağın dexos2 veya gm ll a 025/ b 025 onayı ve/veya tavsiyesi bulunmuyor. Mobilin teknik destek birimine e mail yoluyla sordum ve gelen yanıtı paylaşıyorum;

Aracınızın ureticisinin onerisi dogrultusunda, EO GNM GM-LL-B-025 onayına sahip olan asagidaki ürünlerimizi onerebilirim,

Mobil Super 3000 X1 5w40

Mobil 1 ESP 0W-40

Mobil Super 3000 XE 5W-30

Mobil Super 3000 Formula G 5W-30

Saygılarımla,

Erol DAY

Technical Help Desk Engineer

ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o.

teknik.destek@exxonmobil.com

Ehmed

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araştırmalarım sonucu aşağıdaki iki yağın dexos2 standartlarını karşıladığını gördüm. Hangisi tercih edilmeli. Yokuşu bol bazen kışı sert yazı sıcak geçen Mardinde yaşıyorum. Hangisini kullanmak mantıklı olur.

Mobil 1 ESP 0W-40
Mobil Super™ 3000 XE 5W-30

Birde 111 yıl özel paket Astra h 1.3 dizellerde dpf bulunuyor mu.
Konuyu hortlattigim için üzgünüm. İyi forumlar.

Ehmed

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araştırmalarım sonucu aşağıdaki iki yağın dexos2 standartlarını karşıladığını gördüm. Hangisi tercih edilmeli. Yokuşu bol bazen kışı sert yazı sıcak geçen Mardinde yaşıyorum. Hangisini kullanmak mantıklı olur.

Mobil 1 ESP 0W-40

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mobil 1 ESP 0W-40

Merhaba, bu otomobil için piyasada tavsiye edilen hemen hemen her yağı 10bin km bakım aralıklarıyla denemiş biri olarak ses, vibrasyon ve yakıt tüketimi anlamında en belirgin olumlu etki bırakan (zaten ürün kaliteli olunca bu sonuçların hepsini etkiliyor) iki yağı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Liqui moly TT 4600 5w30 ve Motul x-cess 5w40. Kışları sert geçiyorsa Liqui moly nokta atışı olacaktır. Bu arada aracınızda DPF bulunmamaktadır.

selcukkyl

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ben 2006 da aracı sıfır almıştım 2007 de sattım o dönem de yetkili servis 0w30 koyuyordu iki bakımda bir yağ değişiyordu yani 30binde değişiyordu. şuan ne durumda bilmiyorum