ASTRA G yaşadığım çözülemeyen arıza

mete321

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Araç astra g 2005 1.6 16v classic. Sıralı sistem brc Lpgli 193 bin km de araç 80 bin km dir bizde hiç ağır bakım yapılmadı. ( triger balata hayati parcalar degisti) ama Egr vs temizlenmedi bakılmadı. Hani bi ustaya gidip buna komple bak denilmedi klasik triger vakti gelince balatalar amartisorlere baktirdik.

Geçen yaz 10 bin km önce bujileri degistirdik aracin eski bujisi tek tirnak bosch tu simdi gm çift tırnak

5 bin km önce ateşleme bobini degişti.gaz filtresi değişti. Enjektör boruları değişti

10 bin km önce yağ değisiminde yagi koyan usta 4.5 litre yağ koymuş. NormAli 3.75 sanirim. Bundan dolayı motor fazla yağı disariya terletmiş motor blogu komple yağ

Bunlar hikaye kısımları. Aracımda kışın özellikle sabah ilk çalıştırma da her zaman olmak üzere motor soğukken çalıştırırken benzini yemiyor böyle 2 silindir calışıyormuş gibi çalışıyor, fena şekilde araç titriyor,motor ısınınca problem kalmıyor hiç bir şekilde. Bu sorun bu kış başladı daha önceleri yapmiyordu. Hatta kışın araç lpgye geçmeden(yani ısınmadan) hareket ettiğimde 2-3 km gittim lpgye geçemedi motor arıza lambasını yaktı ve öyle titreye titreye gitti araba

Bu sorun icin kac kere lpg ayarı yapildi, bobin değişti araç bir gün lpg ustasinda yatti (sait ustada) problem yok dendi ama biz yine de lpg sistemini komple iptal ettik deniyelim diye. İPTAL edilince sabah titremesini ve gaz yememeyi yapmadı bu sorun çözüldü. Ama lpgyi geri açtırınca sorun tekrar başladı.

Bu sorun böylece kaldı neden oldugu bulamadik.

Bir başka sorun araç benzinde de lpg dede özellikle hafif egimli yollarda 2000-3000 arası acAyip silkelemeye başladı. Bunun da çözümünü bulamadık.

Bu arada çarşamba günü silkeleme sorunu için üst kapak contasını değiştirelim diyoruz.

Biraz karışık anlatmış olabilirim kusura bakmayın telefondan yazdım

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Diğer arıza gibi silkeleme de benzinde geçiyor mu?

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birincisi lpg beyni araç beyninden verileri alamıyor. Veri karıştırıyor ondan dolayı ariza lambası i yakıp motor korumaya geçiyor. Sanırım araç bildigini yapıyor lpg anahtarına müdahale edemiyorsun.
İkincisi muhtemelen bujilerin yine gitmiş. İkinci vites 1500-2000 devirde düz yolda silkeliyorsa bujiyi kontrol ettir değiştir. Yağ miktarı doğru. Senin dediğin 1.3 dizel yağ miktarı olacak. Belki 10/40 yerine 5/30 koymuş olabilir. Yada subap kapağı contasından sızdırıyor.

mete321

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birincisi lpg beyni araç beyninden verileri alamıyor. Veri karıştırıyor ondan dolayı ariza lambası i yakıp motor korumaya geçiyor. Sanırım araç bildigini yapıyor lpg anahtarına müdahale edemiyorsun.
İkincisi muhtemelen bujilerin yine gitmiş. İkinci vites 1500-2000 devirde düz yolda silkeliyorsa bujiyi kontrol ettir değiştir. Yağ miktarı doğru. Senin dediğin 1.3 dizel yağ miktarı olacak. Belki 10/40 yerine 5/30 koymuş olabilir. Yada subap kapağı contasından sızdırıyor.

Hocam bujileri kontrol ettirdik ustaya bisey yok dedi ama değiştireceğim onuda motor yağı 10\40 shell helix koyuldu. Lpg beynini söküp tekrar test etmislerdi ama araç beyni ni de kontrol ettireyim teşekkür ederim[emoji1303]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hariciyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bujileri kontrol ettirdik ustaya bisey yok dedi ama değiştireceğim onuda motor yağı 10\40 shell helix koyuldu. Lpg beynini söküp tekrar test etmislerdi ama araç beyni ni de kontrol ettireyim teşekkür ederim[emoji1303]

Aynı sorunları yaşıyorum. Çözüm benzin katkısı koymak. Würth benzin katkısı 25 tl civarında. Magazasından almanı tavsiye ederim. Dolu depoya ilave edilen bu katkı ile sorunun uzunca bir müddet hallolur. 10.000 kmde bir aynı yöntemle sorunsuz kullanırsınız.
Bu bir depo tükeninceye kadar lpg kullanmayın.
Depoyu da yarım depo+Würth katkısı+yarım depo şeklinde doldurursanız, benzine homojen bir şekilde karışmış olur.
Neticeyi de burada yazarsanız aynı sorunu yaşayanlara faydanız olur.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hem LPG'li, hem de LPG'siz Opellerim var. Genel kanım şudur ki LPG'li arabalar, LPG'siz araçlar gibi sağlıklı olmuyor. Araçta bir sorun oluyor, ustanın ilk söylediği şey "LPG'den yapabilir" oluyor. :(

mete321

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorunları yaşıyorum. Çözüm benzin katkısı koymak. Würth benzin katkısı 25 tl civarında. Magazasından almanı tavsiye ederim. Dolu depoya ilave edilen bu katkı ile sorunun uzunca bir müddet hallolur. 10.000 kmde bir aynı yöntemle sorunsuz kullanırsınız.
Bu bir depo tükeninceye kadar lpg kullanmayın.
Depoyu da yarım depo+Würth katkısı+yarım depo şeklinde doldurursanız, benzine homojen bir şekilde karışmış olur.
Neticeyi de burada yazarsanız aynı sorunu yaşayanlara faydanız olur.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam deneyeceğim mutlaka sonucu yazarım.

mete321

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar düz yolda tekleme sorununu boğaz kelebeği temizliğiyle hallettik. Ancak sabah ki titremeyi yine yapıyor.

Sorun icin ustaya gittigimizde daha önceki sahibinde lpg sisteminin elektirgini atasleme bobininin kablosundan aldırmıs ve sonra iptal ettirmiş ateşleme bobininin kablosunu sonra elektrikci bandiyla kapatilmiş

Ancak şöyle bir şeyi farkettim araç çalışırken egzosa elimi götürdügümde kesik kesik çıkarttığını farkettim.

Beyaz duman vs yok ama kesik kesik yaktığıni çıkartıyor. Aracın bizden önceki sahibi katalizörü boşaltmış bununla ilgisi olabilir mi?

Ayrıca gaza %30-40 lara kadar yüklendiğim de aracın ivlemenmesinde bi problem yok ancak gazı köklediğimde %30-40 bastığimdaki ivmeyle kiyaslayacak olursa max %20 lik bi artış oluyor

Son düzenleme:

aydemir97

Kayıtlı Kullanıcı
60-Tokat
Siteyi ziyaret et
benzer bi sorun benim g kasa astra da da yaşanmıştı egzos da patırtılı çalışıyordu lpg beynine giden elektrik soketiyle oynadığımda düzeliyordu ben de soketin kablosunu 1 2 tur çevirerek yerine sıkıştırdım düzeldi. Demek istediğim lpg sisteminin elektrik bağlantısı ile alakalı olabilir