astra g yağ sorunu

bilaloztk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2000 model astra g 1.6 aracım var,121.000km de iken yağ değişimi yapmıştım.yağ değişirken bidonun tamamını doldurmaya çalışmışlardı fakat bir miktar artmıştı,şu an 125.000 km civarında yağ eksiltmiş şu an malatyanin arapgir ilçesindeyim(dagın başı)
zar zor bir sekilde 1lt yag bulup ekledim.simdi okudugum yazida bidonda artan yagın ekleyecegim yag miktarı oldugunu ogrendim bu dogrumudur?yani motorun bu kadar yag eksiltmesi normal midir

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
motorunuzun durumuna ve kullandığınız yağın özelliğine göre yağ eksiltebilecek bir motor seçeneği.
standart olan bir motor 7500 km de 1 lt yağ eksiltebilir. motor ömrüne göre de 4000 yada 5000 km de 1 lt yağ eksiltmesi çok anormal bi durum değil. arabanın yaşı yükseldikçe daha kaliteli yağ kullanmanız daha mantıklı olur.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ çubuğu kullanmayı bilmiyorsunuz anlaşılan. Motor çalışma sıcaklığındayken, aracı düz bir zemine çekin, 5 dakika kadar bekleyin. Yağ çubuğunu çekip temiz bir bezle veya peçeteyle silin, tekrar sonuna kadar daldırıp çekin. Üzerindeki çentiklerin neresine geliyor bakın.
Çentiklerin en üst ve en altı 1 lt'yi ifade eder. Genelde 4 aralık vardır, yani her eksik çentik 250 ml demektir.