astra g silkeleme ama forumdakilerden farklı bi durum...

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar başlıkda da bahsettiğim gibi astra g aracımda silkeleme problemi var forumda çok araştırdım ancak benim duruma uyan bi arıza bulamadım. affola...
aracaım 2000 model astra cd 1.6 16 V yaklaşık 7 - 8 aydır zavolli marka sıralı sistem tüp takılı. araç 180.000 km de. 5 bin km önce triger seti değişti tüm bakımları yapıldı.
aracımın silkeleme problemi yaklaşık 1 ay önce başladı. ilk silkeleme araç sıcakken yolda olmuştu. yağmur yağdığından dolayı önce su girmiştir biyerlere die süphelendim. bir hafta kadar takip ettim ancak bi türlü geçmedi. önceleri araç sıcak soğuk farketmiyordu benzinde yada gaz da 4. vites sabit hızda giderken silkelemeye başlıyordu. uzun süre benzinde kullandım yine aynı oldu o yüzden yakıttan olduğunu düşünmüyorum. izmirde yetkili servise götürdüm. carbon clean ve diğer temizlik işlemleri yapıldı. yine geçmedi. usta yakıt hava karışımında bi problem olabileceğini söyledi. cihaza bağlandı herhangibi bir hata çıkmadı. son iki haftadır özellikle sabahları çalıştırıp yola çıktığımda oluyor. motor sıcaklığı 60 dereceyi geçince yapmıyor. birde şunu farkettim araç silkelemeye başlayınca sanki gaza ben basıp salıyormuşum gibi devir ibresi 3000 - 3200 arası gidip geliyor. zaten silkelemeyi de özellikle 2500 - 4000 devir aralarında yapıyor. ani hızlanmalarda falan silkeleme olmuyor. çoğunlukla sabit bi hızda devam ederken oluyor...
umarım iyi tarif edebilmişimdir. sorunu şu an itibariyle servis bulamadı. varmı bi fikri olan...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlattıgın egr arızasına cok benzıyor baktır bence. senın motor x motor ıptalıde kolay

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
serviste cihaza bağlandı hata çıkmadı ama özellikle sordum değildir dedi usta

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bugün yine motor soğukken 8 - 10 km kadar yine yaptı aynı şeyi. yokmu bi fikri olan?

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bugün yine motor soğukken 8 - 10 km kadar yine yaptı aynı şeyi. yokmu bi fikri olan?

Benzindeyse enjektörleriniz kirlenmiş olabilir.
Ama bu havalarda normal be hocam. Motor sıcakkende yapıyorsa enjektör sisteminde biryerde sorun var gibi, akla herşey geliyor kurum ve pislik biriken heryeri temizlettirin.

Haftada bir aracı sıkıştırın kurumları atsın. (Opel özel servisinini tavsiyesidir.)

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin anlattılarına yakın sorunları bende yaşıyorum, sana ilave olarak şunları söylemek isterim; mesela birkaç gündür devir rölantide dururken 1100-1200 seviyesinde duruyor (LPG de) gaza ilk dokunduğumda devir 700 e düşüp sonra yükseliyor. bunu yaptığında eğer 1. vitesde kalklmaya çalışıyorsam stop ediyor. çünkü gaz yemiyor. 2 ve üzeri viteslerde geçiş yapıyorsam ilk gaza basma anında tepki almadığından önce yığılıyor sonra hareketleniyor. bu bazen çok sık tekrarlanıyor tekleme şeklinde.

Benzine alıp gezdim, benzinde devir 1000-1100 seviyesinde duruyor. yani olay aslında yakıtla alakalı değilmiş. aynı sıkıntıları benzindede yaptı. ama sıvı yakıt olduğu için sanırım çok sıkıntı hissettirmiyor. enazından stop etmiyor.

Devir hem benzinde hem lpg de farketmez normale döndüğünde (rölantide 800-900 devir civarı) herşey düzeliyor. bizim sorunumuz ya rölanti sensöründe yada hava akışmetresinde gibime geliyor. ama arıza ışığı yakmıyor yaksa hemen sorunu çözecem.

Birde alakası varmı bilmiyorum ama yağışlı havalarda bu problemi hep yapıyor ben,mki artık. gerçi bir kaç gündür yağış yok ama tesadüfmü bilemiyorum yağışlı havalarda daha çok oluyor bu problem. belki birilerine fikir olur diye söyledim:) inşallah çözeriz sorunu.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzer arıza benim kayınpederin megan da da oldu. araba sogukken feleket titriyordu yola gidemiyordu. ısınınca hiç sorun kalmıyordu. usta değiştittirmediği parça kalmadı tüpü söktüler yine düzelmedi başka marka tüp taktılar yine olmadı, depo temizlendi, yakıt pompası değişti, ateşleme bobini vs. sonunda rolanti ayarlayıcısını değiştirince düzeldi.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım silkeleme şeklindeki kesiklikler ateşleme sistemi sorunlarından kaynaklanır..
yağmurlu yani rutubetli havalarda da ateşleme arızaları daha belirginleşir..
gittiğiniz servisde şikayetinizi bu yönden iletirseniz belki arızayı kısa sürede çözerler

kolay gelsin,geçmiş olsun..

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben özellikle sordum hava yağışlı o yüzden olabilir mi die usta hayır dedi. bende servise gideken yağmurdan şüphelenmiştim... usta kullandı zaten arabayı kesinlikle su yada elektrik aksamdan değil dedi... hava yakıt karışımı orantısız gibi bişeyler dedi...

ferad

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayni sorun bende de var bostayken 1 1200 devire gidip geliyor kalkislarda titreme oluyor aracim opel astra g 1.4 16 v