Astra G Sağ Ön Taraftan Gelen Tıkırtı?

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımda yolcu kısmından da net duyulan bir tıkırtı geliyor. Dikkat ettiğimde sağ ön taraftan geldiğini fark ettim. Sorun şu şekilde;

Rölantide ses falan yok, hareket ettiğimde tıkırtı başlıyor. Araç seri şekilde ivmelenirken (ani hızlanmalarda) tıkırtı yok. Sabit gazla giderken tıkırtı mevcut. Ayağımı gazdan çekip aracı kompresyona bıraktığımda kısa bir süre devam eden tıkırtı gaz/debriyaj pedalına herhangi bir müdahale olmaksızın kesiliyor. Herhangi bir viteste vitesi boşa atmaz yahut debriyaja basmaz da sadece frene basarak yavaşlamak istersem yine kesiliyor.

Bu arada ses ritmik. Yani hız yahut devir aralığı gözetmeksizin aynı senkron aralıklarla tıkırdıyor. Fren tertibatı geldi aklıma ancak hızlandıkça artması gerekir ama artmıyor. Subaplar ve enjektörler geldi aklıma ancak devre göre tıkırdama hızı değişmiyor. Lpg sisteminden şüphelendim ancak benzine aldığımda da aynı ses geliyor. Araç hareket halindeyken boşa attığımda ses bazen geliyor, bazen kesiliyor. Ancak ses geliyorsa araç boşta da olsa, devir 5000'de de olsa aynı senkrondaki aralıklarla tıkırdıyor.

Araçta çekiş kaybı vb. bir durum yok.

Aklına herhangi bir şey gelen var mı acaba?

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu gün tanıdığım bir hyundai tamircisine uğrayıp durumu anlattım. Sağ koltuğa bindi ve "sesin geldiği şekilde kullan" dedi. Sesi dinlettim, "gaza bas", "debriyaja bas", "dur" vb. yönlendirmelerle 3-4 dk dolaştıktan sonra kaputu açıp sesin geldiği devire sabitlememi istedi, yaptım, ses gelmedi. Sonra bişeyin fişini çekti, bindik, aynı turu tekrar attık, ama sesten eser yok. "Kanister valfinin sesi bu, fişini çektim, sustu, motordan benzin buharı çeker, valf yapıyor sesi, sorun etme" dedi. Dükkanda söktüğü fişi taktı, eve dönerken ses yine vardı.

Sorum şu, bu sorun mühimmidir? Kanister valfi değiştirmek istesem parçayı nereden bulurum, fiyatı nedir?