ASTRA G kapı döşemesi

scorpion9

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
Birçok aracın kapı döşemesini sökmek ile ilgili resimli konu var fakat Astra G için bulamadım. Şoför kapısının döşemesinde alttaki iki vida ve tutma kolunun içinde kalan 3 civatayı söktüm, fakat resimdeki yeri nasıl ayırırım gövdeden zorlamak istemedim tırnakları kırılmasın diye.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim, yeni hoparlör aldım onu monte etmek için söküyorum. Teşekkür ederim iyi forumlar herkese

Ekli dosyalar

• 20140421_154810.jpg
    20140421_154810.jpg
    37.3 KB · Görüntüleme: 60

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
on kapı hoparlörünü bende yeni değiştirdim. ilk önce şunu söylemeliyim ki jbl va hoparlör takmama rağmen orjinal kadar güzel ses çıkmıyor. orjinalinizde sıkıntı yoksa hiç uğraşmayın bence. benim sol kapı bozulunca mecburen değiştirdim ama sağ kapıda halen orjinal duruyor .yeni ye göre hiç fark olmadığından onu değiştirmekle uğraşmadım.
sizin soruya gelecek olursak, kapı altından, kapı kolu içinden vidalar söküldü mü tırnaklarını kapıyı "alttan" kendinize doğru Çekerek attiyorsunuz . tırnaklar attıktan sonra kapı dosemesini yukarı doğru ittirerek kilit dugmesinden kurtarıp çıkarıyorsunuz.
yukarı doğru ittirirken döşeme cam fitili ile çıktığından camı tamamen açık konumda tutun. kapalı olursa cam fitili sıkıştırıp tutuyor ve sökülmuyor.
altına kasnak koymanız gerekirse sadece vidalayacak kadar genişlikte bir kasnak kesin. kasnak orjinalden biraz büyük oldu mu sığmıyor.

scorpion9

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
on kapı hoparlörünü bende yeni değiştirdim. ilk önce şunu söylemeliyim ki jbl va hoparlör takmama rağmen orjinal kadar güzel ses çıkmıyor. orjinalinizde sıkıntı yoksa hiç uğraşmayın bence. benim sol kapı bozulunca mecburen değiştirdim ama sağ kapıda halen orjinal duruyor .yeni ye göre hiç fark olmadığından onu değiştirmekle uğraşmadım.
sizin soruya gelecek olursak, kapı altından, kapı kolu içinden vidalar söküldü mü tırnaklarını kapıyı "alttan" kendinize doğru Çekerek attiyorsunuz . tırnaklar attıktan sonra kapı dosemesini yukarı doğru ittirerek kilit dugmesinden kurtarıp çıkarıyorsunuz.
yukarı doğru ittirirken döşeme cam fitili ile çıktığından camı tamamen açık konumda tutun. kapalı olursa cam fitili sıkıştırıp tutuyor ve sökülmuyor.
altına kasnak koymanız gerekirse sadece vidalayacak kadar genişlikte bir kasnak kesin. kasnak orjinalden biraz büyük oldu mu sığmıyor.

Merhabalar, cevap yazma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim. Orjnal kolonlar bencede güzel ses veriyor, en azından forumlarda abartıldığı kadar kötü değil. Bass vuruşları falan gayet kuvvetli fakat benim sorunum yüksek seslerde, özellikle kaliteli kayıtlarda "s,ş,ç" harflerinde kolonların sibilance durumunda kalması sonucunda sesin kopması bozuk cd gibi sesler çıkarmasıdır. Yeni taktığınız kolonu, orjinal kolonun çerçevesiyle beraber takmanız tavsiye ediliyor bass vuruşlarının güzelliği için. Ne derece doğrudur bilemiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanlar bizi de aydınlatırlarsa memnun oluruz.
İyi forumlar.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ben de Astra G aracımın 4 kapı hoparlörünü değiştirmiştim. Ön kapılar için açtığım konu:

http://www.opelim.net/forums/astra-tuning/95733-astra-g-hoparlor-degisimi-kapi-kilit-butonu.html

Kapı pandizotunu sökme işi arkadaşın da dediği gibi vidaları sökmek, plastik klipslerden kurtarmak için pandizotu kanırtmak ve ardından yukarı doğru çekip çıkarmak. Ancak ben orijinal hoparlörlerin çerçevelerini kullanmadım. Birmilyoncularda satılan kapı süngeri kullandım. Hoparlörün takılacağı boşluğa bunu sarınca seste hiçbir zangırdama olmuyor. Zaten orijinal çerçevede de sünger var. Hoparlörün vida yerleri de kapıya uymuyor genelde. Kapıda üste denk gelen deliğe vida denk geliyor. Alttakine de yeni hoparlörlerin kutusundan mutlaka çıkan metal vida karşılıklarını takarsanız yerine sımsıkı oturur.

Önler ve arkalar + teyp Pioneer, arka camda JVC kolon ve arka kapılara Goldmaster tweter takmıştım. Sesi ne kadar açarsam açayım seste bozulma olmuyor. Bir subwoofer gibi bas sesim yok, zaten lazım da değil, ama güzel ses çıkıyor yine de.

hpdsc0016.jpg

hpdsc0015.jpg