astra g iç hava sirkülasyon kapağı manuel yapma

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima max düğmesi ile çalışan dışarıdan kötü kokuların girmesine engel olan ve klima çalıştığında sadece iç havayı sirküle ederek daha güzel bir soğutma sağlayan kapak opellerde eninde sonunda kırılmaktadır. benim aracım 2006 model ve kapak kırıldı:)
kapağı manuel yapmaktan ziyade işe başlarken daha önce başka konularda okuduğum şeyi yapmayı amaçlıyordum. kapağın kırık kısmı ile sağlam kısmını yer değiştirecektim ama fan motorunu komple sökemeyince işi manuel olarak çözdüm. işte fotolar.
fan motoru ve dış hava kapağı dışarıdan hava gemeyecek şekilde ayarlı.Ekli dosyayı görüntüle 13461
buda kapağı kıran max düğmesi ile çalışan motor.(bende devamlı çalışıyordu. düğmeye basıca yön değiştiriyor ama hiç durmuyordu. soketini çıkartamayınca bende kablosunu kestim :) manuel olduğu için çalışmasına gerek kalmadı)2.jpg
işte manuel kısmı burası. kapağın ortasına dışarıdan bir telin ucunu ısıtıp ufak bir delik açarak soktum.sonra içeriden teli kıvırdım. soktuğum tel sert bir tel olduğundan dışarıdan teli iterek kapağı açık konumuna getirebiliyorum.3.jpg
klimanın soğutması bu şekilde daha güzel olduğundan bu işleme ihtiyaç duydum. gerçekten bariz şekilde farkediyor. tek bir sıkıntısı var :) bence akşamları oluyor; aracın içinde 5 kişi varsa ve klima açıksa camlar buhar yapıyor. bu kapak kapalı olduğundan buhar yapar diye biliyordum ama gündüzleri hiç olmaynca yapmıyacak heralde diye sevinirken 5 kişi ile yolculuk yaparken akşamları buhar olduğunun farkettim. bu durumda kaputu açıp hem yağ su kontrolu yapyorum hemde kapağı dışarıdan hava gelecek pozisyona alıp yola devam ediyorum.
ücretsiz bir şekilde halletmek isteyenlere bir örnekte bu konu olsun.

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
topido sökülmüşke polen filitresinide değiştirdim.
üç vida ile kapağı açıyoruz

Ekli dosyayı görüntüle 13472
5.jpg
6.jpg

kapak açılınca çıkan filitrenin pisliğine eminim benim gibi şaşıracaksınız.
kapak açıldıktan sonra filitre çok pis olduğundan onu fotolamayı unuttum "şaşkınlıktan"
filitrenin yerleşeceği yer :

7.jpg
8.jpg

buda filitrenin takılmş hali,

9.jpg

not: filitrenin önüne glade in kare şeklindeki ev kokularından koydum. klima açıldıkça serinlikle birlikte güzel bir kokuda geliyor.:)

Son düzenleme:

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hakan eline sağlık ,fakat resim boyutlarını küçültüp yüklersen iyi olur.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fotoğrafları photoshop la 5 mp den 2 mp kalitesine düşürdüm ama yine de büyük gibi.
normal olması için foto ölçüsü ne olması gerek.ölçüyü kaç olarak ayarlıyayım ?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    6.7 KB · Görüntüleme: 115
Son düzenleme:

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sirkülasyon kapağını tamir ederken bende o soketi çıkaramamış sizın gibi kesmiştim.:D Ama ben fan motorunu falan söküp orijinal şekilde yapmıştım.Keşke sizde öyle yapsaydınız kışın camlarda epey buhar olacak çünkü

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emeğe saygı. ama bu kadar uğraşmışken keşke eskisini tamir etseydin veya değiştirseydin. kışın çok zorluk olacaktır. buğulanma yapınca demek istediğimi anlayacaksın.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emeğe saygı. ama bu kadar uğraşmışken keşke eskisini tamir etseydin veya değiştirseydin. kışın çok zorluk olacaktır. buğulanma yapınca demek istediğimi anlayacaksın.
arabaya 4-5 kişi binince şimdi bile buhar yapıyor.bidaha o kadar sökmemek için telle manuel yaptım. kaputu açıpta ordan telli ileri doğru ittirince kapak açık konuma geliyor. fan motorunu sökebilseydim kapağı başka konulardanda gördüğüm gibi ters çevirip takacaktım ama fanı sökemediğim için bu şekilde yaptım.

ZIPKINCI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herşey mantıklı olmuş kardeşim ama o kapağı yenilemek yaptığın işlemlerden daha kolaydı inan ki kapak 25 tl değiştirmesinide beninat ettim kendim yaptım servis 250 tl istemişti(özel servis)

selcuk0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sirkülasyon çalısmıyor

S.a cümleten bende 1999 model opel astra cd var kışın aracımın tüm camları buharlanıyor max dugmesıne bastıgım zaman ısık yanıyor fakat hiç bir işlev yok kapatıyorum max yıne sonuç yok beni bu durumdan kurtaracak opelci arkadaslarımdan destek beklıyorum n yapmam konusunda