Astra G CD fren sorunu

Psyko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese merhaba,aracımı yaklaşık 10 ay önce aldım ve frenlerindeki sorunu aldığımdan beri çözemedim, sizden biraz yardım ve yorumlarınızı isteyeceğim, yardımcı olursanız çok sevinirim :rolleyes:

aracımı aldıktan sonra bakımlarını, lpg takılma ve muayene işlemlerini yaptım (triger, amortisor, yağ, filtreler, silecek) uzun yola çıktım, el frenin çok tutmadığını anladım, İstanbula gelince frenciye gidip el freni ayarı yaptırmak istediğimde arka kampana balatalarının bittiğini ve kampananın yamukluğundan dolayı balatayı yamuk yediğini söyledi, kampanaları tornaya gönderdi fakat orjinal kampanaların ortası saç olduğundan tornada esneme yapıp yalpa yapıyormuş, bunu önlemek içinde porya ile birlikte tornaya sokulması gerekiyormuş( frencinin çok bilmişliğinden orjinal kampanalar yalan oldu), sonra yan sanayi kampana (TRW marka) ve balata (TRW Marka) aldım taktırdım bu sefer de 50-60 km hızın üstüne çıkınca frene bastığımda arkadan arabaya vuruyorlarmış gibi ses yapmaya, aracı titretmeye ve sallamaya başladı, tekrar başka frenciye gittim, kampanaya yamuktur dedi tornaya gitti( döküm olduğu için tornayı kabul ediyor) neyse bu sefer sorunum yine çözülmedi, çıkma orjinal kampana aldım düzgün olduğunu tornacıya kontrol ettirerek (belki ortası saç olduğundan vurmayı esnemeyi emiyordur düşüncesiyle) yine vurmaya başladı, onu iade edip tekrar yan sanayi sıfır kampana ve yeni Bosch marka balata aldım yine aynı sorun olunca poryaları değiştirdik belki poryalar yamuktur (araç arkadan hasarlı) dedik, ama yine sorun aynı yine vuruyor ama eskisine oranla azdı, yolda 70 le giderken birden el frenini çektim biraz balata kokusu geldi sonra birden vurma kesildi, ama bu sefer çok az pedala vurma başladı ve ışıklarda durmak için yavaşlarken aracı sallaması geçmedi, ön disklerden şüphelenmiyoruz çünki yamukluk olsa frene basınca direksiyonu sallar, direksiyonda sallama yok.
-şimdi sorum bu sorunumu nasıl çözerim arkadaşlar? (westinghouse bozuk olsa frende sertleşme veya boşalma olur diyorlar öyle birşey yok araçta.)
-ben bu arka kampanaları çıkartıp disk yapabilir miyim? 5 bijonlu disk alsam 4 bijona uyar mı? veya 4 bijonlu bu araca uygun disk varmı?

-aracı sat kurtul diyen çok oldu fakat aracımı seviyorum ve bunu satsam üste para koyamam, bu fiyatlarda alınacak tek araç da megane 2 olur renaulta para vermek istemiyorum, hiç haz etmem fransız araçlarından..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamamını okumadım ama işi başından sona yanlış ustalarda yaptırmışsın,yapacağın yeni kapmana yeni fren ve güzel bir ayar,fren papucları paralel kampanaya ayarlansa el frenide ayarlansa sorun olmazdı,ABS olduğunu sanmam,biz bunanabız atması gibi tekleme diyoruz frenlerde ki sorun ayar,aldığınız markalarda sorun olmaz

Psyko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamamını okumadım ama işi başından sona yanlış ustalarda yaptırmışsın,yapacağın yeni kapmana yeni fren ve güzel bir ayar,fren papucları paralel kampanaya ayarlansa el frenide ayarlansa sorun olmazdı,ABS olduğunu sanmam,biz bunanabız atması gibi tekleme diyoruz frenlerde ki sorun ayar,aldığınız markalarda sorun olmaz

ilk aracım olunca böyle ustalara kanıyoruz işte fakat bir sonuç çıkaramadım yazdıklarınızdan :(

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi Erme Bey,Araç sizde ben burdan tahminlerimi olasılıkları söylüyorum.
şimdi doğru anladımsa 1-önceden tek sorun el freni idi,2- kampana fren değişti ayar yapıldı ve bu vuruntu başladı doğrumu? sonra yeni kampana tornacıya gitti doğrumu?
Sana tavsiyem iyi bir ustaya git kampanayı freni söksün,sonra güzelce arka fren kaliberine baksın iki taraf hareket ediyormu? yani fren silindiri hareket ediyormu? sonra fren balatalarını güzelce ayarlasın (her iki uca doğru kampanaya paralel olsun)iyi bir ayardan sonra kampanayı taksın dene.olayı iyi anlaman için link koyuyorum bu opel değil ama sistem aynı.Yani kısacak anlatmak istersek ya sorun balata ayarından yada fren silindirlerinde sorun var(ama önceden yapmadığı sonradan olduğunu var sayarsak sorun ustanın montajında
http://www.youtube.com/watch?v=pw1zKQHKY-4