Astra 2000 Edition önden gelen tıkırtı sesi

swatt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hepinize kazasız emniyetli ve keyifli sürüşler dilerim. İki adet sorum olacak:
1- 2001 Astra Edition otomda aracı çalıştırıp yola çıkıyorum. her şey normal gözüküyor ancak belirli bir süre (yaklaşık 5-10 dakika arası) sonra aracın ön kaput tarafından, göğüs tarafından da olabilir yerini bulamadığım bir yerden tık tık tık tık tık şeklinde bir ses gelmeye başlıyor.Ses 20-30 km hızın altına düştüğümde kesiliyor.Üzerine çıktığım zaman tekrar başlıyor.Hız artarsa tık tık sesinin geliş aralık hızı sıklaşıyor yavaşladıkça da seyrekleşiyor.

2- Araçla bir kasise girdiğimde ya da tümsekten geçtiğimde veya biraz hızlı iken araç yaylandığı zaman sağ ön tekerin oradan sanki ön spoylerin altındaki plastik perde yere sürtüyormuş gibi ffffrrrrşşşşşttttt gibi bir ses geliyor.

Bu seslere sinir olmaya başladım. bunlar ne olabilir? Nasıl giderilir?Değerli bilgileriyle aydınlatan arkadaşlara şimdidençok teşekkür ederim.

cberi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 i bilmem
2 yaz gelince geçer , birde yağmurun yağınca....:)

keno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araçtan da bu tarz geliyordu daha önce, usta z rotundan geliyor demişti. Ama sorun olmaz kış geçsin yazın yapalım dedi nasıl olsa yollardan yaza kadar aynı olur dedi...70 ytl lik bi masrafı varmış bilginize...

swatt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araçtan da bu tarz geliyordu daha önce, usta z rotundan geliyor demişti. Ama sorun olmaz kış geçsin yazın yapalım dedi nasıl olsa yollardan yaza kadar aynı olur dedi...70 ytl lik bi masrafı varmış bilginize...

İlginiz için teşekkür ederim, yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ama galiba sorunumu tam anlatamadım;
1. sorunumda belirttiğim durum son 2 aydır olmaya başladı.Tam anlaşılması için bazı gözlemlerimi de paylaşayım: Gelen tıkırtı sesi aracı çalıştırıp bir müddet hareket ettikten (hız farketmiyor) 5-10 dakika sonra başlıyor.İlk 5-10 dakikada tıkırtı sesi yok.Sanki motor az da olsa ısındıktan sonra başlıyor gibi. Sesin hangi hızda duyulduğunu denemek için sürat yapıp yavaşlıyorum. 20-30km hız altında sesin kesildiğini, üzerinde ise sesin başladığını duyuyorum.30un üzerinde olmak şartıyla hangi hızda olursam olayım vitesi boşa aldığımda hareket halinde iken aynı ses geliyor. 30un altına düşünce kesiliyor. Aracı durduruyorum vites boşta iken gaz verip devir saatini yükseltiyorum Araç dururken devir saati ne kadar yükselirse yükselsin tıkırtı sesi gelmiyor.

2. sorum ise yazın da vardı ben ön tamponun alt tarafında bulunan siyah plastik muhafaza sürtüyor diye düşünüyordum.Sesin sağ ön tekerin olduğu taraftan geldiğini anladım. Aynı kasis veya tümsekten sol tarafı denk getirerek geçtiğimde ses olmuyor. Bu ses hem yazın hem kışın oluyor.

predator

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. sorunun ne olduguna bilmiyorum ama 2. sorunun içinde z rotları ve viraj denge lastikleri

superface_76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2. soru klasik bi opel sorunu sanırım. kafaya takma bence. servisi gidince ufak bi yağlama sonucu geçici bi süre geçiyor. ama tamamen kurtulmak için parça değişikliği şart.. saygılar

swatt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. sorunun ne olduguna bilmiyorum ama 2. sorunun içinde z rotları ve viraj denge lastikleri

Söylediğiniz iki parçanın değişmesi mi lazım? Değiştirmem gerekiyorsa fikir edinebilmem amacıyla soruyorum (malum kazıklanmamak için) ortalama kaça malolur?

1. Sorum hakkında bilgisi olan değerli forum dostlarının yardımlarını bekliyorum. Saygılar.

astracı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2. sorun amortisör takozları olabilir.Soğukta sertleştiği için ses yapar kasislerde.40 ytl gibi hallolur.

predator

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
z rotları tam hatırlamıyorum ama 50-60ytl civarı bişeydir.viraj denge lastikleride en fazla 20-30 ytl civarındadır.