asta h lpg benzin dyno sonucu (merak edenlere)

mali_vet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 2005 model astra h 46bin km de gecenlerde aracın özellikle alt devirlerdeki ve rampadaki performansından memnun olmadıgım icin acaba banamı öyle geliyo diyerek dyno testine soktum

orjinali 105 beygir olan aracım benzinde 99 beygir lpg de 91 beygir cıktı testi yapanlar benzindeki düşüş icin her yıl 1 beygir düsmesi normaldir lpg de de %10 a kadar benzine göre düsüklük normaldir honda toyota gibi araclarda daha az oluyormus %5 gibi.

anlayanlardan yorum bekliyorum bu konuda. tesekürler.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
araçta katalizör var mı?

opelsahibi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin lpg arasındaki fark çok fazla iyi bir ayar yapılmalı bence

TuRkiShPoWeR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım 11 yaşında ve dyno verileri şu şekilde;

Ben aracımı geçen yaz dynoya soktum.Benzinde 138 lpg de 137 hp çıktı(k&n açık hava filtresi ile).Orjinal hava filtresiyle ise benzinde beygir olarak neredeyse hiç kayıp yoktu(135.8 hp) ve lpg de 134hp nin üstünde değer verdi.Kağıdı dikkatli incelediğimde ise lpg nin torkunun fabrika değerlerinin 10 nm üstüne çıktığını farkettim.Benzinde stock halde torkta en ufak bir kayıp yok.

Bu yaz yine sokacağım dynoya bakalım sonuç ne çıkacak.Gelgelelim her yıl 1 hp kayıp bana komik geldi.Ne alaka? bakımı yapılan motor standartları çizgisinde çalışır benim bildiğim.Aşınma yoksa kaçırma v.s. yoksa neden kayıp olsun?

Carbon cleaner ile kurumlanma var ise güç artar.Gelgelelim aracın sübaplarındaki kurumlanmaları cc temizleyemiyor motorun açılması gerekiyor.Bu temizliğide farklı bir karışım kullanarak yapan ustalar var, motor açılmadan.Bunlar yapılırsa eski performansına kavuşacaktır araç...

mali_vet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım 11 yaşında ve dyno verileri şu şekilde;

Ben aracımı geçen yaz dynoya soktum.Benzinde 138 lpg de 137 hp çıktı(k&n açık hava filtresi ile).Orjinal hava filtresiyle ise benzinde beygir olarak neredeyse hiç kayıp yoktu(135.8 hp) ve lpg de 134hp nin üstünde değer verdi.Kağıdı dikkatli incelediğimde ise lpg nin torkunun fabrika değerlerinin 10 nm üstüne çıktığını farkettim.Benzinde stock halde torkta en ufak bir kayıp yok.

Bu yaz yine sokacağım dynoya bakalım sonuç ne çıkacak.Gelgelelim her yıl 1 hp kayıp bana komik geldi.Ne alaka? bakımı yapılan motor standartları çizgisinde çalışır benim bildiğim.Aşınma yoksa kaçırma v.s. yoksa neden kayıp olsun?

Carbon cleaner ile kurumlanma var ise güç artar.Gelgelelim aracın sübaplarındaki kurumlanmaları cc temizleyemiyor motorun açılması gerekiyor.Bu temizliğide farklı bir karışım kullanarak yapan ustalar var, motor açılmadan.Bunlar yapılırsa eski performansına kavuşacaktır araç...

degerleriniz MASALLAH cok iyiymiş. bende pek inandırıcı bulmadım her yıl 1 bg düşecegine sizi yakalmısken sorayım aracın benden önceki sahibi genelde düşük devirde kullanmıs aracı bana söyledigi cümle hala aklımda ben araba harek ettimi 2 ye atarım arabayı demişti :) aslında benimde yakıt ekonomisi acısından cokda devirli kullandıgım söylenemez, bu durum daha 46 bin km deki aracın performans düşüklügünün sebebi olabilirmi? cunku bakımları her yıl yetkili servisde yapılmıs.

TuRkiShPoWeR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
degerleriniz MASALLAH cok iyiymiş. bende pek inandırıcı bulmadım her yıl 1 bg düşecegine sizi yakalmısken sorayım aracın benden önceki sahibi genelde düşük devirde kullanmıs aracı bana söyledigi cümle hala aklımda ben araba harek ettimi 2 ye atarım arabayı demişti :) aslında benimde yakıt ekonomisi acısından cokda devirli kullandıgım söylenemez, bu durum daha 46 bin km deki aracın performans düşüklügünün sebebi olabilirmi? cunku bakımları her yıl yetkili servisde yapılmıs.

Özellikle lpg li astra h lerdeki en büyük problemlerdendir kurumlanma.Yanılmıyorsam sübap başları kurumlanmadan dolayı işlevini yitirmeye başlıyor.Carbon clean sorunu çözermi bilmem ama düşük devirde kullanmaktan kaynaklı kurumlanma gibi görünmekte.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çıkın otobana,bi 10-15 dakika boyunca 4000-5000 devir çevirtin.ben her fırsatta "otobanda iken" bi 5-6 bin devirleri zorluyorum..kurum varsa söksün atsın.

mali_vet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çıkın otobana,bi 10-15 dakika boyunca 4000-5000 devir çevirtin.ben her fırsatta "otobanda iken" bi 5-6 bin devirleri zorluyorum..kurum varsa söksün atsın.

peki bu işlemi benzindemi tüpdemi yapmam gerek yakıt katkısı gerekirmi