Asgra G Frenlerin Tutmama nedeni Nedir?

MustafaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.

Dün aracimla (2001 Astra G Elegance) Mersin Ayvagediği youndan inerken, Zaman sorunu olduğundan dönüşte biraz fazla hız yaptim. (1 ara 140 KM/h gördüm)

Önüme cikan 1 iş makinasi nedeniyle durmak zorunda kaldim, durduğumda ön tekerlerden cikan dumani gördüm, kokudan balatalar olduğununu anladim. soğumasi icin 1 süre fren kullanmadan kontrollu 1 şekilde indim fakat 1 süre sonra freni kontrol etmek için frene bastiğimda fren pedalinin sonuna kadar basmama rağmen frenin çok az tuttuğunu farkettim.:eek::confused: bir süre sonra tekrar kontrol ettiğimde fren pedali daha az basmama rağmen tepki vermeye başladi. bu durum gerçekten çok korkuttu beni.

Bu konuda bilgisi olanlardan bunun nedenin ne olduğunu anlatmasini rica ediyorum. mantikli 1 aciklama duymadan arabaya tekrar binemeyeceğim sanirim.:(

Cihanqir

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
disk balata hortumlara bir bakıtın hidroliğinizi kontrol edin basit olarak.
yoksa astra g nin frenleri bence gayet başarılı

MustafaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap için teşekkürler. özellikle hidrolik ve hortumlara bir baktirayim. şuanda fren tuttuğuna göre balatada fazla bir aşinma olmadiğina eminim, ama onu da kontrol etmek şart bu korkudan sonra.:)

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sistemde hava olabilir.fren merkezinde sorun olabilir.fren yağı hiç değiştirlmemiştir.diskinizde tırnak oluşmuştur.ana göre astra g nin fren sistemi cüssesine göre disk ve balata olarak küçük kalıyor.

MustafaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracin yağini suyunu sürekli kontrol ediyorum ama fren hidroliğine o kadar sık bakmiyordum:)

diskte tirnak oluşmasi nedir? diskin üzerinde izlerin olmasi mi?

ulupinar67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam çok sık fren yaptıysan ısınınca tutmuyor zamanla hafif soğuyunca tekrar tutmaya başlıyor sennki ondan oldu herhalde bitmeye yakın hep olur bazı araçlarda sen balatalara baktır yeter

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arac gitmesede olur ama araç durmazsa kötü.Hemen bi servise göstermenizde fayda var, bence burda vakit kaybetmeyin walla frenler ihmal' e gelmez!

MustafaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam çok sık fren yaptıysan ısınınca tutmuyor zamanla hafif soğuyunca tekrar tutmaya başlıyor sennki ondan oldu herhalde bitmeye yakın hep olur bazı araçlarda sen balatalara baktır yeter

benim de aklima böyle 1şey gelmedi değil ama sonradan mantiğima yatmadi bu. eğer böyle 1 durum söz konusuysa çok mantiksiz 1 çalişma sistemi... sirf balatalar isindi diye hareket halindeki 1 aracin frenlerinin çalişmamasi :)

MustafaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arac gitmesede olur ama araç durmazsa kötü.Hemen bi servise göstermenizde fayda var, bence burda vakit kaybetmeyin walla frenler ihmal' e gelmez!

bu konuda hemfikiriz. kaça patlayacağini araştiriyorum.

hidrolik yaği 15-25 arasi
hortumlar 25 TL
Balatalar biraz daha pahali umarim balatalarla igili 1 sorun yoktur :D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren yagini degisttirt baska problem yok yagin eski