Arkadaşlar f arızası yardım

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçen gün f arızası verdi araç çalıştırmadık ve sonra çekiiciyle nevşehire çektik arabayı bilgisayara filan bağladılar ama sonuç yok usta vitesten değil dedi sonra aracın vites kutusunda küçük bir motor varmış ilk debriyajı boşa çıkaran ona plastik tokmakla hafif vurdular araç çalıştı geçen sabah aynı şeyi yaptı bu sefer ben hafif vurdum neyse çalıştı gün içerisinde bir sıkıntı yaratmılyor ama sabah araç çalışmıyor acaba hava soğukluğundan dolayımı diye düşündüm ama saçma geldi araba 0 derecede çalışmazsa ne işe yarar ki diye düşündüm

şu ön tarafta siyah bir kısım varya oraya tokatlayınca düzeliyor :p
sorun hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim...
usta şanzıman inecek dedi ama bende cesaret edemedim...
in_Opel_Corsa_Easytronic_1200_05.jpg

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o sizin tokatladığınız yer easytronik şanzımanın sizin yerinize debriyaja basan ve vitesleri değiştiren kumanda modülü,ya içindeki dişli sisteminde veya elektronik motorunda sorun vardır ve darbe alınca bir an çalışmasına devam ediyordur

vitese veya debriyaja müdahale edemediği için motor korumaya geçip marş basmaz,aynı araç vitesteyken marş basmadığı veya frene basmadığınızda çalışmadığı gibi..

bişekilde tokatlayıp çalışıyor ve normal şekilde vitesler değişiyorsa şanzımanın içinde sorun yok bence..indirip dağıtılmasına gerek yok,dışardan modüle müdahale edilebilir,tabi bu ustanın insiyatifine kalmış,her yiğidin yoğurt yiyişi ayrı derler ya..

Son düzenleme:

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki nasıl müdahale edilebilir yani o kısma ne gibi bir işlem yapılabilir acaba?

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba tokat manyağı oldu :D

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki nasıl müdahale edilebilir yani o kısma ne gibi bir işlem yapılabilir acaba?

o siyah kapak dediğiniz yer sert plastikten yapılmıştır ayrılabilir şanzımandan,zaten fotoğraftada görünüyor çevre civataları..

önce söküp gözle kontrol edilebilir,darbe aldığında çalışıyorsa deforme olan, sıkışan bişeyler aranmalı,temizliği yapılmalı..burdan söylenenler hep afaki olur ama şanzımanı indirip dağıtmadan önce bunlar yapılabilir..

34_turan_34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım senin şanzımanın sökülmesine gerek yok o vurmuş olduğum parça şanzımanın beyni beynin içinde motor var o motorun kömürleri bitio ve elektronik beyninde soğuk lehim var onlar atıyo senin yapabileceğin birşey yok o kömürlerin değiştirilip beynin lehimlerinin onarılıp yeniden şanzıman programı atılması gerekiyor.

daukan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadas gecen hafta benim basıma geldi. easytronic beyninde iki kömür denilen parça var onu değiştirt seviste 266 tl ye değiştirdim

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
266 tl mi iki adet kömür papuç 266 liraı soygun bu yaw bu servislere ne demeli bilmem artık. Yanlız bu olayı sadece sabahları yapıyor gün içersinde hiç kullamasam bile akşam kullanayım sıkıntı olmuyor...
sadece sabahları tokat manyağı oluyor araba.acaba uyanamadığından mıdır nedir??? :):)

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu sabah yine aynı şey oldu arabayı çalıştırmaya gittim ilk anda çalışacak gibi yaptı ama sonra yine aynı şey iki tokat kendine geldi. sonra bi 10 dakika sonra çalıştırdım sorun yok anlamadım ben bu işi :(

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün araba en sonunda yoldada aynı f arızasını verdi sonra kenara çektim yine başladık tokatlamaya sonra gitti...sonra yaklaşık bir 10 km sonra aynı şeyi yaptı (Allahtan trafik tenha) sonra yine çektim tokatladım oldu...neyse gezdik dolaştık sonra geri gelirken eve sorun olmadı...
şimdi ankaradayım bu gün döneceğim nevşehire bakalım ne yapacak...
kayseride bu iş yapabilecek gerçek bi usta lazım arkadaşlar (tabi oraya varabilirsek)