Araçtan Gelen Islık Sesi Sorunu

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Merhabalar arkadaşlar,

Aracımda haftasonundan beri bir ıslık sesi mevcut. Kayış ötme sesi gibi değil de sanki şarkıya türküye ıslık ederken çıkarttığımız seslere benzer bir ses. Hafiften turbo ıslığını da andırıyor.

Sesin çıktığı aralıklar ise şöyle:

1. Düşük devirde, örneğin 1300-1800 arasında gibi görünüyor ve altında yahut üstünde ses yok. Bu aralıktan yukarı gittikçe inceliyor ve kesiliyor.

2. Motoru kapatınca. Kontağı kapattığım an ortaya çıkıyor yine söner gibi azalarak kesiliyor.

Araç rölantide dururken ya da rölantide gaz verirken, yüksek devirlerde veya başka bir anda ıslık vermiyor. Kaputu açtım gözle şöyle bir baktım hortumlarda yırtık kesik göremedim, su eksiltme yok, yağ eksiltme de yok. Hararet yok, egzozda duman yok.

Şimdi durup dururken ta ustaya kadar gitmek istemediğim için yardımlarınızı alabilirsem çok sevinirim, teşekkürler :)

Son düzenleme:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
V kayış gerdiricisindeki rulaman olabilir başıma gelmişti v kayışını söküp bi deneyin ses gidiyor mu

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Alternatör rulmanı veya devirdaim su pompası ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sesin rulman veya hareket eden bir cisimden geldiğini sanmıyorum,Yiğit Bey kontağı kapatınca geliyor ama kısılıyor diyor ikincisi ise ses 1300-1800 lerde geliyor diyor. EGR selonit ve bağlantıları vakumlarda odaklan diyorum,eğer yanlış anlamadımsa yani kontağı kapatınca geliyor???

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Sesin rulman veya hareket eden bir cisimden geldiğini sanmıyorum,Yiğit Bey kontağı kapatınca geliyor ama kısılıyor diyor ikincisi ise ses 1300-1800 lerde geliyor diyor. EGR selonit ve bağlantıları vakumlarda odaklan diyorum,eğer yanlış anlamadımsa yani kontağı kapatınca geliyor???

Evet abi hem 1300-1800 arası geliyor hem de kontağı yani motoru kapatınca.

Motoru kapatmadan rölantide durursam yok, tam anahtarı kapatıyorum ve fiyuuu diye ıslık veriyor (dikkat! kesinlikle kayış sesi değil, hava ıslığı gibi), bu ıslık da sönerek ve frekansı düşerek 1-1.5 saniye içinde susuyor :D

Oldukça garip gelen bir sıkıntı zira ne performans ne yakıt tüketimi hiç bir sorun yok.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O devir Egr in devre girdiği devirler olduğu için oraya odaklan Yiğit.
Mutlaka oralarda hatta eğer sekonder varsa yönlendirme valfı diaframı dahil (bozulmuş olabilir)