araçta gaz yememe yığılma

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar. 3-5 gündür araçta gaz yememe yığılma tekleme gibi sorun vardı forumu araştırdım anladığım kadarıyla ilk bujilerden başladım.söktüğüm bujilerden birinin tırnağı kırıktı bujileri çıkarıp araçta önceki değişimden kalan bujileri ( çift tırnak) taktım aracı sadece çalıştırdım ve hemen kapattım.
aklıma bujinin kırılan tırnağı geldi içeri düşmüştür acaba bu herhangi bir zarar verirmi motora falan bu parçayı nasıl çıkarırız

Ekli dosyalar

• 20150124_155057.jpg
    20150124_155057.jpg
    80.4 KB · Görüntüleme: 35

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar. 3-5 gündür araçta gaz yememe yığılma tekleme gibi sorun vardı forumu araştırdım anladığım kadarıyla ilk bujilerden başladım.söktüğüm bujilerden birinin tırnağı kırıktı bujileri çıkarıp araçta önceki değişimden kalan bujileri ( çift tırnak) taktım aracı sadece çalıştırdım ve hemen kapattım.
aklıma bujinin kırılan tırnağı geldi içeri düşmüştür acaba bu herhangi bir zarar verirmi motora falan bu parçayı nasıl çıkarırız

çıkan bujilerden birini mıknatısa değdirin mıknatıs yapışıyorsa küçük bi mıknatısla çıkarılabilir... mıknatıs tutmazsa elektrikli süpürge ucuna buji deliğinden geçecek bir hortum takım vakumlayarak denenebilir... belkide içerde değildir çoktan çıkmıştır ama bence içerdeymiş gibi dediklerimi uygulamakta fayda var...

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet mıknatıs mantıklı geldi yarın deniyeyim
aracım astra h 1.4 essentia bujilerin takılı olduğu yuva kirliydi bujiler takılıyken silemedim ama çıkarıncada içeri pislik düşer diye temizlemedim bu yuvayı temizlememin bir tekniği formülü varmıdır

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıyıde motor o ucu coktan basıp egsozdan dısarı atmıstır kı onun orda durablecegı bı yer yok sonucta

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji yuvasından içeri baktığımda net göremesemde süzgeçe benzer bişey vardı acaba piston falanmıydı bu ve yığılmayı gaz yememeyi bu kırık tırnaktan yaparmı
kırık parçayı bulamasamda motoru çalıştırmamda sakınca varmıdır

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji yuvasından içeri baktığımda net göremesemde süzgeçe benzer bişey vardı acaba piston falanmıydı bu ve yığılmayı gaz yememeyi bu kırık tırnaktan yaparmı
kırık parçayı bulamasamda motoru çalıştırmamda sakınca varmıdır

parçayı bulamassanız çalıştırın... buji ucu kırıkken düzensiz çalışır motor zaten... ama siz yinede bulmaya çalışın... inşallah piston tepesinde tahribat yapmamıştır... küçük bişide değil kopan parça dibinden kopmuş direk...

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
parçayı bulamassanız çalıştırın... buji ucu kırıkken düzensiz çalışır motor zaten... ama siz yinede bulmaya çalışın... inşallah piston tepesinde tahribat yapmamıştır... küçük bişide değil kopan parça dibinden kopmuş direk...
motorun çalışmasında herhangi anormallik yok sadece giderken bazan yığılma kerkinme gaz yememe gibi sorun oluyordu oda çok aşırı değildi bujiyi değiştikten sonra yürümedim hiç parça motora zarar verir diye

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorun çalışmasında herhangi anormallik yok sadece giderken bazan yığılma kerkinme gaz yememe gibi sorun oluyordu oda çok aşırı değildi bujiyi değiştikten sonra yürümedim hiç parça motora zarar verir diye

muhtemelen bujiden kaynaklı ateşlemede problem oluyordu bujileri sökmeden önce diye tahmin ediyorum... yeni buji takarken kutupbaşınıda sökün arızayıda silsin... sonra deneyin sorun yine devam ederse arıza kodu okumaya çalışın

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muhtemelen bujiden kaynaklı ateşlemede problem oluyordu bujileri sökmeden önce diye tahmin ediyorum... yeni buji takarken kutupbaşınıda sökün arızayıda silsin... sonra deneyin sorun yine devam ederse arıza kodu okumaya çalışın
arıza lambası tüp taktırdığımdan beri yanıyor sönmedi yani
benim korkum bu parça nerededir kartere inmişmidir egzoz atmışmıdır yada yağ filtresindemidir yani gideceği yere gitmişmidir

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arıza lambası tüp taktırdığımdan beri yanıyor sönmedi yani
benim korkum bu parça nerededir kartere inmişmidir egzoz atmışmıdır yada yağ filtresindemidir yani gideceği yere gitmişmidir

parça ya hala piston tepesinde yada eksozdan çıkmıştır... başka yere gitme şansı yok.
ayrıca arıza lambasınıda lpg ayarıyla söndürtün... lpgde arıza lambası yanma sebebi tamamen ayarla alakalı...yansın birşey olmaz deselerde siz boşverin yanmamalı o lamba normal şartlarda....