Araçlarımız Ne Kadar Sorunsuz?

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar, abiler; Çoğumuz astra j kullanıcısıyız. İnternette gezinirken, formu takip ederken sorunlar görüyorum. Mesela benim direksiyonumdan ses geliyordu yaptırdım 1400 lira para verdim. Başka yerde bakıyorum millet piston kırılmalarından bahsediyor. Lpg ile olanları saymıyorum lpg demek sorun demek. Ben direksiyondan başka bir sorunla karşılaşmadım ama etrafımda gördüklerim ve duyduklarım korkutuyor açıkçası. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Astra j dizel yada benzinli doğru bir araç mı?

• Beğen
Tepkiler: Murat ve Can Saday

husooz

Yönetici
Başkan
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Merhabalar;

Gayet haklı düşünmektesiniz. Sanırım herkes sizin gibi tereddütlleri zaman zaman yada daima yaşar..

Bana göre araç işi biraz şans işi.. Her ne kadar firmalar kalite politikalar ile Milyonda 1 hatadan bahsetselerde ; kişisel kullanım dış ortam şartları, yakıt vs gibi size bağlı olamayan etkenlerde şansınızı etkileyecektir.

Bu konuda en önemli kıstas ise KIYAS , diğer araç markaları ile karşılaştırrma, olmalıdır.

Şahsen ben Fiat, Opel ,Renault araç modelleri sahiblenmiş olmamla bu kıyasta OPEL i önde görebiliyorum.

Naçizane fikrimi belirtmek istedim...

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim. Ben vw kullanan arkadaşlarıma bakıyorum. En önemlisi karşılarında doğuş gibi bir muhatap var. Vw araçlarına bakıyorum. Örneğin astra cosmomla arkadaşımın jetta comfortuna bakıyorum. Özellik olarak benim aracım çok çok önde. Ama jettaya bi bindiğiniz zaman kalite olmasa bile kalite algısı çok Yüksek gerçekten. Golfe biniyorum benim aracımın yarısı etmez ama algısı albenisi çok yüksek. Bunu astra da göremiyorum.

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam araba işi şans biraz bundan önce Renault megane aracım vardı başıma gelmeyen kalmadı şimdi gönül verdiğim astrama gözüm gibi bakıyorum zamanında periyodik bakım iç dış temizlik ve en önemlisi aracı 1 kişi kullanacak değerli bir büyüğüm bana aracı 1 kişi kullanmalı diye nasihat etmişti niye diye sorduğumda hepimiz illaki hatalarımız vardır sen devirsiz kullanırsın başkası debriyaj baskı balata diğeri frenler dedi tek kullan 1 yeri arıza 3 kişi veya daha fazlası kullan o kadar arıza çıkar demişti:)

• Beğen
Tepkiler: Can Saday

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bu aslında uzunca konuşulması gereken bir konu. Otomotiv bölümünü terketmiş birisi olarak okuldan kalma bilgi kırıntılarıyla işin ticari boyutunu yazmak istiyorum. Şimdi otomotiv firmaları daha aracı üretmeden önce bazı derin ARGE çalışmaları yaparlar. Örneğin bu araç yıl yetkili servise gelecek, hangi parça hangi dönemde hangi şartlarda arızalanabilir. Bazı kritik parçaların garanti süresi içinde bozulmaması için nasıl bir yol izlenmelidir vs. Dikkat ettiyseniz araçlarımızın kullanma kılavuzlarında parça ömrü 10 yıldır yazar. Burda kastedilen sizce araç üzerindeki bir parçanın 10 yıl süreyle dayanacağımıdır yoksa fabrika 10 yıl süreyle bu parçayı üretmeye devam edecekmidir olarak yorumlanmalıdır ?

Gelelim konunun ticari kısmına, eğer bir aracı kendi segmentindeki fiyat ortalamasının altında alıyorsanız bu aracın arıza yüzdesi biraz fazla olacaktır. Çünkü aracı size ucuza satarak yedek parçadan kazanmayı hesap etmiş bir şirket vardır karşınızda... Kendi segmentindeki fiyatların tavanından bir araç alıyorsanızda arıza yüzdeniz düşük olacaktır. Bu yazdıklarımı internette biraz araştırarak teyitleyebilirsiniz. İşin özü bu teknolojik imkanların içersinde 30-40 tonluk kayaları taşıyan metali üreten şirketler bizim araçlarımızda yıllarca dayanacak parçamı üretemeyecekler... ARaç daha fabrikadan çıkmadan servise gelmesi için programlanmıştır. Sistem bu. O fabrika aracı sattıktan sonra taşmı yiyecek :)

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Yeni Opel kullanıcısıyım öncelikle belirteyim. Dışarıdan bakarsak Corsa ve Astra sahiplerinin genelde memnun olduğunu görüyorum. Opel yetkili servislerinin kötü bir ünü var ama yetkili servisi çok iyi denilen marka da yok zaten. Bunun dışında Opel araçlar tutuluyor, markanın globalde son yıllarda iki kez el değiştirmesi, bir dönem Türkiye'den çekilme söylentilerine rağmen iyi satanlar arasında yer almaya devam ediyor. İkinci eli iyi, güvenlik ve konfor konusunda herkes hakkını teslim ediyor.
Piyasa araştırması yaparken Passat, A5, Focus vb kullanan dostlarımın görüşüne başvurdum, hepsi Astra'yı övdü, kötü diyen olmadı. Benim aracımı görüp deneyen 2 arkadaşım şu anda Astra arıyor, pazarlık aşamasındalar. Kısmetse birkaç güne onlar da Astra sahibi olacak.
Astra'nın imajına dair şakayla karışık bir örnek vereyim. En büyük forumlardan biri olan Donanımhaber sitesine girip bakın. Hangi segment olursa olsun bir araç modeli konusunda fikir sorana mutlaka "onu boş ver Astra al, Astra daha iyi" diyen bir 20 kişi çıkıyor. Mesela i20 mi soruldu, cevap "Astra al." 3.20 nasıl, yine cevap Astra al. Ceed? Yok Astra daha iyi. Yani insanlar Astra tavsiyelerden bıktığı için forumda başka bir marka model hakkında soru sormaya korkar hale gelmiş neredeyse [emoji23]
Şaka bir yana, Opel araçlarda en çok mekanik şikayetler duyuyoruz. Şikayetlere bakarsak bu konuda Peugeot ile kimse yarışamaz ama yine en çok satanlar arasında olmaya devam ediyor. Kullanan 3 arkadaşım var, hiçbir sorun yaşamadan yıllarca keyifle bindiler. Ayrıca, müşteri memnuniyetinde BMW son sıralarda yer alırken, en yüksek memnuniyet oranına sahip marka Dacia. Sizce hangisi daha sorunsuz? Demek ki şikayet oranı beklentilerle ilgili.
Ben naçizane, verdiğim paranın karşılığını iyi seviyede aldığım kanaatindeyim. Satın aldığım fiyat ile güvenlik, konfor, teknoloji, güç, yakıt tüketimi, iç hacim, kullanışlılık, estetik, imaj, 2. el değeri, bakım ve kullanım maliyeti gibi unsurları birlikte değerlendirince, bu fiyata sahip olabileceğim, ihtiyacıma uygun ve zevkle sürebileceğim en iyi aracı aldım diye düşünüyorum. Şahsen Megan'a o paraları vermem, Corolla performansı emekli oluncaya kadar bana gelmez, Focus iç tasarımı ve hacmi yetmez, Civic tipi bana uymaz, A5 veya V40'a param yetmez [emoji6]
Kısacası, internette veya sosyal medyada çokça şikayet duysak bile araçlarımız totalde gayet iyi ve parasını fazlasıyla hak ediyor.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim. Ben vw kullanan arkadaşlarıma bakıyorum. En önemlisi karşılarında doğuş gibi bir muhatap var. Vw araçlarına bakıyorum. Örneğin astra cosmomla arkadaşımın jetta comfortuna bakıyorum. Özellik olarak benim aracım çok çok önde. Ama jettaya bi bindiğiniz zaman kalite olmasa bile kalite algısı çok Yüksek gerçekten. Golfe biniyorum benim aracımın yarısı etmez ama algısı albenisi çok yüksek. Bunu astra da göremiyorum.
Hocam, Jetta sadece VW marka imajından kazanıyor. Astra yol tutuşu ve sürüş keyfinde olduğu gibi performansta da daha iyi bence.

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Yeni Opel kullanıcısıyım öncelikle belirteyim. Dışarıdan bakarsak Corsa ve Astra sahiplerinin genelde memnun olduğunu görüyorum. Opel yetkili servislerinin kötü bir ünü var ama yetkili servisi çok iyi denilen marka da yok zaten. Bunun dışında Opel araçlar tutuluyor, markanın globalde son yıllarda iki kez el değiştirmesi, bir dönem Türkiye'den çekilme söylentilerine rağmen iyi satanlar arasında yer almaya devam ediyor. İkinci eli iyi, güvenlik ve konfor konusunda herkes hakkını teslim ediyor.
Piyasa araştırması yaparken Passat, A5, Focus vb kullanan dostlarımın görüşüne başvurdum, hepsi Astra'yı övdü, kötü diyen olmadı. Benim aracımı görüp deneyen 2 arkadaşım şu anda Astra arıyor, pazarlık aşamasındalar. Kısmetse birkaç güne onlar da Astra sahibi olacak.
Astra'nın imajına dair şakayla karışık bir örnek vereyim. En büyük forumlardan biri olan Donanımhaber sitesine girip bakın. Hangi segment olursa olsun bir araç modeli konusunda fikir sorana mutlaka "onu boş ver Astra al, Astra daha iyi" diyen bir 20 kişi çıkıyor. Mesela i20 mi soruldu, cevap "Astra al." 3.20 nasıl, yine cevap Astra al. Ceed? Yok Astra daha iyi. Yani insanlar Astra tavsiyelerden bıktığı için forumda başka bir marka model hakkında soru sormaya korkar hale gelmiş neredeyse [emoji23]
Şaka bir yana, Opel araçlarda en çok mekanik şikayetler duyuyoruz. Şikayetlere bakarsak bu konuda Peugeot ile kimse yarışamaz ama yine en çok satanlar arasında olmaya devam ediyor. Kullanan 3 arkadaşım var, hiçbir sorun yaşamadan yıllarca keyifle bindiler. Ayrıca, müşteri memnuniyetinde BMW son sıralarda yer alırken, en yüksek memnuniyet oranına sahip marka Dacia. Sizce hangisi daha sorunsuz? Demek ki şikayet oranı beklentilerle ilgili.
Ben naçizane, verdiğim paranın karşılığını iyi seviyede aldığım kanaatindeyim. Satın aldığım fiyat ile güvenlik, konfor, teknoloji, güç, yakıt tüketimi, iç hacim, kullanışlılık, estetik, imaj, 2. el değeri, bakım ve kullanım maliyeti gibi unsurları birlikte değerlendirince, bu fiyata sahip olabileceğim, ihtiyacıma uygun ve zevkle sürebileceğim en iyi aracı aldım diye düşünüyorum. Şahsen Megan'a o paraları vermem, Corolla performansı emekli oluncaya kadar bana gelmez, Focus iç tasarımı ve hacmi yetmez, Civic tipi bana uymaz, A5 veya V40'a param yetmez [emoji6]
Kısacası, internette veya sosyal medyada çokça şikayet duysak bile araçlarımız totalde gayet iyi ve parasını fazlasıyla hak ediyor.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Hocam elinize sağlık 2 defa okudum yorumunuzu teşekkürler astra al;)

• Beğen

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Markaya sahip çıkabilmekte çok önemli. Doğuş grubu kesinlikle WW grubuna sahip çıktı ve çok iyi pazarladı ancak Opel Türkiye yıllarca işi kendisi götürmeye çalışarak bazı hatalar yaptı. Bakınız...

"Opel 1999’dan bu yana ilk kez, General Motors’tan Fransız PSA Grubu’na geçince kar etmeye başladı. PSA’nın yıllık mali sonuçlarına göre, 2018’in ilk yarısında Vauxhall ve Opel 502 milyon Euro işletme karına ulaştı. Marka General Motors bünyesinde son yılı olan 2016’da 257 milyon dolar zarardaydı. "

• Beğen

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam elinize sağlık 2 defa okudum yorumunuzu teşekkürler astra al;)
İnsanlar not ekliyor hocam "Astra diyeceklere baştan söyleyeyim D sınıfı araç bakıyorum" şeklinde [emoji23] İllallah demişler. Gerçi, bu yorumlara bakarsak Astra satışlarının Megane civarında olması gerekiyordu [emoji51]

• Beğen
Tepkiler: Murat