Aracınız Ne kadar yakıyor?

hurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR yi yetkili servis, sadece müşterinin isteği doğrultusunda iptal ediyor mu herhangi bir arıza falan olmaması halinde?

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim araçla (Benzinli) 150 ytl'lik benzinle (300kmSi uzunyol) 570 km gittim. tüketim 263 krş/km
sadece şehir içi sarfiyat ise 100 ytl'lik benzinle 330 km tüketim :303 krş/km

Bu veriler ışığında lpg'ye geçmemi önerirmisiniz? ayda yaklaşık 650-700 km yapan biriyim. Ayrıca lpg taktırdığımda sarfiyatım nekadara düşecek. Bu konuda çok fazla başlık var. kafam karıştı?

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim araçla (Benzinli) 150 ytl'lik benzinle (300kmSi uzunyol) 570 km gittim. tüketim 263 krş/km
sadece şehir içi sarfiyat ise 100 ytl'lik benzinle 330 km tüketim :303 krş/km

Bu veriler ışığında lpg'ye geçmemi önerirmisiniz? ayda yaklaşık 650-700 km yapan biriyim. Ayrıca lpg taktırdığımda sarfiyatım nekadara düşecek. Bu konuda çok fazla başlık var. kafam karıştı?

Mustafa Bey benim aracımda sıralı sistem lovato lpg kiti var.

Kışın 25 ytl ile uzun yolda 165 km yaptım. Tam boş depoya 25 ytl lpg aldım(1,72 YTL'den) 165 km sonra kırmızı ışık yandı. Bir 10 km daha giderdim sanırım içindeki ile. Böylelikle anladım ki yol bilgisayarım ortalama tüketimimi %25 hata ile 7.0 lt/100 km olarak ölçtü. Hız ortalamam 89 km/sa idi. Havalar ısındıktan sonra aynı yolu 6.0 ila 6.7 arasında değişen ortalamalarla birkaç defa daha yaptım. 6.0 lt/100 km ortalama tüketimde hız ortalamam 83 km/sa idi.

Fakat şehir içi çok kısa mesafelerde yol bilgisayarım 11-12 lt/100 km ortalama tüketim ölçüyor. Yani şehirler arasının tam 2 katı. Ama çok kısa mesafeler için.

Fakat 20-30 km'lik şehir içi normal trafikte 8-10 lt/100 km civarında ortalama tüketim ölçüyor yol bilgisayarım.

Tabi daha önce yaptığım hesaplamalara göre yol bilgisayarımın %25 eksik ölçüm yaptığını tespit etmiştim.

Ben de daha önce şehir içi tüketimimi şehirlerarası tüketimim ile kıyasladığımda çok fark var diye aynı başlık altında arkadaşların görüşüne başvurmuştum. Tüketimlerin normal olduğunu belirttiler.

Hatta çok küçük farklarla daha iyi performansa sahip lpg kullanan arkadaşlar vardı.

Motorunuzda bir sıkıntı yok ve sanırım lpg ayarlarınız iyi yapılırsa sizin de tüketiminiz bu değerlere yakın olur.

Fakar yine aynı başlık altında uzun yolda çok iyi tüketime sahip benzinli araçlar var. Bu araçlara kıyasla sizin tüketiminiz fazla. Ya hız yapıyorsunuz ya da motorda başka bir sıkıntı olabilir. Onu siz daha iyi bilirsiniz.

Ben öneririm lpg'yi.

Lpg motor ömrünü uzatıyor, buji ve yağ değişimi sürelerini uzatıyormuş -bilinenin aksine-.

Hem de daha çevreci bir yakıt.

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good: Arkadaşlar, lpg iyidir temiz yakıttır ve bence benzinden daha kaliteli bir yakıttır. Benim araba benzindede lpgdede aynı fiyata aynı yolu gidiyor o yüzden artık benzinde gidiyorum.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
:good: Arkadaşlar, lpg iyidir temiz yakıttır ve bence benzinden daha kaliteli bir yakıttır. Benim araba benzindede lpgdede aynı fiyata aynı yolu gidiyor o yüzden artık benzinde gidiyorum.

Eş değer tüketimi nasıl başarabildiğni çok merak ediyorum.:confused: Ben benzin kullanıyorum,Ipg nin tüketimine kesin bir şey söyleyemem ama her ikisinin lt değer fiatları meydanda, bunu tutturabilmek büyük bir başarı sayılmalı.;)

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özgür bey verdiğiniz bilgiler gerçekten çok kıymetli, Lpg taktırma konusundaki tereddütlerimi tamamen yok etti diye bilirim.
Benim aracın şehir dışı yakıt tüketiminin biraz fazla görünmesi dediğiniz gibi fazla hızlı olmamdan kaynaklanıyo. Araçla ilk defa şehirler arası yola çıktım ve galiba biraz abarttım...
Sonuç olarak LPG galiba en mantıklısı....

okanttnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar şu çevrecilik olayini bir zahmet geçelim , motorun ömrünü uzatma durumunuda.:)

Soruyorum çevreci arkadaşlara benzinle lpg eşit fiyat yada lpg 3.20ytl benzın 3.40ytl olsaydı acaba ne kullanırdınız?

İnsanlar sigara içip küllerini yola dökünce çevre kirlenmiyor , benzinli araç kullanınca çevre kirleniyor.:hıh: Soruyorum arkadaşa neden taktıın lpgyi abi çevreci yakıt diyor şap diye yere tükürüyor.:kop:

Kısacası şu memlekette dizel ve lpg ekonomik olmasa kimse yüzüne bakmaz.

Varmı aksini iddaa eden?

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün Ankara'dan Konya'ya geldim toplam 270.6 km. yol yaptım yol bilgisayarına göre 13.9 litre benzin yakmışım konyada benzin litre fiyatı 3.45 ytl 3.45x13.9 = 47.955 ytl yani yaklaşık 48 ytl ile 270 km. yol yaptım yani kilometrede 0.178 ytl yakmışım. Bilirsiniz konya-ankara yolu gayet düz bir yol ve hızım genellikle 90-100 arası olarak gittim yolu. Bence uzun yolda bu bizim astra g ler oldukça ekonomik.