Aracım çok mu yakıyor ?

mbk_1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. 1 ay önce opel astra h kasa 2005 model cosmo paket, yarı otomatik bir hb araç alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Bu benim ilk aracım :) Tecrübelerinize ihtiyacım var. Araçta Landrenzo marka sıralı sistem lpg var. 2015 yılında takılmış. Araç 110 bin km'de. Aldığım kişi bütün ağır bakımlarını iki bin km önce yaptırmış. Depoyu 2. kez fulledim. En son fullediğimde 110 liraya 32 lt lpg aldı ve 240 km'de lpg bitmişti. BC ekrandan baktığımda 100 km'de 11 ya da 12 lt gibi bi sonuç görmüştüm. Yakıt hesabı yaptığımda araç km'de 0.50 kuruş yakıyor. Genelde sakin kullanmaya çalışıyorum. Bu sizce normal mi yoksa fazla mı ? Çevremdeki kişiler aracın çok yaktığını anormal bir durum olduğunu söylüyorlar. Kullanan kişilerden fikir alabilirsem iyi olacak. Herkese iyi forumlar.

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aracınız şehirdışı kilometrede 30 krş şehir içi ortalama 35 krş yakmalı (lpg litre fiyatı 3.50 alınmıştır). Bulunduğunuz bölgedeki iyi ustaları araştırıp lpg sisteminizin bağlantı şemasını öncelikle gözden geçirin. Son zamanlarda lpg yol kalibrasyonu ile sorunlarını çözenler de baya çok. AFR olarak geçiyor ismi. Bir araştırın bulamazsanız yine buraya yazarsınız.
Arkadaşlarınız doğru söylüyor, o araçta yolunda gitmeyen birşeyler var.

mbk_1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı aldıktan 2 hafta sonra LPG filtresini değiştirdim ve LPG ayarı yaptırmıştım Landirenzo yetkili şubesinde. (Ankara-Gimat'da yeri)

Bende aynı fikirdeyim şehir içi 35, maksimum 40 kuruş, şehirler arası 30 kuruş gibi bişi yakması lazım. LPG ayarı hariç başka ne sıkıntısı olabilir ve nereye gösterebilirim ?

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Montaj mühendisliğinde yapılan yanlışlar (kitin yerleşimi, enjektörlerin yeri, özensiz ara bağlantı izolasyonu vs.) buna sebep olabilir. Eğer sorun montajda değilse yolda aracı tüm viteslerde, kullanılabilecek tüm devirlerde kalibre etmek diğer sorunları elimine eder.

(Bunları yazarken aracın stok mekanik parçalarının sorunsuz çalıştığını varsayıyorum).

mbk_1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Montaj mühendisliğinde yapılan yanlışlar (kitin yerleşimi, enjektörlerin yeri, özensiz ara bağlantı izolasyonu vs.) buna sebep olabilir. Eğer sorun montajda değilse yolda aracı tüm viteslerde, kullanılabilecek tüm devirlerde kalibre etmek diğer sorunları elimine eder.

(Bunları yazarken aracın stok mekanik parçalarının sorunsuz çalıştığını varsayıyorum).

Anladım teşekkür ederim.