Aracım 70 derecenin altinda iken fan calistiriyor

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaslar,

Bugun aracimla belli bir yol gittikten ve aracim 85 dereceye ulastiktan sonra motor calisir halde bekliyordum. Bu sirada kalirifer de tam randimanli calisiyordu bu nedenle sicaklik tekrardan 70 derecenin altina kadar dustu yani hararet gostergesi en dusuge kadar geldi ama buna ragmen aracimin belli araliklarla fan actigini fark ettim sorun nerden kaynaklaniyor olabilir araba cok uzun surede isinmaya baslamisti zaten

not termostat 82 dereceye kadar acilmiyor kontrol ettim

Tesekkurler

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor sıcaklık sensöründe sorun olabilir,göstergeye bilgiyi o sensör ilettiği için göstergede o şekilde görüyor olabilirsiniz,tech 2/op-com a bağlayıp motor sıcaklık değerini kontrol edin/ettirin..

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun bence yıne termostat gec ısınması kacırdıgını fanı 85 te acmasıda dusuk derecelı oldugunu gosterıyor..Tabı her ne kadar 85 derecede acsada 70 dereceye kadar dusmesıde anormal buda Muammer Bey in dedıgı gıbı ısı sensorunde de sorun olabılecegını dusunduruyor.Isı sensorunu söküp temızleyerek takmak cok basıt bır uygulama korozyonu temızleyıp denemek mantıklı olurdu.

Son düzenleme:

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tipik termostat arızası amirim ...:) kurcalama altını üstünü

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beraberinde fan müşürüde cortlamış olabilir tabi ama o durumda fanın sürekli çalışıyor olması lazım ...
yani kontağı açınca fan çalışmaya başlar hiç susmaz böylece araç ısınmaz ..
bunu anlamak kolay eğer öyleyse rölesini çıkarırsın susarsa müşür gidiktir...sanırım bu arkadaşta böle bi durum yok arada bi çalışıyor diyor çünki . :?
o değilse önce termostatı değişmek lazım ( zira basit ve ucuz ) gene düzelmezse o zaman motor ısı müşürüne bakılabilir yani hade amirim senin gönlünüde yapak :)

Son düzenleme:

gkhnysl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beraberinde fan müşürüde cortlamış olabilir tabi ama o durumda fanın sürekli çalışıyor olması lazım ...
yani kontağı açınca fan çalışmaya başlar hiç susmaz böylece araç ısınmaz ..
bunu anlamak kolay eğer öyleyse rölesini çıkarırsın susarsa müşür gidiktir...sanırım bu arkadaşta böle bi durum yok arada bi çalışıyor diyor çünki . :?
o değilse önce termostatı değişmek lazım ( zira basit ve ucuz ) gene düzelmezse o zaman motor ısı müşürüne bakılabilir yani hade amirim senin gönlünüde yapak :)
termostatın fiyatını yazarmısınız benzer soru bendede var

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
termostat benim aracım için 85tl müşürüyle 95tl behr markaları.. Peki ısı müşüründe sorun var ise fan beynide opcomda göstergede sıcaklığı müşür üzerinden görmüyor mu? Genelde müşür ve termostat denmiş en iyisi 95liralık termostatla müşürü uğraşmadan beraber değişmek sanırım :(

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun dakika dakika kontrol ettin termostat 82ye kadar kesinlikle açılmıyor kaçırmıyor bile boru buz gibi kalıyor bu yüzden termostatı boşverip müşüre yöneldim. Müşürün orj. GMi 30tl civarı diğer modeller gibi oemini bulamadım diğer opllerin müşürü uyar mı? bir bilen var mı

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siemens var opel icin hella buralarda varmi bilmiyorum yani illa GM olmasi lazim degil

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostad kacirma yapmiyorsa termostad dan cikan hortum 80 dereceye kadar soguk ise ve fan devreye giriyorsa burda iki ihtimal kalir...
ya motor hararet müsürü beyine yanlis veri veriyor veya fan müsürü arizali erken devreye giriyor hatayi burada aramak lazim tabii ayni zamanda soketler nemden bakir paslanmasi patina olup olmadigina bakip temizlemekle baslamali
hararet müsürü icin ölcüm:
20 derecede 2-3 ohm
80 derecede -+ 300ohm