Araca fazla motor yağı konmuş!!!

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sanmam yağ katkısı dediğin 100-200 ml bişe

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşımın sahibi olduğu özel serviste görmüştüm. Bi vectraya arabanın sahibinin oğlu 8 litre yağ koymuş.:D sonuç keçeleri patlatmış hatta son susturucudan adamlar yağ boşaltıodu:D yinede çok fazla değil anladığım kadarıyla normal orandan. Ama yinede fazla yağ olmamasında fayda var
Heralde çocuk motor kapağından bakıp kapağa kadar doldurmuş parçaların her tarafını kapatsın açıkta parça kalmasın diye:)

singlewolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler arkadaşlar

60 ml şırınga ve akvaryum hortumu ile sorunumu hallettim. :)
Biraz zamanımı aldı ama sonunda oldu.

Arkadaşlar ben mi yanlış biliyorum yoksa opel servisleri mi?
Benim bildiğim (klavuzda da aynen böyle yazıyor) yağ filitresi ile birlikte yağ değişimi yapılıyorsa 3,25 litre yağ konur.
Max çizgisinin üzerinde olursa yağ tüketim oranı artar ve bujiler yağlanabilir.

Opel servisleri bunları bilmiyorlar da mı 4 litre yağın hepsini boca ettiler. :mad:

merhaba
benim de araca usta fazla yağ koydu sanırım. 1.2 motor 2006 model benzinnli corsa. 4 lt yi boşalttı. fazla koydun yağ cubungunda max ın uzeri yağlı dedim. cubu cıkarırken bulanıyordur dedi . daha ne diyim :)
yağ cubugunun olduğu yerden sırınga ve serum horutumu ile cekeyim diyorum. olur mu ? bi problem olur mu ?siz yaptınız mı ? yağcıya gitmeden kendim bu şekilde halletmek istiyorum. corsa c ler ne ladar yağ alır klavuz varmı sizlerde ?

singlewolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhaba
benim de araca usta fazla yağ koydu sanırım. 1.2 motor 2006 model benzinnli corsa. 4 lt yi boşalttı. fazla koydun yağ cubungunda max ın uzeri yağlı dedim. cubuğu cıkarırken bulanıyordur dedi . daha ne diyim :)
yağ cubugunun olduğu yerden sırınga ve serum horutumu ile cekeyim diyorum. sonucta cekeğim yağ 200ml kadar olacak. yağ çuguğun olduğu yere ınce hortum indirerek olur mu ? bi problem olur mu ?siz yaptınız mı ? yağcıya gitmeden kendim bu şekilde halletmek istiyorum. corsa c ler ne ladar yağ alır klavuz varmı sizlerde ?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Filtrenn değişip değişmemesine göre değişir.
Serum ile çekebilirsiniz.

ckaracaev

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başka bir konuya attığım postu direk copy paste yapıyorum,içerisinde alakalı parçalar var.

Bir dostumun başına gelen hikayeyi anlatmak isterim,

Kendisi aracıyla hiç ilgilenmez, o yaşlarında şimdi ki benim gibidir yanı "anaa bu bozulmuş herhalde" demeden sanayiye uğramaz,yağ değişimi-filtre değişimi-buji değişimi nedir ne zaman yapılır falan bilmiyor doğal olarak. Tek farkımız milletin dediğine çok inanır idi ,kim olursa olsun. Yani birisi 10 numara kullan LPG'den daha iyidir dese kullanırdi.

Bir gün acilen yemeğe gitmesi gerekiyor, iki dirhem bir çekirdek giyinmiş gidiyor. Benzin almak için duruyor petrolde, pompacı arkadaşımızda artık prim derdinde mi yoksa başka birşey için mi anlamadık tabi ki "ABİİ BU ARABANIN YAĞI BİTMİŞ 10 KM SONRA MOTORU ELİNE ALIRSIN" diyor.

Bizimkide saf koyalım o zaman diyor,yağı koyuyorlar araçta yağ zaten tamamen var, doğal olarak fazla geliyor
2007de olan olaydan bahsediyorum. O zamanın parasıyla 3.5 Bin TL Keçelerinde,susturucusunda vb. muhtelif yerlerinde yağ kaçırmasından dolayı tamir yapılıyor araca.(1/4'u en yüksek bordolu devlet memuru maaşı 3,750 net falandı galiba)

Özetle, kimin ne dediğine bakmadan,"eksiltir opeller 5bin kmde bir yağ ekle sen bişey olmaz abiciğim" diyenleri dinlemektense bana göre tüm yağı boşaltmadan yağ eklemesi yapmamak gerekiyor. Hem yağın içeriği açısından ister istemez saflığı ve parçacık miktarını arttırmış oluyoruz. viskozite farkından dolayı.

2001 arabam 180 binlerde daha motoruna anahtar değmedi,yağ eksiltme falan yapmıyor,rutin bakımıydı,filtresiydi,yağ değişimiydi falan aklıma geldikçe yapıyorum düzen falan yok.

babam yağı-suyu hiç değiştirmez,servise gitmezdi bunlar için
şöförünün aklına geldikçe söylerdi babam servise gider değiştirirdi, yada 2 yıl geçince servis arardı yağı değiştirelim mi artık diye.

25 bin 40 bin km arasında yağ değiştiriyoruz hala yağ yakma-motorda sıkıntı falan görmedik.

belkide farkında olmadan doğru olanı yapıyoruzdur bilemedim ki.

singlewolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtrenn değişip değişmemesine göre değişir.
Serum ile çekebilirsiniz.

Filtre de değişti tabiki kardeş. 4 lt çok gibi. klavuz var mı sizlerde corsa c 1.2 benzinliye ne kdar yağ konur. ince serum hortumu ile şırınga ile biraz çekeyim diyorum. çünkü 4.kademinin üzerinde de yağ göükmekte. bulanıyor diyemeyiz sanırım çıkarırken. en azından 200 ml çekiyim diyorum. fazla olmasındansa 200ml az olsun daha iyi. 4.kademenin altına inmeyecek şekilde biraz çekecem yağı.. sizce zararı olur mu yağ çubuğunun olduğu yerden yarğı çekmenin. ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtre de değişti tabiki kardeş. 4 lt çok gibi. klavuz var mı sizlerde corsa c 1.2 benzinliye ne kdar yağ konur. ince serum hortumu ile şırınga ile biraz çekeyim diyorum. çünkü 4.kademinin üzerinde de yağ göükmekte. bulanıyor diyemeyiz sanırım çıkarırken. en azından 200 ml çekiyim diyorum. fazla olmasındansa 200ml az olsun daha iyi. 4.kademenin altına inmeyecek şekilde biraz çekecem yağı.. sizce zararı olur mu yağ çubuğunun olduğu yerden yarğı çekmenin. ?

içeriye bişey düşürmediğiniz sürece çekebilirsiniz sorun olmaz

alionur54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba
benim de araca usta fazla yağ koydu sanırım. 1.2 motor 2006 model benzinnli corsa. 4 lt yi boşalttı. fazla koydun yağ cubungunda max ın uzeri yağlı dedim. cubu cıkarırken bulanıyordur dedi . daha ne diyim :)
yağ cubugunun olduğu yerden sırınga ve serum horutumu ile cekeyim diyorum. olur mu ? bi problem olur mu ?siz yaptınız mı ? yağcıya gitmeden kendim bu şekilde halletmek istiyorum. corsa c ler ne ladar yağ alır klavuz varmı sizlerde ?

Corsa 1.2 motor 3.6 litre yag alır

ASUS Zenfone 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi