Araç yağı % kaçın altına düşünce değiştirilmesi gerekir?

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracı aldığımda yağ %85 civarlarındaydı 4500km de şu an aracım ve yağ seviyesi %68 çok mu hızlı düşüyor?Ayrıca kaçın altına düşünce takviye yapılması gerekir? Bir şey daha sorim konu kirliliği yapmim aracım son zamanlarda sanki fren yaparken titriyor abs dendir diyorum ama ilk aldığımda sanki hiç titremiyordu ya da ben farketmiyordum acaba titremesi normal midir?Teşekkür ettim.

çellocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç yağı % kaçın altına düşünce değiştirilmesi gerekir?

Bence göstergedeki yağ seviyesine takılma, durumu yağ çubuğundan takip et. seviyesi max. ile min. çizgilerinin ortasındaysa normaldir. eksilme olursa ilave edersin, değişim km' si zaten belli 15.000. Titreme konusuna gelince, galiba bir arkadaşımız fren disklerindeki bozulma yüzünden garantiden diskleri değişti, seninkide böyle bir durum olabilir...

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kullanma kılavuzunda belli bir seviyenin altına düşünce ekranda uyarı vereceği yazıyordu.Sanırım bu uyarıdan sonra bir hafta ya da 500 km içinde değişim yapılması gerekiyor.Risk olmaması açısından %10-15 arası bir değer sanıyorum.

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hmm garanti kapsamına giriyorsa iyi sonra demesinler kullanım hatası diye :)yarın bi servise götürim en iyisi sanırım dediğiniz gibi disklerden.Çünkü ilk aldığımda aracı böyle birşey hissetmiyordum ayrıca fren pedalının sertliği frene basılı tuttukça değişiyordu şimdi öyle birşey de olmuyor.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Oydelee link' Alıntı:
arkadaşlar aracı aldığımda yağ %85 civarlarındaydı 4500km de şu an aracım ve yağ seviyesi %68 çok mu hızlı düşüyor?Ayrıca kaçın altına düşünce takviye yapılması gerekir? Bir şey daha sorim konu kirliliği yapmim aracım son zamanlarda sanki fren yaparken titriyor abs dendir diyorum ama ilk aldığımda sanki hiç titremiyordu ya da ben farketmiyordum acaba titremesi normal midir?Teşekkür ettim.

benim şu an 8400 km de ve %48 de gösteriyor. yani bir yıl yada 15 bin km rahat götürüyor. Herhangi bir uyarı veya eksilme yoksa problem yok demektir  15 bine kadar gider yağ zaten. Gitmezse serviste az da olsa ekliyorlar eksilme olursa ama
Frene basınca araç titriyorsa muhtemelen bir arızanın belirtisi diye düşünüyorum
genelde fren diski çizilmesinden kaynaklanıyor sanırım sonra elektronik aksama baktırmak lazım
hiç vakit kaybetmeden servise uğrayın daha fazla zarar vermesin araca

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Araçlarımızın (Astra J için) yağ ömrü göstergelerindeki değerler süreye ve yapılan kilometreye göre değişiyor. Ölçen ve ekrana değer veren sistem yağın kalitesi, viskozitesi vb. gibi faktörleri gözönüne alıp bir değer sunmuyor.

Örnek olarak galiride duran bir aracı 3-5 ay gibi bir süre sonra kullanıcı satın aldığında kalan yağ ömrünü %100 görmez. Çünkü araç banttan çıktıktan sonra üzerinde zaman geçmiştir.

Şöyle bir beklenti olmasın sakın. Aracımı aldım, 15.000km'de kalan yağ ömrüm %0 olacak nasılsa demeyin. Bu değeri takip etmekten daha önemli olan şey periyodik olarak yağın rengini seviyesini gözle kontrol etmek.

Benim aracımdaki durum şöyledi:

Aracı aldığımda kalan yağ ömrüm %98 gösteriyordu (21 Nisanda banttan çıkıp 18 Mayısta bana teslim edilmişti). 8000 km'ye gelince %11 civarına indi ve ekranımda uyarı metinleri çıkmaya başlamıştı ama yağ seviyesini kontrol edince bir aksilik gözükmüyordu.

Servise gittim, yağ deşimine gerek olmadığını, 15.000km'de değişeceğini sadece turbodan dolayı 0,5lt'lik bir eksilme olduğunu söylediler bunun ilavesini yaptılar ve % değerini resetleyerek %100 yaptılar.

Bu yüzde değerini resetlemek mümkün: Aracın anahtarı kontakta iken çevirin ama marşa basmayın, sonra frene basın, menüde yağ ömrüne gelerek resetlerseniz bu değeriniz %100 olacaktır fakat nasılsa resetledim diye değişim süreçlerini ve seviyeyi kontrolü ihmal etmemek lazım. Turbo motor için yağ çok önemli...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

1000km bakımı / kontrolü var mı arkadaslar? bana bu konuda bilgi verilmedi....

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

trk_187 link' Alıntı:
1000km bakımı / kontrolü var mı arkadaslar? bana bu konuda bilgi verilmedi....

Resmi olarak yok ama, aracı aldıktan sonra servis beni aradı, halimi hatırımı sordu.5 bin km dolunca isterseniz uğrayın, yağına suyuna bakalım dedi.
İlk bakım hangisi önce gelirse 1 yıl ya da 15 binde.

Lorenzo Von Matterhorn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar aracım 2000kmde yağ eksiltmiş die yağ ekledim, servisten çıktıktan bir kaç saat sonra motor arıza lambası yandı(sarı) sizce neden olmuş olabilir?
thnxx

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

Lorenzo Von Matterhorn link' Alıntı:
arkadaşlar aracım 2000kmde yağ eksiltmiş die yağ ekledim, servisten çıktıktan bir kaç saat sonra motor arıza lambası yandı(sarı) sizce neden olmuş olabilir?
thnxx

inglinç... servisinize başvurmanızda fayda var.... yağ eksiltme ile ilgili bir sorun olabilir!