arac titremesi.

Stskeep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba bu aralar bi kara dumanlar var uzerimde :D
Aracim suan 6150 kmde, bugune kadar hic basima gelmeyen bir olay geldi basima.
1. Ve 2. Viteslerde ayagimi debriajdan cekerken arac acayip bi silkelenmeye.basladi bi kav defa denedim her seferinde olmasada gene yapmaya devam etti. Araci kullanirken bu olaya dikkat ederdim baski balata problemi olmamasi icin ayrica ozen gosterirdim ama bu problemler bana baski balatayi animsatiyor :) sizce ne olabilir ?

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Debriyaj kavramasinda oluyorsa banada baski balata olabilir gibi geliyor.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: arac titremesi.

Peki bu durumda motor devri nasıl değişiyor? Orda da bir hareketlenme var mı? Eğer yoksa debrijaydadır.Sonuçta devir sabit ama araç silkeleniyor.Aradaki tork aktarımında sorun var demek.

Eğer her zaman yapmıyorsa baskı balata değildir. Bundan ziyade kalkış sırasında motorun soğuk olması, yeterince gaz verme, debrijayı yavaş-hızlı bırakmaya bağlı olarak böyle bir hareket yapabilir.

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Debriyajı hızlı bırakınca benim araba da yayık gibi sallanıyor 1. Vitese alınca 2 den.

Stskeep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Peki bu durumda motor devri nasıl değişiyor? Orda da bir hareketlenme var mı? Eğer yoksa debrijaydadır.Sonuçta devir sabit ama araç silkeleniyor.Aradaki tork aktarımında sorun var demek.

Eğer her zaman yapmıyorsa baskı balata değildir. Bundan ziyade kalkış sırasında motorun soğuk olması, yeterince gaz verme, debrijayı yavaş-hızlı bırakmaya bağlı olarak böyle bir hareket yapabilir.

Şöyle söyliyim, aracın devrinde ve gidişinde hiçbir sıkıntı yok hissettiğim kadarıyla.
Debriajdan ayağımı yavaşça çekerken kalkışta vs sorun yok bırakmama yakınken araç bildiğiniz titriyor ve silkelenmeye başlıyor.
stop edicek gibi oluyor tekrar devriaja basıyorum aynı şekilde ayağımı çekiyorum sıkıntı yok bu sefeer :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Stop edecek gibi oluyorsa devir düşüyor demektir.

Debriyajın sonuna geldiğinizde motor devri düşüyorsa motor yüke bindiğinde o devirde yeterli torku üretemiyor demektir.Ya kalkışta gazı az veriyorsunuz, ya da motorun o devirde düşük tork vermesine sebep olacak bir ayarsızlık var.

Stskeep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

En güzeli sanırım servise gidip durumu anlatmak, uzun zamandır gitmek istiyordumda bakımda hepsini anlatırım diyordum :)
1. ve 2. vitesle alakalı sıkıntım vardı zaten 1'e takarken lank diye geçiyordu, bakımda gösteririm istiyordum ama en yakın zamanda gitsem daha garanti olucak gibi.