Araç Gösterge Uyarı (İkaz) Lambaları ve Motor Sıcaklığı Hk.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Coolant 112 gösterdiğinde saatin 90 derece olmasını şurdan çıkardım.motor su kaynatmalı bu derecede ama kaynatmıyor.bu opelin yazılımsal yada sensörün konumuyla alakalı bir durum.sebebini de merak dahi etmedim bir çok opelde gizli menüden kontrol ettiğimde hep 105 in üzerinde olduğunu gördüm.arkadaşın araç da bunlardan biri.sor bakalım 105 derecede yedek su deposu kaynıyormu diye hayır diyecek sana.
Bilmeden etmeden yazmıyorum merak etme lütfen.bunlar sensör konum yazılım vs sapmaları enteresan ama böyle işte merak edip araştıracak vaktim yok şuan.şükrü reis konuyu farkederse sebebini yazacaktır.

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar astra j 1.6 benzinli aracın fabrika termostat açılış sıcaklığı verisi 105 derece zaten. Fan kaçta açıyor bulamadım.

Yani bu aracın ideal çalışma sıcaklığı 105 de başlıyor. Nerde bittiğini,yani nerde fan açtığını bilmiyorum.

Önceki Opel modellerinin fabrika termostat açılış sıcaklığı değeri ise 92 genelde. İdeal çalışma sıcaklığı 92-102 olarak yazıyor. Benim aracım da öyle. 92 de termostat açıyor.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Coolant 112 gösterdiğinde saatin 90 derece olmasını şurdan çıkardım.motor su kaynatmalı bu derecede ama kaynatmıyor.bu opelin yazılımsal yada sensörün konumuyla alakalı bir durum.sebebini de merak dahi etmedim bir çok opelde gizli menüden kontrol ettiğimde hep 105 in üzerinde olduğunu gördüm.arkadaşın araç da bunlardan biri.sor bakalım 105 derecede yedek su deposu kaynıyormu diye hayır diyecek sana.
Bilmeden etmeden yazmıyorum merak etme lütfen.bunlar sensör konum yazılım vs sapmaları enteresan ama böyle işte merak edip araştıracak vaktim yok şuan.şükrü reis konuyu farkederse sebebini yazacaktır.

Sony Z5 cihazımdan gönderildi
Düdüklü tenceredeki su 100 dereceyi geçmesine rağmen neden kaynamaz [emoji4][emoji782]

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Düdüklü tenceredeki su 100 dereceyi geçmesine rağmen neden kaynamaz [emoji4][emoji782]

ısı sensörü termostatın üzerinde ısınmış en yüksek sıcaklıktaki su o noktada.termostat açınca hararet engellenmiş oluyor o yüzden tencerede kaynamaz motor da hararet yapmaz.ama konu tam olarak bu değil astra h da saat yok tamam da bizim araçlarda saat 90 iken test modu neden 107-112 ??bu konuyu merak eden varsa bu derece farkının sebebini bulmalı

srkndndr

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
adamlar ne araba yapmış hem kronikleri bol hem gizemli . bu sıcaklık ile ilgili onlarca forumda okudum kimse teşhisi koyamamış.d

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servisi aradım getir bakalım dediler. Tanıdık bir ustaya sordum o araçlar öyle normal dedi. Anladığım kadarıyla bu arabalar böyle ama bir açık kapı var. Oda dikkatli olmak gerekiyor: her zaman su olacak antifriz mutlaka olmalı. Fanın çalışıp çalışmadığına dikkat edilmeli. Gerçi bunlar bütün araçlar için geçerli ama opel in bu yüksek motor sıcaklığında çalışan serilerinde daha fazla dikkat edilmeli sanırım. Bir dikkat edilmesi gerekende nasıl dikkat edileceğini çok merak ediyorum açıkcası ; hortumlara vs. Verdiği zararı gözlemleyip çatlak ve patlayan hortumları hemen fark edip değiştirmek gerekir. Benim araçta silindir kapağından su sızıyordu ustaya bıraktım ( tanıdık) hortum inceymiş patlamış değiştirdim ben dedi. Arkadaşlar bunlar tamamen benim acemi görüşlerim 3 aylık Astra kullanıcısıyım :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yetkili servisi aradım getir bakalım dediler. Tanıdık bir ustaya sordum o araçlar öyle normal dedi. Anladığım kadarıyla bu arabalar böyle ama bir açık kapı var. Oda dikkatli olmak gerekiyor: her zaman su olacak antifriz mutlaka olmalı. Fanın çalışıp çalışmadığına dikkat edilmeli. Gerçi bunlar bütün araçlar için geçerli ama opel in bu yüksek motor sıcaklığında çalışan serilerinde daha fazla dikkat edilmeli sanırım. Bir dikkat edilmesi gerekende nasıl dikkat edileceğini çok merak ediyorum açıkcası ; hortumlara vs. Verdiği zararı gözlemleyip çatlak ve patlayan hortumları hemen fark edip değiştirmek gerekir. Benim araçta silindir kapağından su sızıyordu ustaya bıraktım ( tanıdık) hortum inceymiş patlamış değiştirdim ben dedi. Arkadaşlar bunlar tamamen benim acemi görüşlerim 3 aylık Astra kullanıcısıyım :)
Carrepairdata.com a girin bakın.

Opel modellerinin termostat dereceleri yazıyor. Ya da yedek parçacilardan şase vererek çıkan uygun termostatlarin derecelerini öğrenin. Önceki modellerde 92 olan termostat derecesi astra j de 105 olmuş. Bu fabrikasyon veri.

Elbette bu böyle yapılırken soğutma sistemi elemanlarının dayanımı da ona göre ayarlanmış olmalı.

Ayrıca 105 derecede suyun kaynaması lazım diye düşünülebilir ama basınç altındaki suyun kaynama noktada yükselir
Haliyle kapalı sistem bir soğutma devresinde 105 de kaynama yapmıyordur.

Servis bunu dedi, usta şunu dedi vs

Ama bakınız, fabrika verileri bunu söylüyor. Bulabilirsek servis manual kitapçığını da bulup teyit edelim dilerseniz, ben kendi astra f araciminkini teyit ettim

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
[MENTION=79859]mustafa3434[/MENTION] sizin motor kodunuz şu ikisinden biri değil mi? a16xer ya da a16let

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=79859]mustafa3434[/MENTION] sizin motor kodunuz şu ikisinden biri değil mi? a16xer ya da a16let

Motor numarası Z16XER DİYE BAŞLIYOR