Araç Gösterge Uyarı (İkaz) Lambaları ve Motor Sıcaklığı Hk.

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,
Aracımı birkaç ay önce aldım.
2009 New Astra sedan 1.6 nb enjoy mta yarı otomatik benzinli.
Geçenlerde silindir kapağının içinde hortum patlamıştı. Onu değiştirttim sonra kafama sorular takılmaya başladı. İnternetten biraz bakındım opellerde hararet sorunu var gibi kafamda bir olgu oluştu.
Daha öncede ne uyarı lambalarına ne de motor sıcaklığına bakmamıştım.
Anahtarı kontağa soktuğumda bütün gösterge uyarı lambaları yanıyor.
Birkaç Saniye sonra yuvarlak içinde ünlem,yağ,akü ve musluk şeklinde uyarı lambaları kalıyor sadece. motoru çalıştırdığımda hepsi gidiyor.
Araçla işten eve evden işe modundayım. Sabahları motor sıcaklığı 102, akşam ise 107. 6 km lik yolu 30 40 dakikada gidip geliyorum. Fan sesi duymuyorum hiç. Nasıl kontrol edeceğimi de bilmiyorum. Resim koymaya çalıştım ama İNŞALLAH becerebildim
Arkadaşlar bu değerler normal mi değil mi yardımcı olursanız sevinirim.

NOT: Diğer Laf Lafı Açıyor da ki konuyu silin lütfen.

https://hizliresim.com/kOalVr

https://i.hizliresim.com/kOalVr.jpg

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resimler açılmadı.motor sıcaklığına nereden bakıyorsun 107 dereceye ?araç ekranından test menüsünden baktığını varsayarsak normal gibi.112 dereceye kadar çıkabilir.silindir kapağı içinde hortum olmaz ayrıca.kısa bir video ile göstergedeki durumu atabilirsen fikrimizi net söyleyebiliriz.

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resimler açılmadı.motor sıcaklığına nereden bakıyorsun 107 dereceye ?araç ekranından test menüsünden baktığını varsayarsak normal gibi.112 dereceye kadar çıkabilir.silindir kapağı içinde hortum olmaz ayrıca.kısa bir video ile göstergedeki durumu atabilirsen fikrimizi net söyleyebiliriz.

Motor su damlatıyordu. Benim arkadaşa verdim arabayı hortum patlamış bende değiştirdim dedi sağolsun.
Birde fotoğrafları attım tekrar inşallah olmuştur.

qhyUXw.jpg

5mkmJc.jpg

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçta hiçbir sorun yok merak etme.resimlerden ve anlattıklarından yola çıkarak tabi.o coolant benim aracımda 112 dereceye çıkıyor çok sıkıştırdığımda.o derece aracında hararet göstergesi olsaydı aynı göstermeyecekti ; 90 derece olarak görecektin sen o 107 de iken. yani takılma çok test menüsüne.112 den sonrası tehlikeli ama bilgin olsun.ünlem işareti el freni zaten yağ lambası motor çalışmadan sönmez zaten,musluk dediğin lamba ise motor çalışınca sönmesi normal sönmezse normal değil.son olarak ingiliz anahtarlı lamba diğer lambalar sönerken sönmez ise (motor daha çalışmadan) o da bir arıza var anlamına gelir fakat acil olmayan bir arızadır.yinede bakılmalıdır tabi.
sonuç olarak herşey normal merak etme.test menüsünde 112 den sonraya dikkat et o kadar

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçta hiçbir sorun yok merak etme.resimlerden ve anlattıklarından yola çıkarak tabi.o coolant benim aracımda 112 dereceye çıkıyor çok sıkıştırdığımda.o derece aracında hararet göstergesi olsaydı aynı göstermeyecekti ; 90 derece olarak görecektin sen o 107 de iken. yani takılma çok test menüsüne.112 den sonrası tehlikeli ama bilgin olsun.ünlem işareti el freni zaten yağ lambası motor çalışmadan sönmez zaten,musluk dediğin lamba ise motor çalışınca sönmesi normal sönmezse normal değil.son olarak ingiliz anahtarlı lamba diğer lambalar sönerken sönmez ise (motor daha çalışmadan) o da bir arıza var anlamına gelir fakat acil olmayan bir arızadır.yinede bakılmalıdır tabi.
sonuç olarak herşey normal merak etme.test menüsünde 112 den sonraya dikkat et o kadar

Saol kardeşim teşekkür ederim.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
coolant 112 yi gösterince gösterge olsaydi 90 derece gösterecekti konusu neye göre buldunuz. Göstergede olsa dijitalda olsa ayni sensörden veri alacak. Benim araçta sürekli 88-92 dereceyi gösterir. Bence sensör yada fan rolesinde hata var. Fanın özellikle 2. Kademesi olabilir. 94 derecede ve 98-105 derecede fan calisiyormu kontrol edin. 94 de çalışıyor 105 te çalışmıyorsa fan arızalı. Su 110 da kaynar.

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
coolant 112 yi gösterince gösterge olsaydi 90 derece gösterecekti konusu neye göre buldunuz. Göstergede olsa dijitalda olsa ayni sensörden veri alacak. Benim araçta sürekli 88-92 dereceyi gösterir. Bence sensör yada fan rolesinde hata var. Fanın özellikle 2. Kademesi olabilir. 94 derecede ve 98-105 derecede fan calisiyormu kontrol edin. 94 de çalışıyor 105 te çalışmıyorsa fan arızalı. Su 110 da kaynar.

Kardeşim senin araban 1.3 dizel benimki 1.6 benzin fark etmez mi. 108 olduğunda fan devreye giriyor düşürüyor sonra tekrar 108 oluyor ve tekrar düşüyor. En iyisi bi servise gidiyim gösteriyim.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeşim senin araban 1.3 dizel benimki 1.6 benzin fark etmez mi. 108 olduğunda fan devreye giriyor düşürüyor sonra tekrar 108 oluyor ve tekrar düşüyor. En iyisi bi servise gidiyim gösteriyim.

Benzinli de dizel de kullandım göstergem herzaman 90-92 derece. vectra Astra corsa eski ve yeni modellerini kullandım. Hararet standart ayni.

mustafa3434

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzinli de dizel de kullandım göstergem herzaman 90-92 derece. vectra Astra corsa eski ve yeni modellerini kullandım. Hararet standart ayni.

Facebookta opel servis Team a sordum.
108 gayet normal zaten 105 (Astra j modellerde böyleymiş) ideal çalışma sıcaklığı termostat açma derecesi aynı zamanda ve geç bile açabilir Dendi

Son düzenleme: