Arabayı nasıl yıkayalım?

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Arabayı nasıl yıkayalım?
  1. Arabamızı önce dış sonra iç kısmını yıkayacağız.
  2. Önce arabamızın paspaslarını çıkarıp içini süpürelim.
  3. Dışını bir kaç kez varsa basınçlı su ile yıkayalım. Yıkarken çamurlukları ver tekerleklere su tutmayı unutmayalım.
  4. Varsa cilalı veya carnabua içerikli şampuan ile varsa mikrofiber eldivenle üst tavandan camlara kadar yıkayalım. Daha sonra camlardan aşağıya inelim. Etek altı bölgesini yıkayalım. Çünkü alt kısımlar daha kirlidir. Alt kısımdan başlarsak oradaki pislikler yukarı bölgelere ulaşabilir.
  5. Daha sonra kapı içlerini köpükleyebiliriz. Arabaya binerken bir çok yeri batırıyoruz.
  6. En son kovada kalan pis suyla, bir sünger yardımı ile tekerlek ve janları yıkıyoruz.
  7. En son dışını bir güzel yıkıyoruz. Tabi isteyen ikinici kez de yıkayabilir.
  8. Daha sonra paspasları yıkayıp asıyoruz. Bu esnada başka bir bezle kapıların menteşelerini siliyoruz. Bagaj kapısı ve menteşelerini kurulamakta dahil.
  9. Paspaslar kururken iç kısımları nemli bir bezle güzelce siliyoruz. Koltuklar vs heryerin tozunu alıyoruz. İyi bir marka parlatıcımız varsa plastik aksamları parlatabilirsiniz.
  10. Ben camlarıda camsil ile siliyorum. Bu esnada sileceklerin de tozunu alıyorum.
  11. En son lastikler kuruyunca parlatıcı varsa (yoksa arap sabunuda olur :) ) temiz bir sünger ile tekerleri parlatıyoruz. Varsa ön ve arkada siyaha parlatılacak aksamları parlatıyoruz.
  12. Camları hafif açıp kapatarak nemini alıyoruz. Aynısını aynayı açıp kapatabiliriz.
  13. Sonra şehirde bir tur atıp eve gidiyoruz. Uzaktan arabamızı izliyoruz :)
Arkadaşlar eksiklerini birlikte giderelim. Tecrübelerinizi de ekleyelim. Sayfamda yayınlayacağım http://www.volkanegitim.com/index.php/uğraş/araba-bakımı.html

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama ne yaparsak yapalım yan aynaların altından akan suya engel olamıyoruz :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
ama ne yaparsak yapalım yan aynaların altından akan suya engel olamıyoruz :D

basınçlı hava ben evde hep basınçlı hava ile cam kenarlarını ve ayna altlarını kurularım:)

şu arap sabunu ve silikonu sürerken dikkat edin yanakla dişin birleştiği kışımda bu işlemi sonlandırın eğer yan dişleri sürerseniz virajda salma yapar

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
basınçlı hava ben evde hep basınçlı hava ile cam kenarlarını ve ayna altlarını kurularım:)

şu arap sabunu ve silikonu sürerken dikkat edin yanakla dişin birleştiği kışımda bu işlemi sonlandırın eğer yan dişleri sürerseniz virajda salma yapar
yok anasının gözü :D:D:D:D:D mötöpsiisikiletmi bu :D:D:D ben lastiğin tabanına bile sıkıyorum ::rakir::rakir::rakir:

srTC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arap sabunu olayinda sabunu surdukten sonra tekerlrri yikiyomuz yoksa sabunu surup birakiyomuyuz :)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
yok anasının gözü :D:D:D:D:D mötöpsiisikiletmi bu :D:D:D ben lastiğin tabanına bile sıkıyorum ::rakir::rakir::rakir:

birgün bir kayarsa aklına ben gelirim arap sabunu beş 10 kmde çabuk toz toplarda diğerleri lastiğe işlediğinden baya kayganlaştırıyor madde kuruduktan sonra elinle kayganlığını test et elinden kayarsa kireç taşı ziftli asvaltta haydi haydi kayar dişli kısma sürmek bence riskli

maliyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Basınçlı su tutarken dikkat edip yakından tutmamakta fayda var, zira özellikle boyanın hasarlı olduğu yerlerde (vernik yada boya kırıkları vb.) problemin dahada büyümesine yol açabilirsiniz. Bunun yerine hortumla yıkamak daha risksiz olacaktır.