Arabaya para harcayasım geldi.Yardım..

kenfat10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
150.000 km de ki Astra H dizelimde ara ara yağışlı ve soğuk havalarda yağsız bisiklet zincirinin yüksek devirlisini andıran ses geliyordu.Bu aralar zincirin ordan sürekli gelmeye başladı.Vızzjjjj diye tabir edebilirim.Km de gözönüne alırsak değiştirmem gerekir zaten.
Şimdi,1.6 eski Classic arabamda 60.000 kmde bir triger seti ile beraber devirdaim de değiştiriyordum.Sızıntı olsun olmasın.Bu dizelde sanırım devirdaim V kayışı üzerinde.Aracım km sinide gözönüne alırsak hangi parçaları değiştireyim.
1-Alternatör kasnağı
2-V kayışı
3-V gergi bilyasımı komple makarasımı?
4-Triger zincir seti
5-Devirdaim pompası
6-Ruville ve İna aynı markamı.
7-Opelgm.com da zincir seti Orjinal GM marka çok hesaplı.Orjinalliğine güvenebilirmiyim
8-Alternatör kasnağı söküm için özel aparat gerektiriyormuş,bu şartmı?Çok extrem bir aparatmı?Diğer Multijet araçlarla aynımı? Opel servisi olmayan tamircim Fiesta ve Classik in trigerini değiştiriyordu rahatlıkla becerebilirmi..

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zincir değişiminde işçilik çok önemlidir, bir ara sanayide bu işin içinde olduğumdan biliyorum, tamircin diğer arabalarınınkini değiştirmiş olabilir, ancak bu motora göre sente aparatları yok ise değiştiremez, bahsettiğin kilometre aralığında ise normal şartlarda zincir ve devirdayım pompasının değişmesi yeterli, ancak diğer kasnak ve rulmanlar aracına göre değişiklik gösterir, yani aşınma var ise değiştirt yok ise durduk yere şarj dinamosunun kasnağının değişmesine bence gerek yok. Bunlara ilave olarak v kayışı zaten pahalı bir şey değildir, o da değişsin.

kenfat10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı aldığımda ekpertiz raporunda alternatör kasnağı eski tip diyordu.Bugün bir özel servise gittim oda teyit etti.zincire 220 dedi işçiliğe 150 dediki ben bu Paraya yaptırmam bu işi...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelgm'e güvenin doğrudur 6 aydır falan bütün sitelerde 5-10 farkla bu fiyata stılıoyr geçen seneye göre %30 indi fiyatı..

150binse çok geçirmişsiniz 120binde değişmeliydiniz ilk yağ değişimde mutlaka değişin.

1-Alternatör kasnağı. Çatlamadığı sürece gerek yok yetkili servis bile değişmiyor.
2-V kayışı Değişin continental 20tl
3-V gergi bilyasımı komple makarasımı? Aynı şekilde gerek yok.
4-Triger zincir seti Değişin nette 125-130tl
5-Devirdaim pompası Değişin Graf 55tl civarı
6-Ruville ve İna aynı markamı. Değil ama ikiside alman malı. İna bir çok markayı içeren bir firmanın markası.
7-Opelgm.com da zincir seti Orjinal GM marka çok hesaplı.Orjinalliğine güvenebilirmiyim. Evet
8-Alternatör kasnağı söküm için özel aparat gerektiriyormuş,bu şartmı?Çok extrem bir aparatmı?Diğer Multijet araçlarla aynımı? Opel servisi olmayan tamircim Fiesta ve Classik in trigerini değiştiriyordu rahatlıkla becerebilirmi.. Gerek olmaedığı için sorunda yok

Ek olarak 3lt gm antifirz ve yağ pompasının contasını almayı unutmayın elring 25tl

kenfat10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra Maniaa dostum cevap için eşekkür ederim.Mesajını gördüğümde çoktan değişimleri yaptırmıştım.
İna marka yeni tip alternatör kasnağı aldım 70 TL.Benim eskinin kapak kısmında sanki 2. bir siyah silindir varmış gibi daha uzundu.
Gergi kütüğünü komple değiştim ina marka.Ama kutusu hariç hiçbir yerde ina yazmıyor.Bilyesini söktürdüm ordada yazmıyordu.abf gibi bir markaydı 3 harfli.Fakat sökülen orjinalle birebir aynı olduğunu gördüm.Kayışıda dayco aldım 20 lira.Alternatörün kasnak değişimi,temizliği içindeki bilyelerin değişimi elektrikçide 30 liraya yapıldı ustamada 50 lira toplam 80 lira işçilik verdim.

Zincir setini ve devirdaimi netten alacağım.Zinciri GM mi alayım Ruvillemi? Graf marka devirdaim güven verdi italyan olması.Alınırmı sizce?
Son olarak,antifirizi anladım bizim kırmızı antifiriz.Ama yağ pompası contasını anlamadım.Triger değişiminde odamı sökülüyor?Bahsettiğiniz conta için link verebilirmisiniz?

kenfat10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada el atılmışken 150 bin deki öndiskleri değiştirdim FERODO marka disk(110TL)ve Bosch balatalar (60 TL) şimdilik frenler daha yumuşak ve tutuş güzel.Ben işkillendim ama eleman Ferodo nun en azından TRW den kötü olamayacağını orjinak sekman vs üreticisi olduğunu söyledi başkada alternatifim yoktu aldım..

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zİnciri GM alın zaten şu aralar yan sanayisiyle aynı para, devirdaimde graf iyi zaten gm'e tek alternatif o 3te 1i fiyatına herkes graf alıyor. Yağ pompasının contası zincir değişiminde geekli çünkü yağ pompası sökülüyor zincire ulaşmak için..

Başlıklarda silindir kapak contası demesine aldanmayın.. Katalog kodu:646904

elring: http://www.otostart.com/index.php?o...n&syf=SILINDIR-KAPAK-CONTASI-151550-ELRING-82

gm: http://www.otostart.com/index.php?o...run&syf=G-SILINDIR-KAPAK-CONTASI-646904-GM-28

elringi gönül rahatlıyla alabilirsiniz.

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde canım arabaya para harcamak istiyor ama ne yapsam yasak ondan param cebimde keyfim yerimde