Arabanın sesli çalışması

Astra97

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım vectra B 2.0

Bazı vectra b lere bakıyorum, arabada tık ses olmuyor adam gaza bassa bile motor sesi duyulmuyor.Bazı vectra b lerde ve benim aracımda da dikkatimi çeken, araba sesli çalışıyor.Egsoz sisteminde kaça varmı diye baktırdım yok.Tıkırtı takurtu falan değil, sanki egsoz böğürüyormuş gibi bir ses.Özellikle lpg de teklemeyle birlikte artıyor.Bobin sağlam arabada.Sıfır bobin takılıp denendi.Buji buji kabloları da yeni.Rölanti motorunu sıfır taktım.Benzinde az çok ses farketse de, lpg de artıyor ses.Ama dediğim gibi vuruntu sesi değil, nasıl tarif edeyim bazı arabalarda motorun çalıştığını duymazsınız bazılarında çalıştığını duyarsınız tofaş gibi aynı öyle duyulan bir çalışma sesi.Bu konuda tecrübesi bilgisi olan varmıdır arkadaşlar?

Ha bir de şu kar yağdığında 50 santim karın içinde motorun sesi duyulmuyordu hiç çalıştığı bile belli değildi.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizde ki Lpg enjektör sesi olabilir...
veya iticilerin sesi olabilir....
Soğukta daha çok sıcakta daha az ses gelebilir...
veya katalitik konvektör dolmuştur... veya son susturucu bozulmuştur...
sesi bilmediğimizden sadece ve sadece tahmin yapabiliriz....
Yağı kaliteli kullanın... değiştirme aralığını uzatmayın.. soğuk motorda yüksek devir yapmayın.. bu etkenler motorda hareketli parçaların çabuk aşınmasına, dolayısıyla ses desibelinin artmasına neden olur...

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım vectra B 2.0

Bazı vectra b lere bakıyorum, arabada tık ses olmuyor adam gaza bassa bile motor sesi duyulmuyor.Bazı vectra b lerde ve benim aracımda da dikkatimi çeken, araba sesli çalışıyor.Egsoz sisteminde kaça varmı diye baktırdım yok.Tıkırtı takurtu falan değil, sanki egsoz böğürüyormuş gibi bir ses.Özellikle lpg de teklemeyle birlikte artıyor.Bobin sağlam arabada.Sıfır bobin takılıp denendi.Buji buji kabloları da yeni.Rölanti motorunu sıfır taktım.Benzinde az çok ses farketse de, lpg de artıyor ses.Ama dediğim gibi vuruntu sesi değil, nasıl tarif edeyim bazı arabalarda motorun çalıştığını duymazsınız bazılarında çalıştığını duyarsınız tofaş gibi aynı öyle duyulan bir çalışma sesi.Bu konuda tecrübesi bilgisi olan varmıdır arkadaşlar?

Ha bir de şu kar yağdığında 50 santim karın içinde motorun sesi duyulmuyordu hiç çalıştığı bile belli değildi.

sanki ben yazdım!!!!
motordan gelen hertürlü sesden hoşlanmam şimdiye kadar bindiğim mitsubishi ve volvo motorlarında duymadığım bu homurtuyu ben de sevmiyorum. bobin kontrolu yapıldı. araçta düşük devirde silkeleme oluyor muhtemelen EGR. son susturucu değişti. ama yinede ekzos da sıkıntı var gibi bir ses devam ediyor. aklıma ekzos borusu bir yere mi temas ediyor yada motor kulakları sertleşti de titremeyi tam absorbe edemiyor mu diye düşünüyorum. EGR iptali yapsamda aynı ses devam. dün eskişehirden dönüşte yolun bitmesine az kaldığında ses sanki kayboldu. yani yola çıktıktan 1.5 saat sonra düzeldi gibi oldu.(ısınınca rahatladı sanki). araçla uzun yol ilk defa dün yaptım. ne kadar uzun bir yolsa artık.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kalitesiz egzos susturucuları, aşınan monifolt contası, monifolt çatlağı (Vectra B lerde sık rastlanıyor), hatalı LPG montajı, hava filitresi kabındaki kırıklar, yırtılan hortumlar istenmeyen seslere neden olur.

Kar sesi emdiği için ses daha az duyulur.

Son düzenleme:

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
monifolt da sıkıntı varsa uzun yolda ısınınca sesi kesilme ihtimali varmıdır.? diğer ihtimallerin olacağını sanmıyorum. ses lpg de de benzinde de yapıyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Soğuk motor her zaman için sıcak motordan daha sesli çalışır, bu durum yanılmalara sebep olur.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
göreceli olarak öyledir ama hiçbir aracımda 1 saat yolculuk boyunca bu kadar yüksek uğultulu sesi duymadım. satarsam aracı en büyük sebep bu olur herhalde. memleteke 4 saatlik yolculukta insanı yoran bi ses gibi duruyor. haftaya gidersem durum daha net olur. ilk fırsatta manifolda baktıracağım.