araba ortalama yakıt yüketimini nasıl hesaplıyor

rekliox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar
arabamı 2 hafta once 10700 km de iken aldım benden önceki kullanan kişi aldıgımda 6.2 ortalama yakıt tuketimi yakalamıstı ama ben 2 hafta kullanmayla 7.0 a yukselttim :S daha 1000 km bile binmedim nasıl boyle yukseldi anlamadım , oyle abartılı gaza yuklenmedim , izmirde yasıyorum, istanbul trafiği gibi devamlı dur kalk yapılan trafikler izmirde nadiren oluyor
eğerki ortalama yakıt tuketimi son 1000 km ye gore yapılıyorsa kış şartlarında 7.0 yakmıs olabilirim ama yok toplam km ye gore hesaplanıyorsa ben kullandıgım 1000 km boyunca 100 km ye 10 lt yakmıs olsam bile 6.2 den 7.0 a ortalama yukselmez bana bu durumu acıklayabilecek biri varmı arabada mı arıza var ben mi hesaplamayı yanlıs biliyorum ?

araç 2012 astra j 1.3 cdti

Mete34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: araba ortalama yakıt yüketimini nasıl hesaplıyor

ortalama tuketım degerı sıfırlanıyor bır tusla . eskı sahıbı sıfırlamıs olabılır . soyle bır ornek vereyım daha acıklayıcı olucak .ben  otobana cıkmadan sıfırlıyorum ortalama tuketımı 200 km yol gıdıyorum sabıt hızla 120 cıvarı ve boylece 4.2 ortalamayı yakalıyorum . sonra ıstanbul ıcıne gırıyorum 6 ya kadar cıkıyor daha da trafıkte kalırsam 6.5 olabılıyor. bence aracınızla uzun yol yapın yola cıkmadanda sıfırlayın ortalama tuketımı bu sekılde cok mu azmı yakıyor kesınlesmıs olucaktır .

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Belki çok fesat bir yorumum olacak ama aracın eski sahibi siz sorduğunuzda size gösterebilmek için ve ''bakın bu araç bu kadar az yakıyor'' diyebilmek için yakın zamanda ortalama tüketimi sıfırlamış olabilir. 

İkinci ve daha olumlu yorumum ise aracın eski sahibi herhangi bir yolculuğunda ortalama tüketimini hesaplamak için kısa zaman önce tüketimi sıfırlamış ve sizden daha tasarruflu kullanarak o tüketimi yakalamış olabilir.

Bu nedenlerden dolayı da çok kısa mesafe için hesaplanmış bir ortalama tüketim böyle değişiklikler gösterebilir.

rekliox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hımm evet soyledikleriniz mantıklı bi sıfırlayayim yarın , 200-300 km daha kullanayim hala 7.0 civarı olursa izmirdeki servislere gosterecegim , birde arabanızın lastiklerini kaça ayarlıyorsunuz benımkısı 32 ydi sanırım

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

rekliox link' Alıntı:
hımm evet soyledikleriniz mantıklı bi sıfırlayayim yarın , 200-300 km daha kullanayim hala 7.0 civarı olursa izmirdeki servislere gosterecegim , birde arabanızın lastiklerini kaça ayarlıyorsunuz benımkısı 32 ydi sanırım

Ben şehir içi ve uzun yolda 34 ile kullanıyorum.
34 ile hem konfordan hemde yakıt tüketiminden memnunum.

rekliox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugun sıfırlayıp tekrar denedim orta yogunlukta trafikte 20 km gittim 6.5-6.6 gibi gosterdi havalarda ısınınca 6.1 lere duserse super olur :)

jrblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra sedan kullanıcısıyım aynı motor.
ilk 250 km için 6.4 km 500 olunca 6.0 oldu şuan 5.7 civarlarında araç daha 1000 km olmadı

qwer001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.battlefieldturk.com

Hazır ortalama yakıt tüketiminden konu açılmışken bende bişey sorayım arkadaşlar.Geçenlerde park halindeyken aracı çalıştırdım rolantide ortalama yakıt tüketimini sıfırladım .6.0 dan başladı ort.y.t ve rolantideyken 6.1-.6.2-6.3 ......7.8 e kadar kendi kendine çıktı :) Ben bu olaydan hiç bişey anlamadım acaba bi sorun mu var ? Normal istanbul içi 6.0 - 6.5 fln kullanıyorum ama bu kendi kendine yükselme olayını anlamış değilim.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

DPF calismaya baslamistir muhtemelen...

Bu arada gecen bugun ve cumartesi ortalama yakit tuketimi rekorumu kirdim.
Konuya ornek olabilir bu yaptigim:

Cumartesi yola cikarken ortalama tuketimimi sifirladim,
Ve cumartesi - pazar 200 km yol yaptim,
Bunun 100 km/s uzun yol (otoban)
Bunun diger 100 km/s sehirici dur kalk ve trafik isikli bolca :)

Suan arActa bu rekorum yaziyor, 5.2lt/100 km
Ama ben bunu hic gaza basmadan yaptim nerdeyse,
Araci kaldirdim, 2'ye attim sonrada hiz kontrolu 30 km/h'de actim.
Hiz kontrolle hizlandim, gazi kullanmadan...

Ben gaza basmaya basladikca, o 5.2 tak tak tak artacak...
Bu arada otobanda yakaladigim sabit hiz kontrol degeride, 4.4lt / 100 km idi..