Apartman Kapalı Otoparkına LPG'li Araç Park Edilmesi Konusu...

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sert konuşmaya, kimin ne bilip bilmediğine yorum yapmak yanlıştır. Biri yanıcı biri patlayıcıdır. Kapalı yerde bir sızıntı sırasında ortamda birikene çakmağı çakınca görürsün ne olacağını. Bence sen kimyayı birdaha araştır. Kimin bilip bilmediğimi tartışacak değilim. Kendi bildiğini yorumunu yazarsan daha iyi olur.

Ocakta meme vardır ve belirli bir akışkan hızıyla dışarı çıkan gazı kontrollü plarak alevlendirir. Sen o ocağı üfleyip 15 dakika söndür sonrada orda çakmağı bir çak görürsün yanıcı mı patlayıcı mı ? Kaç kişinin eli yüzü yandı böyle haberin var mı? kapalı ortamda biriken gaz bomba gibidir allah korusun miktar çoksa binayı bile indirir aşağıya. Gazın ne şakası olur nede iddası

Aracın deposundaki gaz, tüpler, eve gelen gaz sıkıştırılmış değil mi? yoksa haberimiz mi yok. Çoğu kişi10 seneyi doldurmuş deposunu değiştirmiyor, tüve gideceği zaman sızdırmazlık alıyor, arıza olduğunda bakıma götürüyor. Benzinli araçtan neden sızıntı kontrol istenmiyor? Lpg bu kadar güvenliyse aynı benzinli araç gibi neden işlem görmüyor? Vatandaş depodan yere damlayan benzini ağzında sigarayla bakarak kalıp sabun sürüyor bez sarıyor servise gidene kadar. O kadar kolaysa gaz sızıntısı olan araca niye kimse değil müdahale yaklaşmıyor? son aracım hariç öncekiler hep lpg li idi ve bende yıllarca bindim. Kontrolünü kendi güvenliğin için rutin yaptırırsan önlemini almış olursun. Yorum yapanları eleştirmek yerine başka bilgi, tecrübe varsa onu iletin.

S4 Mini'den Tapatalk ile Gönderildi.

Anlamadığınız nokta oldukça basit aslında. Depodaki gaz elbette sıkıştırılmış hatta sıvılaştırılmıştır basıncından dolayı. Depodan bir kaçak olsa o anda yaksan gaz bitene kadar yanar, patlamaz. Patlama için iki şart ateşlemeyi aldığı ortamda yüksek miktarda bulunması ve ateşlenmesidir. Patlamanın gerçekleşmesi basınç miktarıyla oratılıdır. Yani gaz kaçıp birikmiyorsa ortamda bir sorun yok. Yani arkadaşların dediği gibi kaçak olsa bile havalandırma menfezi koyarsınız iki tane. hepsi gaz kaçırsa yine birşey olmaz. Kaldı ki benzin buharına maruz kalmayın. öyle aman aman bir ateş istemez alevlenmek için. ve o da çok güzel patlar gerekli miktarda olsun yeter.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:36 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:32 ----------

Dediklerinin benle ilgisini bir çözebilsem iyi olacak da panpa, ben zaten LPG'nin daha güvenli olduğunu söylüyorum. Benzinli araba, olası kazada patlarken LPG tankı sızdırma valfinden gazı tısır tısır atar ve üzgün şekilde yakarak söner. Lise zamanımda LPG'ci çırağıydım, ver elime kiti karbüratörlü arabaya 1 saat içinde montaj yapayım, 1 saatte de gaz ayarını yapayım. Karbüratörlü LPG sistemleri çöptür ve son 10 yılda bu sistemleri geliştirmeye en ufak bir adım atıldığını duymadım, sonuçta ilkel bir sistem ve mikser gazı allaha emanet salıp geçiyor. Sıralı sistemler gibi gaz beyni ve sensörler falan yok yani, kara düzen anlatabiliyo muyum? Doğan değil de 100bin dolarlık 1967 mustang üzerine taksan bu lpg sistemini gözümde yine güvensiz bir sistemden öteye geçmez.

Mesela bu forumda LPG yüzünden her fırsatta yakınan [MENTION=30869]ndipi[/MENTION] nadir abimiz var, ben sanıyordum ki onun arabası sıralı sistem lpg ile çalışıyor, meğersem tek nokta KE-jetronik mekanik enjeksiyonluymuş arabası, o arabaya takılacak lpg sistemi de regülatörlü olan kara düzen sistem, gaz kelebeğinin oralardan verilip geçiyor o sistem de, bu yüzden en güzel yorumları ondan alabilirsiniz :) Şimdi hak verdim kendisine ne dese hakkı var...

dipnot : diğer arkadaşa yazmışınız zaten, sazanlama atladım, idare ediniz :D

Sorun değil kardeşim hiç atlamışlığımız yok değil ;) Aynı fikirde olmadığımdan değil ama dile getirilişinden rahatsızım son derece. Karbüratörlü sistemi de sıralı sistemi de biliyorum. Mühendis olduğumdan son derece içindeyim olayın. Bugün ortalama bir avm nin otoparkındaki araçların yaklaşık % 40 ı LPG li. Bunlar personel araçları oluyor genellikle. Yani çok uzun süre kalanlar. (AVM yöneticiliği yaptığımdan biliyorum ) Yeterki çok absürd bir durum olmasın. havalandırma yeterli olacaktır.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlamadığınız nokta oldukça basit aslında. Depodaki gaz elbette sıkıştırılmış hatta sıvılaştırılmıştır basıncından dolayı. Depodan bir kaçak olsa o anda yaksan gaz bitene kadar yanar, patlamaz. Patlama için iki şart ateşlemeyi aldığı ortamda yüksek miktarda bulunması ve ateşlenmesidir. Patlamanın gerçekleşmesi basınç miktarıyla oratılıdır. Yani gaz kaçıp birikmiyorsa ortamda bir sorun yok. Yani arkadaşların dediği gibi kaçak olsa bile havalandırma menfezi koyarsınız iki tane. hepsi gaz kaçırsa yine birşey olmaz. Kaldı ki benzin buharına maruz kalmayın. öyle aman aman bir ateş istemez alevlenmek için. ve o da çok güzel patlar gerekli miktarda olsun yeter.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:36 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:32 ----------

Sorun değil kardeşim hiç atlamışlığımız yok değil ;) Aynı fikirde olmadığımdan değil ama dile getirilişinden rahatsızım son derece. Karbüratörlü sistemi de sıralı sistemi de biliyorum. Mühendis olduğumdan son derece içindeyim olayın. Bugün ortalama bir avm nin otoparkındaki araçların yaklaşık % 40 ı LPG li. Bunlar personel araçları oluyor genellikle. Yani çok uzun süre kalanlar. (AVM yöneticiliği yaptığımdan biliyorum ) Yeterki çok absürd bir durum olmasın. havalandırma yeterli olacaktır.

Bende Mühendisim ve neyin ne olduğunu çokda iyi biliyorum. Konuda geçen lpg' li araç ve arkadaki tankı yüksek basınçlı gaz dolu. Sızıntı, kaçak yapan gaz hava ağırlığından dolayı yere iner ki gaz alarmlarını genelde yere yakın kurun denilir. Ayrıca ufakta olsa kapalı yerde oluşan gaz hertürlü patlama, yanmaya müsaittir ki garaja gelen birinin elektrik düğmesine dokunması bile yeterlidir. İllede deponun parçalanması gerekmiyor. Ortamda havalandırma menfezide olsa risk risktir.

Siz garajınızda az da olsa gaz kaçağı olan bir aracı barındırmısınız? evinizde gaz kaçağı olsa ölçüm için yetkili bir yeri aramazmısınız?

Konu gazın patlaması, yanması değil kapalı ortamda bulundurulması. Unutmayın yanıcı, yakıcı, kimyasal hiçbir ürün depolama yerleri yerleşim yerlerinei(Meskun Mahal) yakın konulamaz. Bu ister tüp olsun ister araç lastiği. Aşağıdaki linki bir inceleyin ve kapalı ortamda menfez kapalı iken en ufak sızıntı bile nelere mal olur bir görün. Ayrıca Menfeze felan güvenmeyin risk almayın.

http://www.mynet.com/haber/yasam/patlamanin-nedeni-acik-kalan-ocaktan-sizan-gaz-359605-1

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Maşallah içimizde epeyce bilgi sahibi olanlar varmış. Meğersem ben amma boş adammışım ;)

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Mutfağımıza kadar giren doğalgaz veya tüpgaz da patlayıcı, onda da sızıntı riski mevcut ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu LPG denen meret madem bu kadar değerli, bu kadar güvenli de o zaman neden bütün benzinli araç sahipleri LPG'ye geçmiyorlar? Benzin ucuzlasa gene de LPG kullanmaya devam ederler mi? Evlerinin altına LPG bayisi açıldığında neden panikliyorlar? Benim şahsi görüşüm LPG'nin tek cazip yanı benzinden daha ucuza satılması.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:52 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:47 ----------

Mutfağımıza kadar giren doğalgaz veya tüpgaz da patlayıcı, onda da sızıntı riski mevcut ;)

Elbette o durum da tehlikeli. Gerekli tedbirler alınmadığı sürece bütün gazlar, yanıcı sıvılar tehlikelidir. Aradaki tek ve en önemli fark, bizler kendi evimizde veya arabamızda kullandığımız sistemleri kontrol edebiliriz, bakımlarını yaptırıp sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz ama başkasının evine veya arabasına müdahale edemeyiz. Evlerde kontrol daha kolay oluyor ama arabalarda kontrol zor :(.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evlerde böyle risk varken birde bina altında neden risk alınsin ki? Evlerde mutlaka iyisinden gaz dedektörü olmalı ayrıca mümkünse camda havalandırma olmalı.

Geçen yıl yaz ayında şuan oturduğum binada koku oldu ve Başkentgazı bizzat çağırdım, eleman elinde bir cihazla geldi ve merdivenin en alt ortadaki kalın borunun kör tıpasından hafif kaçak var dedi ve binanın gazını komple kesip mühürleyip gitti. Tesisatçı çağırın yaptırın tekrar bize dönün dedi. Bina içinde Az bir sızıntı bile olsa komple binanın vanasını kesiyorlar, ev iç tesisatında ise sizin kendi vananızı kapatıyorlar hemen, gaz bu şakası bile olmaz.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm benzinli arabaların çoğu ya enjeksiyon sistemlerinden, ya beyin yapılarından ya da emisyon normlarına göre tasarlanmış emme ve subap yapıları sebebiyle lpgye geçemiyorlar. Volvo dan başlayarak bir çok firma fabrikasyon LPG sistemleriyle piyasaya araba çıkarıyor ama evleneceği insanı seçerken kişiliğinden çok bekaretine önem veren insanımız LPG konusunda da bir istisna yapmıyor ne yazık ki. 2 yıla yakın LPG li arabaya bindim, yaklaşık 4 aydır da dizele biniyorum. Sağlıklı arabanın ne yaktığı hiç önemli değil diye düşünmeye başladım ben, ne bir gaz kokusu duydum ne bir kaçak oldu mis gibi bindim LPG li arabaya. Yıllar öncesinin kasap ustaları yüzünden insanlar LPG ye uzak duruyor, haksız sayılmazlar ama lpgsiz binerek kaybettikleri parayla bir tane daha alınır aynı arabadan.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında konu başka yere kaydı biraz. LPG' nin avantajlı olduğu tartışılmaz, sadece binanın kapalı otoparkına konup konmayacağı hususu sorulmuştu.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bencede konu amacından saptı konuyu acan arkadasa yardımcı olacaksa eğer bu konu ya bi anket eklesin bakalım millet ne düşünüyor. ki benim kanaatim acık kapalı farketmez muayenesi olan her türlü aracı otoparka koymakta sakınca gormuyorum.