Anlayamadığım enteresan bir sorun.Yardım lütfen

corsa_1990

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,abiler.Geçen gün arabaya bindim.Marşa bastım.Bastığım anda,tam çalışacağı sırada göstergelerin oralardan bir yerden cızırttt tarzı bir ses geldi.Ve devir kadranı çok kısa bir süre (1 saniye bile sayılmaz) yerinde durduktan sonra hızlı bir şekilde 1000 devire doğru attı.Bugün ilk çalıştırdığımda yine yaptı.Sonra 3-4 kez kontağı açıp,kapadım yapmadı.Gerçekten bir anlam veremiyorum.Araba çalışıyor.Herhangi bir arıza ışığıda yakmıyor.Yaptığı bir anı yakalayabilirsem videosunu ekleyeceğim.Acaba bu konuda bir bilgisi fikri olan var mı? 

ökandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Selamlamayı yaptıktan sonra bazen benimkiside cızırtı şeklinde hafif ses yapıyor, ama ibrelerin hareketinde bi anormallik yok sebebini bende bilmiyorum takipteyim...

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

corsa_1990

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

ökandemir link' Alıntı:
Selamlamayı yaptıktan sonra bazen benimkiside cızırtı şeklinde hafif ses yapıyor, ama ibrelerin hareketinde bi anormallik yok sebebini bende bilmiyorum takipteyim...

Sizin duyduğunuz büyük ihtimalle aracın kontağı 2.kademeye getirdiğinizde sistemleri kontrol ederken çıkardığı ses benimki tam marşa bastığım anda yapıyor.Ve çok belirgin bir ses.Bir anlam veremedim.

ökandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Araba çalışştıktan sonra gelen bir ses ama videoda filan çeksemde belli olmaz heralde. ibreler sona gelip geri dönerken cızırt cızırt şeklinde

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Anlayamadığım enteresan bir sorun.Yardım lütfen

Emin değilim ama step motoru arızası ya da takılması olabilir.

Yalnız sorun step motorunun kendisinden ziyade aküden ya da farklı bir dış etkenden kaynaklanıyor olabilir. İlk çalıştırmada yapıyor olması aklıma göstergeye ilk gelen normalden yüksek voltaj ile alakalı olduğunu getiriyor.

Ne bileyim sanki aküden step motoruna gelen hat üzerinde ilk gelen gerilimi düşüren bir direnç varmış da o görevini yapamıyormuş gibi... Net bir fikrim yok, sadece varsayım.

ökandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Anlayamadığım enteresan bir sorun.Yardım lütfen

corsa_1990 link' Alıntı:
Arkadaşlar bu da videosu ses çok net duyuluyor.Nedir sizce bu?

Corsa D marş sesi
Yok Allaha şükür böyle bir ses değil bendeki

corsa_1990

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Emin değilim ama step motoru arızası ya da takılması olabilir.

Yalnız sorun step motorunun kendisinden ziyade aküden ya da farklı bir dış etkenden kaynaklanıyor olabilir. İlk çalıştırmada yapıyor olması aklıma göstergeye ilk gelen normalden yüksek voltaj ile alakalı olduğunu getiriyor.

Ne bileyim sanki aküden step motoruna gelen hat üzerinde ilk gelen gerilimi düşüren bir direnç varmış da o görevini yapamıyormuş gibi... Net bir fikrim yok, sadece varsayım.

Bana da sanki ses iki dişli birbirine sürtüyormuş gibi geldi abi.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

komik gelecek ama elektonik aksamdan geliyor bence ses.Hani telefon şarj aletine kulağınızı dayayınca bir cızırtı gelir ya onun gibi.Kırmızı ışık sönünce ses de gidiyor.Bence göstergeden geliyor